Přejít k hlavnímu obsahu

Patentový byznys

Patentový byznys

Vážení čtenáři,

momentálně to vypadá, že si celý IT průmysl dopřává trochu klidu a nadechuje se na podzimní finiš. Asi poslední velkou událostí před začátkem letní sezony bylo uvolnění nové generace procesorů Intel Ivy Bridge. Asijské firmy už chrlí vhodné základní desky a nabídka desktopů i notebooků se rychle rozšiřuje. Další díly nekonečného příběhu o stále dokonalejších digitálních zařízeních se však očekávají až po letních měsících. Po prázdninách totiž mají přijít Windows 8, nový iPhone, ještě lepší tablety a spousta dalších skvělých věcí, které prostě budeme dříve nebo později chtít mít.
Přesto se toho i nyní - jakoby nepozorovaně - děje hodně. Zdárně pokračuje rozšiřování chytrých mobilů mezi stále větší skupinu uživatelů. Ruku v ruce s tím stoupá potřeba rychlého mobilního internetového připojení. Vždyť podle některých studií by v roce 2015 mělo být na internetu 2,7 miliardy lidí, z toho 80 % právě pomocí mobilních zařízení. Je škoda, že zatímco v severoevropských zemích, v Německu nebo i v Polsku už nabízejí LTE připojení, u nás si budeme muset na podstatně vyšší datové rychlosti ještě počkat. Tvrdí se, že klíčem by měla být vydařená aukce frekvencí uvolněných po analogovém TV vysílání. Prý by se měla stihnout ještě letos.
On se vůbec byznys se smartphony a v nich používanými technologiemi a systémy stává pro mnoho firem klíčovým a ukazuje na udivující provázanost IT gigantů. Britské noviny Guardian například nedávno odhadly, že zařízení Applu s iOS přinesla Googlu zhruba čtyřikrát větší obrat než vlastní operační systém Android. Google si tak v letech 2008 až 2011 přišel díky licenčním poplatkům za Google Maps a reklamním příjmům za využívání vyhledávače Google v prohlížeči Safari na 2,3 miliardy dolarů. Za obchod s Androidem naproti tomu utržil za stejné období zhruba čtyřikrát méně.
Není divu, že v posledních letech největší IT společnosti přihlašují vlastní nebo skupují cizí patenty jako na běžícím pásu, aby si zajistily nemalé licenční příjmy, nebo naopak uchránily vlastní služby před finančním vysáváním od patentových „rentiérů“. Stovky milionů dolarů za patenty utrácí nejen výrobci hardwaru, ale například i Facebook, který naposledy nakupoval od IBM a Microsoftu. Chtěl si tak mimo jiné zajistit dobrou pozici před svým vstupem na americkou burzu NASDAQ, což je pro investory ekonomická událost roku. I tady bude zajímavé sledovat, jak se na burzovní půdě bude největší sociální síti dařit - může to na dlouhý čas ovlivnit celou řadu dalších IT firem.
Pokud se vrátíme k našemu Chipu, pak i my jsme připravili před létem minimálně jednu novinku. Po téměř ročním vydávání Chipu v iPad edici mají nyní možnost nakupovat náš časopis v elektronické podobě i majitelé tabletů s Androidem. Podařilo se nám tak v krátké době zareagovat na to, že Google zahrnul Českou republiku do skupiny zemí, jejichž vývojáři mohou své placené aplikace umisťovat do jeho on-line obchodu. Doufáme, že vám zvýšení dostupnosti našeho časopisu přijde vhod. A slibujeme, že za využívání článků, testů a návodů z Chipu vám žádné dodatečné licenční poplatky nehrozí.
Kdo dočetl až sem, tomu popřeji klidné dokončení školního roku, úspěšné naplánování letní dovolené a (jako obyčejně) hodně zajímavých informací a zábavy s novým Chipem.
    Josef Mika – šéfredaktor
    josef.mika@chip.cz