Právo na internet
Vážení čtenáři,
ve Finsku vstoupil v červenci v platnost zákon, který zajišťuje každému tamnímu občanovi právo na připojení k internetu o minimální rychlosti 1 Mb/s. O připojení se musejí postarat telekomunikační společnosti. Právo na internet se tím oficiálně povyšuje na jedno ze základních lidských práv. Podobný zákon se v technologicky pokrokovém Finsku, kde je k síti připojeno už 96 % obyvatel, může jevit jako spíše formální. Je to ale zlom v chápání internetu – přístup k němu musí mít každý, kdo o to projeví zájem (i když samozřejmě ne zadarmo). Internet přestal být považován za alternativní zdroj komunikace, propagace a zábavy a začal být brán jako základní prostředek demokratické společnosti.
ZNÍ TO MOŽNÁ MOC VZNEŠENĚ, ale určitě si domyslíte, že podobný zákon/předpis je fakticky základem pro to, abychom nemuseli obíhat státní úřady, posílat papírové dopisy, abychom mohli volit z domova, měli lepší přehled o fungování státních institucí, o přijímacích řízeních, o prospěchu svých dětí ve škole a o spoustě dalších věcí. Finové už navíc potvrdili, že k těmto úkonům nestačí základní připojení typu dial-up nebo GPRS.
V ČESKU SAMOZŘEJMĚ ŽÁDNÝ PODOBNÝ ZÁKON NENÍ, ani ho doposud žádná česká vláda nepřipravovala. Zdaleka na to nejsme zralí, jakkoliv to pro většinu z nás, kteří počítač a internet využíváme denně, může znít rouhačsky. Podle údajů Českého statistického úřadu má u nás internetové připojení zhruba polovina domácností a internet používá 56 % obyvatel starších 16 let. Věřím, že pokud by se započítali i ti šestnáctiletí a mladší, podíl by o něco narostl. Stejně bychom ale za obyvateli severských zemí výrazně zaostávali.
JE TO ZVLÁŠTNÍ: Česko má (v přepočtu na množství obyvatel) na jedné straně rekordní počty registrovaných na sociálních sítích typu Facebooku, i na ICQ nebo na Skypu. Na druhé straně stále ještě velká část obyvatelstva (nejspíše střední a starší generace) nemá s využíváním internetu žádnou zkušenost. Nepřestává mě také udivovat, když slyším, jak například zavedení datových schránek zkomplikovalo procesy na mnoha úřadech, přidělalo mnoha lidem práci a prodloužilo lhůty pro zpracování. To přece mělo být naopak. Někde je něco špatně.
JEDNODUCHÉ ŘEŠENÍ TÉTO SITUACE URČITĚ NEEXISTUJE, těžko se dá čekat výrazné zlepšení během krátké doby. Žádná státní iniciativa sama o sobě nikoho využívat výhody internetu a IT nedonutí. Dnešní doba je ale výjimečná v tom, že mladá generace ovládá současné technologie lépe než generace předešlá a svůj život bez internetu si nebude umět představit čím dál tím více lidí, firem a institucí. Snad je to tak dobře, i přes všechna rizika a přehmaty, které to s sebou ještě určitě přinese.
Přeji vám hezký zbytek prázdnin. Ať máte všude dobré připojení a také Chip po ruce.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ FORMÁT MP3 je s námi již patnáct let. Byl vyvinut ve Fraunhoferově výzkumném institutu. Na jeho několikaletém vývoji se podílelo více než čtyřicet výzkumníků.
- IPHONE 4 MÁ PROBLÉMY S ANTÉNOU. Apple slibuje vyřešit hardwarový problém softwarovým patchem.
+ V ČR SE ZAČALY VYRÁBĚT SERVERY A DATOVÁ ÚLOŽIŠTĚ HP. Nový výrobní závod společnosti Foxconn byl otevřen v Kutné Hoře. Koncept výroby klade na zaměstnance vyšší nároky, nejedná se o klasickou pásovou výrobu. Zaměstnání najde v Kutné Hoře 700 kvalifikovaných pracovníků.
+ BLACKBERRY TABLET se podle vyjádření firmy RIM, výrobce smartphonů Blackberry, objeví na trhu do konce roku 2010. Přístroj by měl mít 7" dotykový displej a dvě kamery pro usnadnění videokonferencí.
+ ROZLIŠENÍ AŽ 4 096 × 2 304 nabízí YouTube. To je ještě více, než kolik používá Imax.
+ NOVÝ KABELOVÝ STANDARD HDBASET chtějí prosadit LG, Samsung a Sony. Má nahradit různé kabely včetně HDMI a napájení. Nový system se označuje jako 5Play, protože bude přenášet pět služeb – kromě audia a videa, napájení a ovládání take data počítačové sítě.
+ 28 MILIONŮ IPADŮ se prodá do konce příštího roku, tak zní prognóza agentury Barclays Cupital. Apple by tím měl získat 75% podíl na světovém trhu s tablety.
- NEDOSTATEK IPV4 ADRES: Pokud vydrží současné tempo, dojdou IPv4 adresy už v příštím roce. Odpočítávání můžete sledovat na http://penrose.uk6x.com.
+ INTEL VYDĚLÁVÁ I V DOBĚ KRIZE: Ve druhém čtvrtletí 2010 realizoval nejlepší hospodářské výsledky ve své historii, jeho čistý zisk dosáhl 2,89 miliardy USD. Intel v současnosti ovládá 80 % trhu s počítačovými čipy.