Přejít k hlavnímu obsahu

Internet a mobily

Vážení čtenáři,

obyvatelé Islandu, kterých je pouhých 320 tisíc, prý mají při hledání vhodného partnera mnohdy problém: blízkou spřízněnost nebo společné předky. Aby nedocházelo k nevědomým incestům, někdo podnikavý vymyslel – co jiného než mobilní aplikaci (pro iPhone). Ta umožňuje nahlížet do databáze všech islandských rodokmenů od 18. století, takže potenciální partneři rychle zjistí, jestli se nevystavují nebezpečí, že by jejich děti mohly mít například nízké IQ. Co se dříve dalo řešit pracně a nespolehlivě třeba nošením odlišného oděvu, podle kterého zájemci o vztah poznali, že pocházejí z různých oblastí nebo rodů, to se dnes jednoduše zjistí během chvíle pomocí smartphonu s internetovým připojením.

Mobilní zařízení toho umějí čím dál tím víc, spoustu užitečných věcí i hromadu zábavných ptákovin. Už vůbec nejde jen o telefonní hovory, ale právě o internetovou konektivitu, která dává život a funkčnost nejrůznějším aplikacím a umožňuje nahradit i hlasové volání či SMS. Je dobře, že nedávno hlavní operátoři nabídli neomezené tarify s datovými balíčky a že na ně navázali noví virtuální operátoři s příznivými cenami. Už si konečně můžeme trochu vybírat, porovnávat nabídky a zvažovat, zda ještě víc voláme, nebo už spíše využíváme internet. Je pravděpodobné, že datové služby stejně brzy nahradí klasické telefonní hovory a hlavním kritériem pro výběr bude rychlost a datový objem, nikoliv volné minuty.

Takže se nedejme příliš zmást – neomezené tarify a vpuštění virtuálů do vlastních sítí není dobročinná akce operátorů. Je to spíše včasný krok před tím, než provolané minuty či odeslané SMS ztratí díky pokračujícím technologiím svůj původní význam (už teď ho ztrácejí) a budou převedeny na data. O tom, že jde o hodně a že konkurenční boj trvá, svědčí i nepodařená první aukce volných kmitočtů na rychlé sítě LTE a vyhrožování stávajících operátorů neúčastí v aukci opakované. Právě LTE a následná technologie VoLTE by totiž měly umožnit datová volání.

Pro mobilní zařízení jsou paradoxně také stále důležitější pevná připojení, která následně poskytují konektivitu přes Wi-Fi sítě. Například v sousedním Německu, které je v zavádění nové infrastruktury podstatně dál, můžeme vidět, co nás z hlediska internetového připojení čeká v nejbližších letech. Určitě dobrá zpráva je, že dříve nebo později nabízená připojení zrychlí na reálných 50–200 Mb/s. A špatná zase to, že operátoři si začnou hlídat objemy přenesených dat i u pevných připojení – něco, na co nejsou majitelé stávajících DSL přípojek zvyklí. Do roku 2018 budou všichni zákazníci německého Telekomu převedeni na výlučně datové tarify, protože i hlasové hovory budou probíhat přes VoIP.

V blízké budoucnosti tedy bude vše záviset na rychlém internetovém připojení, na jeho ceně a smysluplných datových limitech. Nejsem si jistý, jestli dostupnost rychlého výhodného internetu pomůže Islanďanům vyhnout se nežádoucím vztahům, ale věřím, že to může usnadnit a zpříjemnit život nám všem.

Více o tomto i dalších tématech si můžete přečíst na stránkách červencového Chipu. Přeji vám hodně užitečných informací a příjemný začátek léta.

JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

POSTŘEHY REDAKCE


+– Návrat tlačítka Start: S velkou aktualizací se do Windows 8.1 vrátí tlačítko Start. Je ale předčasné se radovat – pravděpodobně bude pouze otevírat novou nabídku Start s dlaždicemi.

+– LTE v ČR: Jako poslední z českých mobilních operátorů začal i Vodafone testovat rychlý mobilní internet přes LTE. V zahraničí už mají operátoři otestováno a významně rozšiřují pokrytí.

+– Souboj platforem pro aplikace: Zdá se, že Android brzy svrhne iOS z pozice nejpopulárnější platformy. Apple sice nedávno oznámil, že z jeho App Storu bylo staženo už 50 miliard aplikací, Google ale rychle dotahuje ztrátu: jen o den dříve uvedl, že z Google Play si uživatelé doposud downloadovali už 48 miliard apps. Ještě důležitější je to, že teď se z App Storu stahují zhruba 2 miliardy aplikací týdně, zatímco z Google Play už 2,5 miliardy.

– Kim Dotcom se začal hlásit o svá práva k patentu na dvoufázové přihlašování, využívající k ověření jednorázové kódy. Tento princip dnes používá například Facebook, Microsoft, Google i banky po celém světě. Kim nejspíš nechce být stále jen žalovaným a chce si vyzkoušet i druhou stranu.

– Osudová chyba? Intel, který se v poslední době velmi snaží prosadit v oblasti chytrých telefonů a tabletů, možná před pár lety propásl velkou šanci. Odcházející šéf Intelu Paul Otellini přiznal, že odmítl společnosti Apple dodávat čipy pro její první model iPhonu. Z tehdejšího hlediska to prý nedávalo ekonomicky smysl: náklady na vývoj nových procesorů a především odhady samotných prodejů takového zařízení, jakým měl být iPhone, prostě tehdy nešly dohromady.

– Speciální PC pro Twitter? Po falešném hlášení o bombovém útoku v Bílém domě, které bylo odesláno z pirátského účtu zpravodajské agentury AP, doporučuje Twitter radikální opatření: vedle 20znakového hesla by si měli uživatelé pro tweetování vyčlenit také samostatný PC, na kterém nebudou vyřizovat e-maily ani surfovat.

 

Dokumenty ke stažení