Vážení čtenáři,
hned první den měsíce října spustil Google v České republice (a sedmi dalších zemích) novou sekci svého on-line obchodu. Hudba Google Play je pro české uživatele a hudební fanoušky převratnou službou – za měsíční poplatek, který je ve většině případů nižší než třeba poplatek za vedení bankovního účtu, můžeme neomezeně poslouchat miliony skladeb, včetně většiny českých. Kdo chce svoji oblíbenou hudbu opravdu nezávisle vlastnit, ten si skladby nebo alba musí koupit a stáhnout v podobě formátu MP3. Ani tady ale ceny zájemce neodradí. Co léta nefungovalo, bylo nedostupné nebo nesmyslně drahé, to je najednou možné. Člověk se jen diví, že to nešlo dřív, a proč tedy vlastně na podobné řešení hudební průmysl nepřistoupil už dávno. Možná to mohlo přijít dřív, v každém případě je to ale dobrá zpráva pro všechny hudební fanoušky, samotné hudebníky a určitě také pro výrobce mobilních zařízení a poskytovatele internetové konektivity.
Právě pohodlné využívání mobilních zařízení a nejrůznějších internetových služeb s nimi spojených s sebou však bohužel nese i rizika. Google a další o nás často vědí víc, než tušíme a než bychom si přáli. Část dat poskytujeme dobrovolně, zbytek si sběrači dat zjistí mapováním našeho chování na síti (i ve službách, jako je právě Hudba Google Play). Přečtěte si náš článek „Velký bratr se dívá“ na straně 32, možná potom některé své zvyky na internetu změníte.
Podle Applu pouze polovina majitelů iPhonů využívá ochranu heslem. Ve snaze to změnit zavedl Apple u svého nového modelu 5S místo textového hesla tzv. TouchID – pohodlné biometrické zabezpečení zadáváním otisku prstu. I to už ale bylo údajně prolomeno (naštěstí docela složitým způsobem, takže běžný uživatel iPhonu si touto bezpečnostní mezerou zatím moc hlavu lámat nemusí). Pohodlí prostě často vítězí nad bezpečností, přesto si ho uživatelé cení. A tak na nás brzy čekají další biometrické nápady a potenciální bezpečnostní mezery – třeba rozeznávání uživatele na základě srdečního tepu, který je prý u každého člověka stejně jedinečný jako otisk prstu.
Od víceméně neškodného sběru informací se pak dostáváme k přímému ohrožení našich dat a zařízení. Především platforma Android, jako nejrozšířenější mobilní systém, už registruje více než jeden milion škůdců, a zdaleka ne před všemi nás ochrání běžné bezpečnostní mechanismy tohoto systému. Kdo chce mít jistotu, tomu nezbývá nic jiného než vyzkoušet specializované bezpečnostní aplikace. Jejich test vám přinášíme na straně 82.
Ochranu, kterou už u stolních PC a notebooků bereme jako samozřejmost, se často ti samí uživatelé v případě chytrých telefonů a tabletů teprve musí učit. Pro majitele PC přinášíme v tomto čísle dárek – novou verzi antivirového balíku AVG Internet Security 2014. Slibuje dokonalejší ochranu před hrozbami z internetu při minimálním zatížení počítače. Pro naše pravidelné čtenáře bude opět zdarma.
Přeji vám bezproblémový provoz vašich zařízení a hodně zábavy s Chipem.
JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ Pozitivní změny ve Windows Store: Patrně v souvislosti s příchodem nových Windows 8.1 změnil Microsoft několik důležitých věcí i ve svém on-line obchodě. Uživatele přivítá zbrusu nový design, který je daleko přímočařejší a přehlednější. Zakoupené aplikace je nově možné instalovat až na 81 zařízení (podoba s číslem nového OS čistě náhodná), doposud to bylo jen pět zařízení. A na dohled už je prý také spojení obchodů pro Windows 8 a Windows Phone.
+– Konec drahého roamingu v EU? Podle plánů Evropské komise by měly v budoucnu roamingové poplatky za hovory, textové zprávy a přístup na internet v zemích EU zcela odpadnout. Od července 2014 musí operátoři buď nabídnout roaming za domácí ceny, nebo umožnit uživatelům zvolit si bez nutnosti výměny SIM karty nejvýhodnějšího roamingového poskytovatele. Jako reakce na tyto plány ohlásili mnozí operátoři zvýšení domácích cen.
+– 3D telefonáty přes Skype: Microsoft chce umožnit uživatelům Skypu telefonní hovory v 3D. Vše, co k tomu budou potřebovat, je 3D obrazovka a dvě kamery. Podle Microsoftu už mnoho uživatelů takovou obrazovku vlastní, horší je to s kamerami. Ty totiž budou muset být navzájem synchronizovány, což zatím fungovalo pouze v laboratoři. Myslíme si, že není kam spěchat, 3D telefonáty zatím asi nikdo příliš nepostrádá.
+ Francie hrozí Googlu pokutou: Dominantnímu vyhledávači hrozí ve Francii pokuta za laxní přístup ke zlepšení podmínek ochrany osobních údajů uživatelů. Podle francouzských úřadů mají výtky k přístupu Googlu už i v Německu, Itálii, Nizozemsku a Španělsku.
+– Microsoft prozradil strukturu svých příjmů: Za fiskální rok 2013 udělal největší obrat na prodeji svého kancelářského balíku, kde se daří hlavně internetové verzi Office 365. Až třetí skončil prodej OS Windows (tvoří zhruba čtvrtinu příjmů Microsoftu). Naopak zaostávají příjmy z on-line služeb, které představují pouze 4 % celkového obratu firmy.