Na co si vsadíme?
Vážení čtenáři,
asi jen těžko najdeme další obor, ve kterém by se úspěšné výsledky z výzkumných laboratoří dostávaly do praxe a mezi běžné uživatele tak rychle, jako je tomu v oblasti IT. Je pravda, že někdy je to snad až moc rychle a zákazníkům se dostávají do rukou nezralé výrobky, které jsou spíše pro zlost, minimálně do vydání nového firmwaru nebo nainstalování nových ovladačů. Výrobci pak za svou unáhlenost platí ztrátou peněz i důvěry. Přesto se do tohoto závodu ženou znovu a znovu, protože pokud promeškají tu správnou chvíli, budou své zaváhání těžko dohánět. Vývoj IT je adrenalinový sport a mívá své vítěze a poražené. A i když většina z nás nemá to štěstí být přímo u toho, je více než zajímavé ten překotný vývoj sledovat alespoň jako obyčejný divák a uživatel.
V TOMTO ČÍSLE CHIPU SE DOČTETE O TECHNOLOGIÍCH, které se co nevidět – tedy pravděpodobně už v průběhu příštího roku – objeví v zařízeních nabízených koncovým zákazníkům. Můžeme se těšit na procesory se spoustou jednodušších jader, které opět zrychlí provádění úloh. K dispozici budou levné paměťové moduly, které si budou pamatovat informaci i po vypnutí počítače a umožní tak bleskový start systému. Displeje s technologií Mirasol zase nabídnou skvělou obrazovou kvalitu při nižší spotřebě a zatraktivní tak nové čtečky a tablety. Do základních desek počítačů se dostanou optické kabely, v nichž informaci ponesou nikoliv elektromagnetické impulzy, ale rychlejší laserové paprsky. A konečně díky technologii Eye Tracking budou přístroje schopny rozeznat pohyby uživatele – obejdeme se tak možná i bez polohovacích zařízení.
UŽ JEN JMENOVANÉ INOVACE by však mohly brzy pohřbít třeba ještě ani pořádně nezdomácnělé SSD disky, rozhraní USB 3.0 nebo HDMI, poslat do předčasného důchodu dnešní "moderní" čtečky nebo tablety a ze současných dvou- a čtyřjádrových CPU udělat méně výkonné procesory. Nebo taky ne. Odhadnout budoucí vývoj, potřeby a preference uživatelů je asi to nejtěžší a pravděpodobností se blíží sázení na sportovní zápasy nebo nákupu na akciových trzích. Je na výrobcích, na co vsadí a jaký odhad budou mít při hledání toho, co trh ocení. Výhodu mají jako vždy ti velcí, protože i když se spletou, většinou je to nepoloží. Navíc je tu hojně využívaná možnost dohnat chybu nákupem úspěšnější menší konkurence.
EXISTUJÍ SAMOZŘEJMĚ I VÝJIMKY. Stačí si vzpomenout třeba na smartphony: po zjevení prvního iPhonu najednou téměř nikdo nepotřebuje skutečná tlačítka a zvětšování obrázků pohodlně dvěma prsty je už naprosto běžné. Kde ale tehdy byl gigant Nokia? A co třeba vyhledávací algoritmus Googlu, který se objevil v době naprosté nadvlády Yahoo? Úspěšné (i když krátkodobé) výpady se povedly i AMD na úkor Intelu. Nezvyklý poměr sil ukazují také tržní podíly mobilních operačních systémů, kde stará i nová mobilní Windows ztrácejí oproti Androidu a spol.
A na co si vsadíte příští rok vy? To nechám na vás, každopádně vám k tomu popřeji hodně inteligentní zábavy s Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ FILM THE SOCIAL NETWORK o zakladateli Facebooku je v našich kinech. Doporučujeme jeho zhlédnutí!
- LTE (mobilní síť 4. generace) u nás asi hned tak nebude. Podle vyjádření zástupců jednoho z operátorů "má LTE zpoždění". Kulantní způsob, jak říct, že do něj operátoři nechtějí investovat. Co tedy bude s digitální dividendou?
+ ZRUŠENÍ ROAMINGOVÝCH POPLATKŮ požaduje EU. Ačkoliv se nám příčí neuvážené regulace, v tomto případě by šlo o velmi zajímavé uvolnění trhu. Čeští operátoři by tak museli konkurovat třeba těm ze Švédska nebo Rakouska. A konkurence je to nejlepší, co nás může potkat.
+ VŮNĚ PRO E-BOOKY: Vyznavači klasických knih doposud postrádali na elektronických čtečkách také to, že nevoní jako papírové knížky. Nyní mají o důvod méně ke stížnostem – na světě jsou speciální spreje, "kompatibilní" s většinou prodávaných e-booků. V nabídce je několik vůní – klasické staré knihy, nově vytištěné knihy, nebo také křupavá slanina pro ranní čtení ke snídani. E-bookům teď už určitě nic nestojí v cestě.
+ SOLÁRNÍ BEZDRÁTOVOU KLÁVESNICI představil Logitech. Baterie sice vydrží v klávesnici poměrně dlouho, ale když dojde, pak určitě v tu nejméně příhodnou chvíli. Takhle by měla vydržet napořád, pokud tedy nepracujete jen potmě.
+ IPADY MAJÍ KONKURENCI. Samsung u nás začal prodávat svůj Galaxy Tab a Toshiba zase v Evropě zahájila prodej zařízení Folio 100. Obě tyto firmy vsadily na Android a nabízejí mnohem otevřenější prostředí, než má Apple.
+ ŠPIČKOVÉ NANOCENTRUM otevřeli v pražském Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského. Zkoumají zde také akumulaci energie v lithiových bateriích. V nanomateriálech lze ukládat energii s velkou rychlostí, což je žádané například u nabíjení elektromobilů. Nové baterie obsahující nanolátky najdou využití i v mobilech nebo laptopech.