Přejít k hlavnímu obsahu

Pestré, rychlé, chytré

Počítače i smartphony jsou neustále modernizovány, sledování televize se stává individuální záležitostí a digitalizace se nezastaví ani v kuchyni. To jsou hlavní 

Technologické trendy roku 2018.

CES, MWC, CEBIT, IFA, IAA: Letošní rok bude opět přeplněný důležitými událostmi, a to nás ještě čekají klíčové projevy a vývojářské konference technologických gigantů. Právě na začátku tohoto roku se podíváme, co důležitého z hlediska technologií nás v něm čeká, a budeme se snažit odhadnout, co bude skutečně průkopnické, a co je v podstatě jen starý nápad zabalený do nového kabátku.

Zaklepali jsme na dveře vývojových laboratoří a sestavili jsme pro vás seznam toho, o čem si myslíme, že se stane technologickým trendem roku: sledování televize je stále personalizovanější a rozmanitější činností, počítače jsou stále rychlejší a snadněji ovladatelné, smartphony slučují čím dál více funkcí a aplikací a města se postupně stávají chytrými. Postupné je to správné slovo i v případě rozšiřovaní širokopásmového připojení, a dokonce i rozvoj elektromobility neprobíhá nijak výrazně rychle. Ale kdo ví, možná rok 2018 přece jen přinese nějaké zajímavé překvapení.

Trendy

> Zábava OLED převládne, nelineární sledování TV změní reklamní trh.
> Technologie PC Intel a AMD vyvinou společný procesor, flash zkombinuje operační paměť i úložiště.
> Mobilní zařízení Následovníci Androidu sloučí funkce s aplikacemi, ale mobilní datová síť zůstane úzkým hrdlem.
> Chytré bydlení Hlasové ovládání kuchyňských zařízení, inteligentní města.
> E-mobilita Výrobci automobilů se zaseknou u svých vlajkových produktů.

ZÁBAVA

Obrazovky televizorů jsou již často připraveny na nový formát UHD/HDR. Televizní stanice je budou postupně následovat. Nabídka ale zatím není příliš široká.

Všechno v černé barvě

Skutečná černá, zářivé barvy a žádné rozmazání při pohybu -to vše nezávisle na pozorovacím úhlu. S těmito prezentačními vlastnostmi již televizory OLED ovládají prémiový segment velkých televizorů. Ale nově se tato technologie prosazuje i v segmentu televizorů střední cenové kategorie a postupně nahrazuje zatím převládající technologii LED-LCD. Jediný významný výrobce, který tomuto trendu odolává, je Samsung, který prosazuje technologii Quantum dot LED Displays (QLED). Pokud se Samsungu podaří tuto technologii zbavit zátěže podsvícení a stimulovat kvantové body přímo elektricky, může se skutečně stát vážným konkurentem pro OLED.

UHD televizory na vzestupu

Prodej televizorů s rozlišením UHD je díky klesajícím cenám na vzestupu. Problém je ale samozřejmě s vhodným obsahem. Uživatelé si mohou zakoupit UHD Blu-ray disky, ale těch v nabídce příliš není. Další možností je streamovaný obsah, tedy například služba Netflix. Na Google Play si mohou filmy v 4K HDR užít zatím jen uživatelé v Kanadě a USA, ale na YouTube je již řada videomateriálů v tomto rozlišení k dispozici. Majitelé satelitních přijímačů mohou přes satelit Astra 1 naladit například Fashion 4K, Pearl TV 4K a nějaké testovací a demo programy. Bohužel ani technologie DVB-T2/HEVC pro pozemní vysílání nezajistí uživatelům 4K obsah.

Personalizovaný obsah i reklama

Diváci už nechtějí sledovat přesně to, co se vysílá na televizních programech, a chtějí si pustit obsah podle svých požadavků. Umožňuje jim to širokopásmový internet, streamovací služby a technologie jako HbbTV 2.1. Televize na přání se stává realitou, ale díky těmto technologiím je také možné přesně vysledovat zvyky a požadavky uživatelů, zjistit jejich polohu a pak jim přesně personalizovat nejen obsah, ale i reklamu. Divák si pak sice vyslechne předpověď počasí přesně pro místo, kde se nachází, ale i přesně geograficky a zájmově zaměřenou reklamu.

PC TECHNOLOGIE

Intel a AMD spolupracují na vývoji nového čipu. Rychlá flash paměť nahradí pevné disky i RAM. Zasíťování hardwaru se stává důležitějším aspektem než samotný hardware. Domácí síť musí držet krok s širokopásmovým připojením, novými přenosovými protokoly a množstvím bezdrátových zařízení. Nezbytná bude jak investice do veřejných širokopásmových sítí, tak do těch domácích.

Spolupráce rivalů

Překvapivá zpráva pronikla na veřejnost už v listopadu. Intel a AMD budou spolupracovat! První procesor Intel Core s integrovanou grafikou AMD Radeon by se pak měl objevit již v první polovině roku. Konkurenční produkty na jedné desce společně s úspornou pamětí HBM2. Pro propojení čipů bude použit nový můstek od Intelu nazvaný EMIB (Embedded Multi-Die Interconnect Bridge).

Více rychlých pamětí

Flash paměti by měly v tomto roce zlevnit. Jejich výrobci totiž dokončili konverzi svých výrobních zařízení na technologii 3D NAND a snadněji tak uspokojí poptávku. Paměti navíc dále zrychlují díky novým technologiím jako QLC-NAND, kdy se do jedné buňky ukládají tři namísto čtyř bitů. V tomto roce by měly být k dispozici první flash disky pro serverové zákazníky. Koncoví zákazníci by pak měli především těžit ze zvýšení rychlosti, a to například u disků Z-NAND SSD, které jsou odpovědí Samsungu na 3D XPoint paměť Optane od Intelu. Možná se dočkáme i sjednocení SSD disků a operační paměti RAM do jedné homogenní superpaměti.

Čekání na gigasíť

Nové přenosové metody, jako například G.fast (od roku 2018) a Super Vectoring (od roku 2019) pomohou zastaralým DSL spojením nabrat vyšší rychlost. Standard G.fast, 4. generace systémů xDSL, přitom nabízí přenosovou rychlost až 1 Gb/s, supervektorování (Super Vectoring) až 400 Mb/s. Problémem ale je, že obě technologie vyžadují optickou infrastrukturu až po kabelový rozvaděč, v případě G.fast dokonce až přímo do domácnosti. Takže rychlé širokopásmové připojení nebude zatím rozhodně pro každého. Také uživatelé kabelového připojení budou moct surfovat rychleji díky kabelovému standardu DOCSIS 3.1. UPC zatím používá DOCSIS 3, ale nasazení technologie DOCSIS 3.1 plánuje právě v tomto roce a počítá se s přenosovými rychlostmi 10 Gb/s, později i 20 Gb/s.
Kromě toho bude v roce 2018 přijat i nový Wi-Fi standard IEEE 802.11ax s přenosovými rychlostmi až 4,8 Gb/s. Omlazovací kúrou tedy budou muset projít i domácí Wi-Fi sítě a kabelové rozvody i vzhledem k tomu, že se počítá se vzrůstem počtu domácích spotřebičů připojených do domácí sítě.

Nové, ale ne zcela nové

Navzdory všemu pokroku je patrně éra velkých skoků u konce. Pokud ale hledíte do budoucnosti, můžete investovat i do moderních periferních zařízení, jako jsou monitory s rozlišením 4K, 5K, nebo dokonce 8K. S tím ale souvisí i upgrade grafické karty s dostatečným množstvím paměti, a to například paměti GDDR6 SDRAM s přenosovou rychlostí 768 GB/s a nižší spotřebou energie.

MOBILNÍ ZAŘÍZENÍ

Rok 2018 bude rokem softwaru: umělá inteligence přinese ke stávajícím službám, zařízením a aplikacím doplňkové funkce.

Přepracování operačních systémů

Experimentální operační systém Googlu, který se jmenuje Fuchsia, demonstruje, co výše uvedená slova znamenají. Přinese totiž úplně nový vztah mezi aplikacemi a operačním systémem. Aplikace a systémové funkce se sdružují do tzv. story (příběhů), aby poskytly řešení pro určité úkoly. Uživatel už například nebude muset skákat z aplikace do aplikace, aby objednal na Valentýna kytici, ale pouze se zkombinují podcasty do jednoho „příběhu“. To ale nebude všechno. Vytvářet a přidávat tyto „stories“ budou totiž moct sami i inteligentní asistenti.

Tento nový přístup je vhodný pro mobilní telefony, ale snad ještě více pro inteligentní zařízení připojená k internetu, pro skrytá rozhraní a rozšířenou realitu a hlasové asistenty. Ti, kdo používají služby Alexa nebo Google Now, už jsou s tímto způsobem komunikace obeznámeni.

Dostupné hi-endové smartphony

Číňané to dokážou: mobilní telefony vyšší třídy budou v roce 2018 levnější. Tento trend odstartovala značka OnePlus už v roce 2017 s modelem 5T, který se prodával cca za 13 000 Kč. Kromě už zavedených značek jako Huawei, Oppo a Vivo se určitě objeví i nějaké nové. Zajímavá ale samozřejmě bude i nabídka smartphonů nižší třídy. Například 5“ solidní Nokia 2 bude stát asi 2 800 Kč a na baterii by měla vydržet v provozu dva dny. Otázkou zůstává cenová politika Applu, který má v roce 2018 nabídnout hned tři nové smartphony. A dočkáme se ještě jednoho smartphonu od Microsoftu - Surface s Windows 10 pro ARM?

AR, VR, chytré hodinky

Podaří se technologiím AR, VR apod. v roce 2018 konečně prorazit? Zažijí chytré hodinky konečně boom? Tak k tomu jsme trochu skeptičtí. Jedná se o produkty se zajímavým konceptem, o které ale nikdo příliš nestojí. To už je pravděpodobnější, že se skutečností stane už dlouho podporovaná myšlenka: rok 2018 by se mohl stát rokem skládacích smartphonů. Prvním z nich by mohl být Samsung X a Apple si také podal patenty.

Mobilní data

V Česku pokrývá rychlá LTE síť zhruba 99 procent populace a nabízejí ji všichni tři mobilní operátoři. K větším změnám už asi nedojde. Čeká se na přechod na sítě nové generace. Sítě 5G totiž slibují přenosové rychlosti v řádu jednotek Gb/s, což je výrazně více, než kolik zvládne LTE. Český telekomunikační úřad vyhlásil v červenci loňského roku aukci pro vysokorychlostní datové sítě a vedle O2 a Vodafonu frekvence vydražili dva nováčci: Nordic Telecom 5G a PODA. T-Mobile oznámil, že z aukce odstoupil kvůli nepřiměřeně vysoké ceně a podmínkám. Je to poprvé, kdy T-Mobile nevydražil frekvence v aukci. Aukce vynesla 1,015 miliardy korun, což je sedminásobek vyvolávací ceny.

Rychlé mobilní sítě 5G mají operátoři v Česku spustit za dva roky, takže rok 2018 nepřinese v tomto směru žádné novinky. Třeba se ale dočkáme pokrytí signálem v dalších částech pražského metra, a to včetně tunelů. Zatím je signál v tunelech jen mezi Bořislavkou a Motolem na trase A. V první fázi by měl být signál LTE dostupný na frekventované trase metra C mezi stanicemi Muzeum a Roztyly.

SMART LIFE

Zasíťování našich domovů pokračuje. Vážným tématem diskusí je ale hlasové ovládání. Vizionáři však nechtějí skončit u domácností a plánují propojit téměř vše a vybudovat krásný nový chytrý svět, o kterém budeme vše vědět a vše v něm ovládat.

Všudypřítomní poslušní posluchači

Začátky si hlasové ovládání odbylo v obývacím pokoji a pomalu se přesouvá i do dalších částí moderní domácnosti. Takovéto systémy jsou obzvláště praktické v kuchyni a konečně dávají smysl. Pokud máte obě ruce v těstě, přijde možnost ovládat vaši troubu slovními příkazy vhod. Trendem je pak praktický hladký design bez držátek a tlačítek u všech vestavěných zařízení, které reagují jen na jemný dotyk nebo poklepání.

Multifunkce

Pryč jsou doby, kdy vysavače jen odstraňovaly prach z podlahy a kamerky pouze sledovaly své okolí. V současné době mohou totiž robotické vysavače také využívat obraz ze svých kamer pro přesnější orientaci v prostoru, ale také ho mohou přenášet do mobilního telefonu a video a fotografie mohou posloužit pro účely dozoru - takový hlídací pes 4.0.

Utopie vystavěná v písku

Pozvednutí stávajících budov na inteligentní úroveň je ale zdlouhavé a ne tak velkolepé. Proto státy, velké společnosti i filantropové s velkým množstvím kapitálu a ještě většími vizemi dávají přednost plánování rovnou celých nových projektů třeba někde v poušti. Například Panasonic vybudoval v Japonsku již druhé chytré město Tsunashima. V Evropě pak skupina investorů plánuje několik projektů Smart City například v berlínském Adlershofu a ve Špýru. Saúdská Arábie plánuje moderní megaměsto v poušti, Bill Gates sní o tom, že vybuduje high-tech město v prašné Arizoně. Charakteristickým znakem všech těchto konceptů je především intenzivní využívání inteligentních technologií spolu s obnovitelnými zdroji energie: autonomní elektroautomobily, pouliční osvětlení přizpůsobující světlo podle provozu, kamery s pohybovými čidly a rozpoznáváním obličejů, zajišťující bezpečnost a sledující vhodné chování obyvatel. Krásný nový svět? Jak pro koho.

E-MOBILITA

Zatímco automobilový průmysl nás zatím zásobuje spíše prototypy, dvoukolová vozidla budoucnosti už si pořídit můžete. A služby sdílení mění typické vlastnické struktury.

E-auta jako stěžejní projekty

V současné době jezdí po českých silnicích kolem 1 400 elektromobilů. To je sice více než v loňském roce, o žádná závratná čísla ale rozhodně nejde. Škoda Auto plánuje do roku 2025 uvést na trh pět modelů elektrických aut. V té době by už každé čtvrté prodané mělo být poháněno čistě elektrickým či kombinovaným pohonem. V sousedním Německu by elektromobilů mělo být do roku 2020 už okolo milionu. Aby bylo možné zásobovat energií takovouto flotilu vozidel, musí existovat nejméně 35 000 nabíjecích míst, namísto současných 11 000. V ČR je jich asi 300. To je pro masivnější nasazení samozřejmě málo a vybudování dalších stanic je velice nákladné. Bez určité státní podpory je rozvoj e-mobility složitý. To se týká i podpory prodeje samotných aut.

Česká vláda chystá sérii opatření na podporu elektromobilů. Navrhuje například, aby jejich majitelé nemuseli platit dálniční známky či měli bezplatný vjezd do center měst. Výrobci elektromobilů také plánují zavedení služeb pro jejich sdílení. Projekty pro sdílení automobilů už v řadě zemí fungují a podíl elektřinou poháněných modelů je mezi nimi asi desetiprocentní.

Budoucnost menších vozítek

Možná nejzajímavější impulzy nepocházejí od automobilového průmyslu, ale od menších vývojářů, kteří testují zajímavé koncepce mobility, ovšem s vozítky, která mají méně než čtyři kola. Elektrické koloběžky, ale i nákladní tříkolky a kola představují zajímavou možnost mobility, a navíc jde o produkty, které lze ihned implementovat a využít v praxi. Nevyžadují totiž komplexní infrastrukturu a bezproblémově se integrují. A elektrická kola a koloběžky jsou také vhodné pro sdílení. Mobilita roku 2018 bude totiž flexibilnější, vlastnictví dopravních prostředků bude méně důležité než přístup k nim. Veřejná hromadná doprava, možnosti sdílení i soukromá vozidla - to vše se propojí v nové integrované mobilitě, která bude spravována a organizována prostřednictvím smartphonů.

Až příliš chytrosti?

I když vás moderní mobilita zrovna neláká, stejně k ní budete tak trochu donuceni. Od jara letošního roku, konkrétně od dubna, totiž budou muset být všechna nová osobní a lehká užitková vozidla vybavena systémem eCall, který umožňuje automatické nouzové volání na linku 112 a také oznámí polohu a směr havarovaného vozidla a počet cestujících. Zavolat pomoc bude moci i posádka vozidla stisknutím tlačítka. Systém má fungovat na území celé Evropské unie a ročně se má díky této novince zachránit na 2 500 životů a majetek až za 26 mld. eur ročně. Systém má být pasivní, respektive se má aktivovat pouze tehdy, pokud dojde k nouzové situaci.

Výrobci automobilů by však mohli tento systém využít i ke shromažďování dalších údajů o vozidle a jeho řidiči - tato data mohou být například důležitou surovinou při vývoji autonomních vozidel, ale výrobci by je mohli také komerčně využít. A hrozí samozřejmě i zneužití systému hackery - v autě bude mikrofon, GPS, datové připojení, a to je pro sledování úplně ideální. Přitom znemožnění provozu eCallu či jeho odstranění bude postihováno.

Foto popis| Průhledný divák Pomocí služeb jako HbbTV 2.1 je možné zaznamenat návyky diváků a přizpůsobit jim reklamy. Průkopníkem v této oblasti je například televizní společnost ProSiebenSat.1.
Foto popis| Kouzlo OLED Jsou štíhlé a zobrazují fantastické barvy ze všech úhlů pohledu. Obrazovky typu OLED už pronikají i do televizorů střední cenové kategorie.
Foto popis| UHD vysílání zaostává Obsahu pro UHD televizory zatím moc není. Diváci jsou odkázáni na streamovací služby a na satelit.
Foto popis| Velký výkon naplacato Nový design čipu, který společně vyvíjejí Intel a AMD, je obzvláště tenký, přesto ale efektivní.
Foto popis| Oslnivý pohled Displeje s vysokým rozlišením už nejsou exotické, stejně jako grafické karty s velkým množstvím paměti. Ale pozor, jakmile něco takového uvidíte, nebudete se chtít dívat na nic jiného.
Foto popis| Přichází revoluce v ukládání? Rok 2018 bude rokem superpamětí - cenově dostupnými se stanou terabajtové SSD disky. S rychlostí čtení a zápisu více než 3 GB/s a s extrémně nízkou přístupovou dobou budou konkurovat i pamětem RAM a budou přebírat její funkce.
Foto popis| Drobný elektronický mozek Co dříve superpočítače řešily měsíc, to zvládne algoritmus pracující v malém čipu mobilního zařízení.
Foto popis| 5G sítě propojí svět Sítě páté generace propojí internet věcí. Miniaturizace bude nutná a první 5G modem na čipu už představila společnost Qualcomm.
Foto popis| Chytrá náhrada Úkoly namísto aplikací: S experimentálním operačním systémem Fuchsia Google ukazuje, tak by mohlo vypadat rozhraní budoucnosti.
Foto popis| Poslušné kuchyňské přístroje Asistenti s hlasovým ovládáním vás krok za krokem provedou kuchyňským receptem a udělají z vás dokonalé kuchaře.
Foto popis| Snadná očista V kuchyni budoucnosti nebudou žádná madla ani knoflíky, pouze snadno utíratelné hladké povrchy.
Foto popis| Život z rýsovacího prkna Fujisawa, Tsunashima, Neom a Belmont jsou názvy high-tech měst budoucnosti -srdečné pozdravy z Fordlandie!
Foto popis| Trendem je sdílení Některá města už jsou plná levných jízdních kol, ale nikdo se nestará o jejich stav.
Foto popis| Automatické tísňové volání Pokud senzory v automobilu zaznamenají nehodu nebo někdo stiskne SOS tlačítko, automaticky se volá tísňová linka a odešle se poloha.
Foto popis| Zájem o elektromobily Celkový zájem o elektromobily v Evropě se v první polovině roku zvýšil o 32 %, třetí čtvrtletí však přineslo výrazný nárůst prodeje - ve srovnání se stejným obdobím minulého roku se zvýšil o 48 %. Největším trhem se stává Německo, které dohání tradičně silný norský trh.

O autorovi| FELIX KNOXE, MARTIN JAGR, PAVEL TROUSIL, autor@chip.cz

Příbuzná témata: