Přejít k hlavnímu obsahu

Postřehy redakce 7.2018

Kladná i záporná hodnocení událostí za uplynulý měsíc očima redakce.

Postřehy redakce

+/ - Software se u nás krade čím dál méně: Nový průzkum BSA zjistil, že 32 % softwaru instalovaného v tuzemských počítačích nemá řádnou licenci. Je to nejméně v historii, například v roce 2005 byl tento podíl ještě 41 %. Podle BSA činí komerční hodnota nelegálně instalovaného softwaru 3,2 miliardy korun. Česko má sice nejnižší míru nelegálního softwaru v zemích střední a východní Evropy, přesto jsme výrazně nad průměrem EU (28 %). Sousední Německo má 20 %.

+ Ekologické podmořské datové centrum: Microsoft u skotského pobřeží potopil své nové datové centrum ve tvaru 12m válcového kontejneru. Obsahuje přes 800 serverů a 27 petabajtů dat. Výhodou takového umístění je především úspora na chlazení, a tedy cca čtvrtinový příkon oproti srovnatelným suchozemským centrům. Celý systém by měl pod vodou vydržet pět let bez servisních zásahů.

+ Mobilní bankovnictví na vzestupu: Češi se ke svému bankovnímu účtu nejčastěji přihlašují přes webové rozhraní banky na počítači (71 %), zároveň ale plná třetina už k tomu využívá také mobilní aplikaci na telefonu nebo tabletu. Zjistila to ve svém průzkumu Česká bankovní asociace. Přístup přes mobilní aplikaci volí v generaci od 18 do 29 let každý druhý uživatel. Již nyní platí, že pokud má někdo mobilní aplikaci, vstupuje do elektronického bankovnictví přes tuto aplikaci častěji než přes webový prohlížeč.

+/ - Čeští hráči nešetří: Podle údajů společností PayPal a SuperData se evropští hráči počítačovým hrám věnují buď každý den (35 %), nebo zhruba 1-3x týdně (29 %). V počtu hráčů, kteří se hraním baví každý den, přitom Evropa za zbytkem světa zaostává a je poslední. Nejvíce každodenních hráčů žije v oblasti Středního východu a Afriky. Pokud jde o finanční investice do her, největší podíl (zhruba pětinový) mají mezi Čechy hráči, kteří v posledních třech měsících za nákupy her ze svých oblíbených on-line zdrojů utratili mezi jedním a dvěma tisíci korun. Například ve Spojených státech mají přitom největší podíl (22 %) hráči, kteří za stejné období utratí ekvivalent přibližně 650 korun.

+/ - Facebook pracuje na technologii blockchain: Hovoří se o ní už dlouho, především ve spojitosti s kryptoměnami. Nyní chce technologii blockchain využít i největší sociální síť. Založila proto i samostatné oddělení, jehož vedením pověřila bývalého šéfa vývoje Messengeru Davida Marcuse. Zatím ale není jasné, jak chce Facebook blockchain ve své síti využít. Dotazy na toto téma zůstávají bez odpovědi.

- Umělá inteligence v Evropě je pozadu: Agentura APC připravila pro společnost Fujitsu rozsáhlou studii, ve které vychází z výsledků sběru dat z 240 firem po celé Evropě. Jednalo se hlavně o automobilky, výrobní společnosti a retail. Pouze 25 procent dotázaných firem považuje umělou inteligenci za strategicky důležitou a jen 11 procent ji už používá. Evropa očividně s transformací na průmysl 4.0 moc nepospíchá.

Příbuzná témata: