Přejít k hlavnímu obsahu

Papírová jistota

Papírová jistota

Vážení čtenáři,

občas si říkám, jak dlouho budeme ještě číst papírové knihy, časopisy a noviny. Vše, co se dnes vytiskne, přece existuje i v elektronické podobě, a je tudíž zobrazitelné na kdejakém displeji. To, co bylo vytvořeno v „nedigitální“ době, se své digitalizace dříve nebo později také dočká. Brzy bychom měli být i svědky velkolepého zpřístupnění evropského kulturního dědictví. Odvážný projekt on-line knihovny Europeana, který rozjíždí Evropská komise, by měl všem poskytnout nejen texty, ale i obrazové, hudební a filmové archivy. Do roku 2010 má být na portálu Europeana vystaveno kolem 10 milionů děl v angličtině i v dalších evropských jazycích, češtinu nevyjímaje.
PROČ SE TEDY JEŠTĚ TAHÁME S KILOGRAMY PAPÍRU, když už existují elektronické knihy, webové stránky, internetové knihovny, fulltextové vyhledávání nebo možnost vkládání záložek a zapisování vlastních poznámek do elektronických textů? Proč pořád plýtváme obyčejným papírem? (Je až s podivem, že ještě nejsme zaplaveni e-knihami a e-papírem a že si neprohlížíme noviny s „živými“ obrázky jako Harry Potter.)
ASI PROTO, ŽE TO ZATÍM VŠECHNO AŽ TAK ÚPLNĚ NEFUNGUJE
. Něco tak dokonalého, jako je obyčejný papír, se nahrazuje těžko. Počítačové displeje i úžasné e-knihy mají mnohá omezení: jsou závislé na zdroji elektřiny, jsou rozhodně víc náchylné na poškození a jsou také poměrně drahé. Portál evropského kulturního dědictví Europeana se brzy po otevření zhroutil: 10 milionů návštěvníků za hodinu bylo na začátek příliš. Na stránce jste si minimálně do poloviny prosince mohli v angličtině, němčině a francouzštině přečíst stručné upozornění, že na odstranění problému se pracuje.
OBLIBA ČTENÍ Z DISPLEJŮ SE V BUDOUCNU BUDE URČITĚ ZVYŠOVAT. Je nepochybné, že je to praktičtější, a kromě dokonalejších e-knih tomu budou nahrávat i klesající ceny netbooků a mobilních internetových zařízení. Zatím ale nikdo nemá nic jistého. Už jen proto, že letošek nám z ekonomického hlediska končí trochu rozpačitě a téměř všichni se připravují na to, že minimálně příští rok bude hůře. Někteří velcí výrobci PC už vyhlásili, že v prvním čtvrtletí 2009 sníží meziročně výrobu zhruba o 50 %; alespoň malý růst by si měly udržet právě netbooky a také notebooky s LED podsvícením.
POTIŠTĚNÝ PAPÍR PROSTĚ ZŮSTANE NEJSPÍŠ JEŠTĚ PĚKNĚ DLOUHO JEDINOU JISTOTOU V BLÁZNIVÉM DIGITÁLNÍM SVĚTĚ
. Nikdo vám ho nezmění ani nevymaže, nepřijdete o něj při výpadku napájení ani se do něj nepustí vir. Přeji vám i sobě, aby takovou jistotou pro vás zůstal i časopis Chip. Za redakci vám mohu slíbit, že se budeme snažit, aby se vám koupě našeho časopisu vždy vyplatila.
Klidné a spokojené Vánoce a úspěšný nový rok!
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+  ZVYŠUJE SE ČÁSTKA, do které je od platby cla a DPH osvobozeno zboží posílané do ČR ze zemí mimo EU, a to z 22 eur na 150 eur. Nákupy ze zahraničí tak budou zase o něco jednodušší a levnější. Toto zvýšení platí jen pro poštovní zásilky.
-  ANTIMONOPOLNÍ ÚŘAD už prověřuje spojení nejen klasických firem, ale i e-shopů. Je to reakce na připravovanou fúzi, jejímiž aktéry mají být Kasa.cz a Obchodní dům.cz. Že by na českém internetu hrozil monopol on-line obchodů? To snad ještě ne.
+  PODÍL GOOGLU ROSTE: Podle statistik služby Navrcholu podíl vyhledávače Google u nás stále roste. Od června do října 2008 stoupl o téměř čtyři procenta, na cca 33 %. Vyhledávání u nás stále dominuje Seznam, ale jak se zdá, Google se s tím nehodlá smířit.
-  ZBYTEČNÉ PLÝTVÁNÍ: Do záplavy zpravodajských serverů má přibýt další. Český rozhlas chce spustit nový zpravodajský server, který by měl nahradit dosavadní stránky izurnal.cz. Inu, proč šetřit, když každý měsíc tečou poplatky z kapes daňových poplatníků?
+  LOGITECH VYROBIL už celkem miliardu počítačových myší. Stalo se tak necelý týden před 40. výročím vzniku tohoto ukazovacího zařízení. Logitech vyvinul svou první myš v roce 1981, pro běžné uživatele je ale začal dodávat až o čtyři roky později.
+  PODLE PRŮZKUMU německého pedagogického institutu Südwest je pro mladé lidi stále ještě nejdůležitějším hudebním zdrojem rádio. 53 % z 1 200 dotazovaných účastníků ve věku 12 až 19 let využívá rádio denně k poslechu hudby, MP3 přehrávače jsou se 46 % na druhém místě. Až na dalších místech mladí uvádějí PC (37 %) a mobil (27 %).

Dokumenty ke stažení