Stolní počítače na vymření?
Vážení čtenáři,
notebooky a přenosné počítače vůbec zažívají v posledních letech vítězné tažení směrem k běžným uživatelům. Máme Wi-Fi sítě, hotspoty, jsme mobilní a potřebujeme mít svoje data a aplikace stále při sobě. Přenosné počítače jsou čím dál tím dostupnější a jejich obliba roste. Slušný notebook už dnes koupíte i za 15 000 korun a není pochyb o tom, že cena bude i nadále klesat (a to nejen díky příznivému kurzu amerického dolaru). V Česku se pravděpodobně letos poprvé prodá více přenosných počítačů než desktopů, což odpovídá celoevropskému vývoji. (Je zajímavé, že Evropa v používání notebooků dokonce předhonila Ameriku.) Notebooky jsou také stále technicky dokonalejší, rychlejší, odolnější a vybavenější. Už pomalu padá i další zažitý názor, že na přenosném počítači si pořádně nezahrajete. Většina renomovaných značek zařazuje do své nabídky i extrémně výkonné přenosné stroje, na kterých můžete vedle hraní nových her i zpracovávat video nebo provozovat náročné grafické aplikace.
Notebooky navíc mají jednu velkou výhodu, kterou stolní počítače nejspíš nikdy mít nebudou: je to osobní věc, kterou si kupujeme i podle toho, jak vypadá. Svým designem a stylem mohou vzbuzovat emoce - podobně jako třeba MP3 přehrávač, mobilní telefon nebo auto. Toho výrobci využívají a přicházejí s novými designovými prvky, doplňky či limitovanými sériemi. Přitáhnout nové kupující se snaží i spoluprací se známými značkami z jiných oborů - a daří se jim to.
Je tedy jasné, že „obyčejné" stolní počítače už budou v budoucnu lákat tak maximálně cenou - a to je v současném světě málo. Vývoj ale pokračuje. Výrobci se snaží přidávat současným moderním desktopům spoustu zajímavých funkcí i promyšlený design. K malým velkým vylepšením patří třeba vhodně umístěné zapínací tlačítko nebo připravené krytky pro účelné vedení kabelů, horní plocha skříně uzpůsobená jako odkládací police (například pro dálkové ovládání), lehce přístupné vyjímatelné pevné disky a zálohování jedním hardwarovým tlačítkem. Pokud k takovému desktopu přidáte pěkný monitor (který může mít třeba senzor pro automatické stmívání podle okolního osvětlení, nezávisle přepínatelná rozhraní VGA a HDMI, USB hub a další), budete mít doma sestavu, se kterou se nejen skvěle pracuje a provozuje digitální zábava, ale která i dobře vypadá.
Objevují se i nové, revoluční podoby a způsoby využití domácích desktopů. Hewlett-Packard například nabízí počítač s dotykovou obrazovkou, který by měl fungovat jako domácí informační a zpravodajské centrum pro všechny členy rodiny. Pro stoupající objemy dat typu digitálních fotek, hudby a filmů tu brzy bude nová třída - domácí multimediální servery. Navíc tu už máme multimediální PC centra podobající se spotřební elektronice.
Řekl bych tedy, že domácí stolní počítače rozhodně na vymření nejsou. Určitě však časem zmizí nudné krabice a nahradí je úplně nové počítače pro účelnou digitální domácnost.
Myslím, že se máme na co těšit!
Příjemné čtení v říjnovém Chipu vám přeje
Josef Mika, šéfredaktor Chipu