Možnost volby
Vážení čtenáři,
tento měsíc uplynulo 15 let od okamžiku, kdy se na trhu objevil notebook s označením ThinkPad, tehdy navržený a vyrobený firmou IBM. Přestože spousta značek v počítačovém světě má krátký život, modely ThinkPad si vydobyly výlučné místo, nakonec přežily i změnu výrobce a nic nenasvědčuje tomu, že by jejich úspěšná historie měla v dohledné době skončit.
Je zajímavé, že právě thinkpady se díky dohodě společností Lenovo a Novell staly letos jedněmi z prvních, které zákazníkům nabízejí „rouhačskou" možnost volby OS: kromě všudypřítomných Windows má firemní i soukromý zákazník možnost zvolit SUSE Linux. Ano, já vím, mnoho obchodů nabízí značkové i neznačkové desktopy a notebooky s Linuxem, ale upřímně řečeno, jedná se spíše o počítače bez operačního systému a lze očekávat, že mnoho z nich skončí s nelegální licencí Windows. V případě ThinkPadu však jde o plnou deklarovanou podporu výrobce. Zákazník, který v tomto případě zvolí opensource řešení, by se měl dočkat stejné komplexní podpory (včetně aktualizace příslušných ovladačů) jako majitel ThinkPadu s Windows.
Už delší dobu mi zůstává rozum stát nad tím, proč si Microsoft i někteří výrobci PC zbytečně kazí jméno, když i na levné a málo výkonné počítače za každou cenu instalují tak náročný OS, jako jsou Windows Vista. Je to o to horší, že právě na těch nejlevnějších a nejprodávanějších modelech jsou obvykle předinstalované pouze verze Home Basic nebo Home Premium, z nichž zákazník nemůže bezplatně přejít na starší XP. Chápu, že Microsoft se díky tomu může chlubit razantním nástupem svého nového operačního systému, čísla prodaných licencí Visty se ale nápadně podobají číslům o prodejích nových PC. Bohužel deziluze některých uživatelů je zjevná a i naše redakce zaznamenává v poslední době zvýšený zájem o alternativní OS.
Open-source nebezpečí si je asi vědom i Microsoft, protože začátkem října ústy svého šéfa Steva Ballmera opětně obvinil Linux, že porušuje jeho intelektuální vlastnictví a že společně s dalšími opensourcovými produkty zneužívá mnoho jeho patentů. Microsoft šel tentokrát dokonce ještě dál: nepřímo varoval uživatele Red Hat, že jim hrozí potenciální riziko nutnosti platit Microsoftu za jeho intelektuální vlastnictví, které Red Hat ve svých produktech údajně užívá. Těžko říct, zda má Microsoft pro toto tvrzení konkrétní důkazy (zatím je nikde neuvedl), nebo zda se jedná pouze o zastrašování uživatelů.
Osobně si myslím, že větší možnost srovnatelné volby, jak ji nabízí ThinkPad, by prospěla všem uživatelům. Třeba by pak ještě s povděkem přijali náročnou a zatím rozhodně ne zcela dokonalou Vistu a přestali by přemýšlet o alternativách. Nebo také ne.
Ať vám listopadový Chip přinese mnoho zábavy a užitečných informací.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu