Krize a počítače
Vážení čtenáři,
v poslední době jste už určitě mnohokrát slyšeli z médií, že světem se šíří finanční krize. Banky se dostávají do velkých problémů a nezbývá jim nic jiného než hledat pomoc u nějakého ještě většího finančního ústavu, nebo přímo u státu. Krize se prý brzy projeví i v „reálné ekonomice“, myšleno tedy i u nás všech v práci a doma. Čtení na finančních webech a v ekonomických rubrikách novin prostě teď není moc veselé. A co s tím mají společného počítače?
UŽ SE NAŠLI TACÍ, KTEŘÍ OZNAČILI MODERNÍ INFORMAČNÍ A KOMUNIKAČNÍ TECHNOLOGIE ZA JEDNOHO Z HLAVNÍCH VINÍKŮ. Například bývalý dlouholetý šéf americké Federální rezervní banky Alan Greenspan svalil velkou část viny za celosvětový finanční průšvih právě na moderní IT: prý právě tvorba pokročilých počítačových finančních modelů a obchodních programů umožnila nezdravou míru riskování, ze které současná krize vzešla. Při vší úctě k tomu, co dnes počítače dokážou, si myslím, že za tohle opravdu (ještě) nemohou.
LIDÉ SE PRÝ ZAČÍNAJÍ OBÁVAT DOPADŮ, VÍCE ŠETŘÍ A MÉNĚ NAKUPUJÍ. I s tím mají IT něco společného, i když krizi prý ani nezhorší, ani nezlepší. Dnes už je jisté, že se počítače staly nepostradatelným doplňkem pracovního i osobního života. Jinak řečeno - když vám přestane PC, PDA nebo mobil fungovat, neřeknete si, že teď si nové zařízení koupit nepůjdete. Lidé kvůli krizi nepřestanou kupovat počítače a používat internet. Horší zprávou je, že počítače už jsou tak rozšířené (a to i například v rozvíjejících se ekonomikách, jako je Čína), že se jejich nákupy už nestanou motorem ekonomického růstu.
JE TO TAKOVÝ ZVLÁŠTNÍ MIX - na jedné straně denní zprávy o bankách topících se v dluzích, o snižování výroby a rušení pracovních míst, na straně druhé blížící se Vánoce, vánočně vyzdobené obchody, plná parkoviště před supermarkety a velkolepé tržby v obchodech. Nemohu si pomoci, celá ta krize mi pak z mého (omezeného spotřebitelského) pohledu připadá, jako by se odehrávala na jiné planetě. Pocit je to určitě falešný, ale klidně by u něj mohlo i zůstat.
A CO JSME PRO VÁS (NEHLEDĚ NA KRIZI) PŘIPRAVILI DO PROSINCOVÉHO ČÍSLA? Hlavním tématem jsou nástroje a rady, jak donutit Windows, aby se udržovala ve formě pokud možno automaticky a sama. Je to sice hodně odvážná myšlenka, ale pomocí našich tipů se jí můžete výrazně přiblížit. Prozradíme vám, jak hackeři získávají filmy, hudbu nebo programy a jak útočí na webové stránky. Pomůžeme vám odstranit potíže s bezdrátovou domácí sítí a poradíme vám, jak nejlépe sledovat televizi na počítači. Nebude chybět porce testů -srovnání tentokrát neujdou netbooky, barevné laserové tiskárny, akumulátory a harddiskové nástroje. Pomocí programů z DVD můžete vyzkoušet optimalizaci fotografií jedním kliknutím, uložit si jednoduše video na YouTube nebo hravě najít potřebný ovladač. Doufáme, že se vám nový Chip bude líbit. Přeji vám hodně zábavy a užitečných informací.
Josef Mika šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
- HACKEROVI SE PODAŘILO ukrást více než 10 000 intimních fotek a videí, povětšinou náctiletých slečen, ze seznamkového webu Líbím se ti.cz. Internet zkrátka není vhodné místo pro umisťování vlastních lechtivých obrázků.
+ VIRTUÁLNÍ OPERÁTOR je konečně v Česku. Makro legálně prodává SIM karty operátora O2 se svými vlastními tarify, které jsou o něco výhodnější než standardní nabídka. Snad brzy přibudou další.
- ČESKÁ TELEVIZE by údajně na TV poplatcích mohla dostat víc peněz. Smutné ovšem je, že by šly z kapes majitelů počítačů. Připravovaná novela zákona koketuje s možností, že by se televizní poplatek platil za každý PC. To by se dotklo především podnikatelů, kteří platí poplatky z každého zařízení, domácnosti by dále platily jen jeden TV poplatek.
- PRODEJ ČIPŮ PŘIBRZDÍ: Finanční krize přinutila analytiky společnosti Gartner snížit svůj odhad obratu v oblasti prodeje čipů. Například v roce 2009 podle nich klesne obrat v tomto sektoru o více než 25 miliard USD.
+ PANASONIC V ŘÍJNU OZNÁMIL, že jeho výrobní závod opustil už 300miliontý televizor. Stalo se tak 56 let poté, kdy firma začala televizory vyrábět. Prvních 100 milionů vyrobených TV slavila společnost v roce 1985, hranici 200 milionů televizorů překročila firma v roce 1998. Jak je vidět, výrobní tempo se zrychluje.
+ FILMY A SERIÁLY NA YOUTUBE: Zlom v oblasti internetového vysílání připravují Google a stanice CBS. Na YouTube budou k dispozici kompletní seriály z archivu CBS. Nejprve dojde na „oldies“ typu Star Trek a Beverly Hills 90210, později se objeví i novější kousky...