Kupujte počítače
Vážení čtenáři,
mému jedinému pracovnímu PC jsou už více než tři roky. Je to lehký, 13“ notebook s DVD mechanikou. Přenáším ho a používám denně a moc ho nešetřím. Není sice už úplně nejrychlejší, ale vyhovuje mi. Přesto jsem pošilhával po nějakém novém ultrabooku s dotykovým displejem, abych byl „in“. Doba však není jednoduchá a ceny strojů, které by se mi líbily, nejsou zrovna nízké, a tak jsem nakonec zvolil kompromis. Místo nového notebooku jsem ten stávající zrychlil výhodným upgradem SSD disku. Počítač běhá jako hodinky a určitě mi ještě nějaký ten rok vydrží.
Společnost IDC zjistila, že prodeje nových počítačů se letos za první čtvrtletí propadly v meziročním srovnání o 14 %. To tu za celou dobu existence IT trhu ještě nebylo, a co je horší, lepší časy jsou v nedohlednu: agentura Gartner předpovídá na celý rok 2013 minimálně 7% sešup. I když běžné uživatele tato čísla nejspíš nechávají v klidu, tvůrci těchto „minusů“ jsme my všichni - firmy i jednotliví uživatelé se přizpůsobují své finanční situaci, momentální nabídce a potřebám.
Finanční situace není růžová, firmy i jednotlivci střízlivě posuzují své výdaje. Není nad to, někde ušetřit, takže kromě toho, že se neprodávají automobily, se šetří i na nových počítačích nebo programové výbavě. Výjimkou jsou snad jen některé státní úřady a podniky, které stále ještě vypisují lákavé tendry na IT systémy a vybavení.
Momentální nabídka se zdá široká ve všech cenových úrovních. Přesto, kdo chce mít skutečně moderní, spolehlivý stroj s novým operačním systémem, dotykovým displejem a velkou výdrží na baterie a přitom lehký a tenký, ten bude muset zaplatit skutečně nemalou částku. Nebo ještě nějakou dobu počká a bude využívat stávající desktop či notebook, který už má něco za sebou, ale stále na naprostou většinu činností bohatě stačí.
Potřeby - co vlastně očekáváme od svých nových počítačů? Aby byly rychlé a bezporuchové, aby se nám s nimi dobře pracovalo a (v neposlední řadě) aby dobře vypadaly a svým způsobem nás i reprezentovaly. A upřímně, snad jen ta poslední podmínka se nedá se staršími stroji splnit.
Problém je v tom, že očekávání prodejů PC na letošek byla úplně jiná. Nejvíc se čekalo od uvedení Windows 8, pomoci měly také nové konvertibilní notebooky a dotykové přístroje. Ty jsou však zatím pro momentálně šetřící trhy příliš drahé. A tak se jako hlavní viník často označují Windows 8 - jejich nezvyklé ovládání, chybějící nabídka Start a nelogické dlaždicové rozhraní. Uživatelé zůstávají u „sedmiček“ a necítí potřebu si pořizovat nové počítače. Faktem totiž je, že i ty starší toho zvládnou opravdu hodně. A tak úspěchy slaví snad jen (levnější) tablety a smartphony.
A co vy, zůstanete zatím u svých starších počítačů, uděláte upgrade, nebo si pořídíte nový, moderní stroj? Chip vám k tomu i v tomto měsíci přináší spoustu rad a tipů.
Přeji vám příjemné čtení a hodně optimismu.
JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ Amazon se chystá do ČR: Internetový obr Amazon má prý v plánu postavit v Česku logistické centrum, které by sloužilo jako sklad pro jeho on-line obchody v celé oblasti střední a východní Evropy. Sklad má mít rozlohu 100 tisíc m2. Kromě větší konkurence na českém trhu e-shopů to jistě přinese i množství nových pracovních míst. O vývojovém centru se zatím neuvažuje.
+ Mobil.cz nabízí k volání mobilní internet zdarma. Nový virtuální operátor přišel na trh s nabídkou levného volání a zároveň „bezplatného“ připojení. Za každé alespoň 200Kč nabití poskytuje 200 MB dat s platností 30 dní. Je to slušná volba i pro spořivější majitele smartphonů.
+ 3D tiskárna skoro pro každého: Jmenuje se DeeOrange a je to ryze český výrobek. Má stát 43 tisíc korun a její provoz nebude příliš drahý. Alespoň to slibuje její výrobce, společnost DO-IT. Umí tisknout z materiálu PLA nebo ABS - oba se prodávají přibližně za 700 Kč/kg. Tisková plocha je 100 x 100 x 100 mm. Doufejme, že si na ní nikdo nebude tisknout pistole.
+ Barevná e-ink čtečka: Měla by se objevit na českém trhu už koncem května, jedná se o 8“ PocketBook Color Lux, který má kromě barevného displeje také integrované podsvícení. Už se těšíme na první test.
+ Skype na Outlooku: Microsoft přidal do webového rozhraní svého freemailu Outlook.com možnost komunikace prostřednictvím Skypu. Prozatím je nutná instalace doplňku a Skype funguje pouze na území Velké Británie, předpokládá se ale, že oba nedostatky Microsoft eliminuje do konce roku.
+– 100 milionů prodaných licencí Windows 8: Toto číslo Microsoft oznámil po šesti měsících prodeje svého nového OS. Je to shodné množství jako v případě Windows 7. Bohužel křivka prodejů u Windows 8 je klesající, zatímco u sedmiček stále stoupala. Pomůže upgrade Win 8, o kterém se mluví?