Přehled stručných zajímavostí, kterých si všimla redakce Chipu za uplynulý měsíc.
Postřehy redakce
+ Úspěšná papírová virtuální realita: Google v roce 2014 představil jednoduchý koncept na rychlé vyzkoušení virtuální reality pro každého - papírové „cardboard“ brýle. Při příležitosti letošního MWC v Barceloně zveřejnil čísla o svém úspěšném projektu: celkově dodal na trh přes 10 milionů papírových brýlí, příslušné VR aplikace byly staženy z Google Play 160milionkrát. Luxusnější, plastový nástupce levných brýlí s názvem Daydream View je už brzděn vyšší cenou.
- Třetina nelegálních programů: Podle poslední studie protipirátské organizace BSA je téměř každý třetí program v Česku instalován nelegálně.
Kvůli pirátství údajně softwarové firmy působící v Česku přicházejí ročně o 3,6 miliardy korun. Zároveň se ale daří pirátské firmy rychleji odhalovat. Průměrná náhrada škody se loni vyšplhala na 400 tisíc korun. Mezi nejčastěji užívaný nelegální software ve firmách patří operační systémy a kancelářské aplikace (Microsoft) a software pro grafiky (Adobe) a projektanty (Autodesk).
- Nedostatek odborníků v IT: Problém s nedostatkem IT odborníků na tuzemském trhu práce se prohlubuje. Podle statistik společnosti Profesia se počet pracovních nabídek v oboru každoročně zvyšuje zhruba o 10 %. Průměrný počet uchazečů o místo ale stále klesá. Tuzemské firmy i personální agentury tak o pracovníky v oboru IT svádějí tuhý boj. Zájem přitom mají i o studenty vysokých škol. Nabízejí jim uplatnění ještě před absolvováním a nástupní plat přes 30 tisíc korun.
+/ - Norové si už letos vypnou FM vysílání: Norsko jako první země na světě umlčí FM rádio a nasadí pouze digitální vysílání (DAB+), které může nabídnout více stanic. V Norsku už více než polovina domácností vlastní alespoň jeden DAB+ přijímač, pokrytí DAB+ signálem je již údajně dnes vyšší než u tradičního signálu FM. Největším problémem pro Nory ale asi bude náhrada nebo dovybavení radiopřijímačů v autech.
+ Drony na vzestupu: V letošním roce se podle agentury Gartner vyrobí téměř tři miliony dronů, což je o 39 procent více než v roce 2016, a trh vzroste na 6 miliard dolarů. Do roku 2020 se má hodnota trhu téměř zdvojnásobit. Podle Gartneru porostou zejména počty malých dronů, které mají hmotnost do 2 kg a stojí do pěti tisíc USD. Trh s komerčními drony je zatím menší, jejich cena je výrazně vyšší. Dnes se komerční drony specializují především na vytváření map, doručování zásilek nebo na kontrolu průmyslových zařízení.