IT - a nuda?
Vážení čtenáři,
za několik dní začíná nový školní rok a já jsem se nedávno dočetl, že většina současných studentů si myslí, že práce v oboru IT je sice dobrá, ale nudná. Tak to alespoň tvrdí nový britský celonárodní výzkum, provedený organizací Career Development. Člověk by řekl, že je to jen předsudek živený sdělovacími prostředky, hlavně televizí: Dr. House, plastičtí chirurgové, gynekologové, právníci nebo kriminalisté, ti všichni sice občas také mluví šifrovanou řečí, používají záhadné zkratky a jsou dostatečně „divní“, ale řeší daleko zajímavější a více vzrušující problémy než směšní „ajtíci“ ze seriálu IT Crowd. Pak se divíme, že mladí raději studují medicínu, ekonomiku, práva, nebo dokonce politologii!
ALE TEĎ VÁŽNĚ: předsudek o nudnosti IT tu je a panuje patrně nejen v Británii. V celé Evropě dnes podle některých údajů chybí 150 tisíc IT odborníků, vyspělé státy se snaží lákat schopné profesionály z rozvojových zemí a velké počítačové firmy nabízejí svým zaměstnancům nadstandardní výhody. Asi je to pořád málo. Přitom samotné IT profese jsou vnímány dobře, podobně jako lidé pracující v této oblasti. A výdělky? Ty by většina jiných oborů mohla jen závidět.
BRZY PRÝ BUDOU CHYBĚT NEJEN IT PROFESIONÁLOVÉ, ale i uživatelé se základními IT znalostmi, použitelnými v jakékoliv pracovní praxi. V Evropě je dnes až 40 % produktivních lidí, kteří nemají s počítači vůbec žádné zkušenosti. Vypadá to ale, že nutnosti naučit se pracovat s moderní IT technikou neunikne už v blízké budoucnosti téměř nikdo. (Věřím, že tady Chip nabízí dobrou možnost pro všechny, kteří se chtějí ve využívání počítačů a internetu postupně zdokonalovat.) Česko je na tom přitom relativně dobře: v přístupu k technickému vzdělání je Česká republika hodnocena Světovým ekonomickým fórem velmi dobře (jako osmá na světě), v dostupnosti vědců a inženýrů dokonce jako druhá nejlepší v Evropě.
NEZBÝVÁ NEŽ (PŘEDEVŠÍM MLADÉ) LIDI PŘESVĚDČIT, že práce v IT oblasti zas taková nuda není. Jen těžko si dnes představíte obor, který by nabízel větší možnosti dalšího vzdělávání, růstu kariéry a samozřejmě náležitého finančního ohodnocení. Je jasné, že jako všude jinde i tady se najdou více i méně úspěšné příklady. K těm úspěšným ale patří i nedávno ohlášená akvizice české soukromé konzultační a technologické společnosti Logos, kterou koupila firma Ness Technologies: čtyři zakladatelé a současně hlavní akcionáři za ni dostanou přes půl miliardy korun hned a další až půl miliardy během následujících tří let. Přitom dva z těchto akcionářů začínali v 90. letech jako čtenáři a následně externí redaktoři Chipu.
Já vím, těžko mohu říct „Věnujte se IT, čtěte Chip, a za pár let vyděláte 250 milionů“. Ale jako pozitivní motivace to není špatné, co říkáte?
V každém případě vám přeji hezký zbytek léta a všem, kterých se to týká, úspěšný začátek školního roku.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ IPHONE 3G SE U NÁS PRODÁVÁ OD 22. SRPNA. V tento den jej nabídli všichni operátoři. T-Mobile i s předplacenou kartou a Vodafone, jak je u něj zvykem, bez podpisu smlouvy. Mobilního zázraku jsme se tedy (na rozdíl od první verze) dočkali poměrně brzo. To v takovém Rusku si na nový iPhone musí počkat až do příštího roku a v Číně se možná neobjeví vůbec.
+ OPĚT RYCHLEJŠÍ WI-FI. Na trhu jsou konečně čtyřpásmové routery, které využijí Wi-Fi na 2,4 i 5 GHz současně. Rychlost bezdrátové technologie tak opět poskočí nahoru.
- VLÁDA SPOJENÝCH STÁTŮ TVRDÍ, že může zcela volně kontrolovat notebooky, se kterými lidé vstupují do země. To vše prý bez ohledu na to, zda je majitel podezřelý, či nikoliv. Legislativa v USA umožňuje pracovníkům CBP (Customs and Border Protection) kontrolovat nejen obsah disku vašeho notebooku, ale i externích disků, flash disků, MP3 přehrávačů nebo mobilu.
+ CENY TELEFONŮ KLESAJÍ. Zřejmě i díky příchodu iPhonu prudce klesají ceny konkurenčních telefonů. Nokia N95 stála ještě nedávno téměř 30 000 Kč, dnes ji seženete za méně než 10 000 Kč.
- PODLE VYJÁDŘENÍ VĚTŠINY FIREM, které mají ve své nabídce mininotebooky s procesory Intel Atom, bude v ČR preferována právě varianta s Windows XP. Snad se jednou dozvíme, zda je důvodem konzervativnost zákazníků, nebo nevůle rychle lokalizovat linuxové verze do češtiny (hlavně je naučit psát česky).
+ SYMANTEC PŘEDSTAVIL BETA VERZE svých produktů s číslem 2009, které mají dva primární cíle - vyšší rychlost a nižší systémové nároky. Zdá se, že u Symantecu jako první pochopili, že o bezpečné, ale pomalé počítače nikdo nestojí.