Zamyšlení šéfredaktora nad událostmi uplynulého měsíce.
Trh budoucnosti
Vážení čtenáři,
vizionář Steve Jobs kdysi řekl, že lidé většinou nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete. Svého času se mu tohle tvrzení povedlo i dokázat, a to v podobě celé řady přelomových produktů a služeb začínajících na jeho kouzelné „i“. O podobné průlomy se v rámci boje o zákazníka a o zvýšení svých prodejů a tržeb neustále pokoušeli a pokoušejí i další výrobci. Situace na trhu IT, komunikací a spotřební elektroniky se totiž dá označit spíš jako stabilizovaná než nadějná. Agentura GfK tvrdí, že celosvětové tržby se v posledních letech pohybují přibližně na stejné úrovni - prý kolem 950 miliard dolarů. Tohle obrovské číslo nejsem schopen moc posoudit, zato vidím, co práce a úsilí výrobce stojí tenhle trh udržet. Neustálé inovace jsou jedinou nadějí, jak upoutat zákazníky a ukázat jim něco, co je přesvědčí, že jejich stávající, docela dobře sloužící zařízení jsou vlastně už zastaralá a že by je měli nahradit něčím novým.
Zajímavé je také sledovat, jak se mění trh. Žijeme v Evropě - na kontinentu, jehož váha a kupní síla se v celosvětovém měřítku postupně snižuje. Zatímco ještě v roce 2014 evropští zákazníci vytvářeli 19 % všech tržeb (mluvíme o IT a spotřební elektronice), letos už to bude o dvě procenta méně. Veškerou pozornost na sebe svým růstem a velikostí strhává Asie, především pak Čína. Zdá se, že Evropané (a vlastně i Američané) jsou trochu konzervativní, co se adopce nových výrobků a služeb týče. Zato Asie, jak to tak vypadá, je do všeho hrr a přijímá nové věci s daleko větším nadšením: vedle chytrých telefonů to jsou chytré televize, chytré ledničky, chytré sporáky nebo chytré vysoušeče vlasů, nositelná elektronika nebo celá propojená domácnost.
V Asii jsou ale hlavně daleko otevřenější novým digitálním službám: Číňané a spol. podstatně více nakupují mobilem a využívají mobilní platby, pomocí aplikací sdílejí jízdní kola, hrají hry a sledují TV nebo poslouchají hudbu. Asie je také největším herním trhem a odbytištěm výrobků nositelné elektroniky. Nejsem si úplně jistý, jestli mě to má mrzet, že jsme tady u nás takoví „zpátečníci“, nebo jestli mám být rád, že si nové věci nejprve pořádně otestují jinde. Jisté ale je, že PC technika sama o sobě by dnes už nikoho příliš nevzrušovala, bere se spíše jako nudná komodita, která naštěstí může dobře posloužit umělé inteligenci a internetu věcí. A to jsou ty pravé pojmy, které (pravděpodobně) zahýbou světovým trhem a ukážou zákazníkům, co vlastně nutně potřebují. Píšeme o tom v článku na straně 34.
Není pochyb, že moderní chytré věci a služby nám umožní pohodlnější a snadnější bytí, často zlepší kvalitu života, dokonce ho prý budou schopny prodloužit. Ale spokojenost a radost nám žádné technologie přímo nezajistí, o to se musíme postarat sami. Takže vám přeji, ať k tomu svým skromným dílem přispěje i nový Chip.
Josef Mika, šéfredaktor, josef.mika@chip.cz
Postřehy redakce
+ Budou nové smartphony od Microsoftu? Firmě z Redmondu se podle finančních výsledků za poslední čtvrtletí propadly tržby z mobilů o 730 milionů dolarů, což naznačuje, že Lumie jsou kaput. CEO Microsoftu Satya Nadella ale překvapil a přispěchal s tvrzením, že Microsoft chce představit v nedaleké budoucnosti zcela nové modely chytrých telefonů. S těmi současnými prý ale nebudou mít nic společného. Microsoft chce postavit nejen nový telefon, ale založit i novou kategorii těchto zařízení. Držíme palce, nějakou konkurenci k záplavě stejných Androidů a iPhonů by to chtělo.
+ 15 let české Wikipedie: Češi byli při zakládání lokální Wikipedie docela rychlí, vznikla necelý rok a půl po té globální anglické. Své patnáctiny tedy oslavila už letos v květnu. První tisícovky článků dosáhla v říjnu 2003, v současné době jich je skoro 380 000.
Celosvětově existuje téměř 300 jazykových mutací, česká je vzhledem k počtu článků 26. největší na světě. Přejeme vše nejlepší k narozeninám a další zdravý růst!
+/ - Google vydělává a vydělává. Jeho mateřská firma Alphabet oznámila výsledky hospodaření za první čtvrtletí 2017. Podle nich za první tři měsíce letošního roku vydělala čistého 5,4 miliardy dolarů, což je skoro o třetinu víc než před rokem. Nejvíc se na tom podílel právě Google a jeho příjmy z reklamy. Tyto zisky naopak dovolují Googlu investovat jinde a být ztrátový v projektech autonomních vozidel a spol. I tak - nezdá se vám to moc?
+ Nokie starší i nové: První nové smartphony značky Nokia si budeme moci na českém trhu oficiálně zakoupit už v červnu - nejdříve u operátora O2. V nabídce budou modely Nokia 3, Nokia 5 a 6 i nejlevnější model Nokia 3310. Podle údajů O2 má tento operátor v síti stále stovky tisíc telefonů této značky - modelu 3310, starého téměř 17 let, neuvěřitelných 15 tisíc. Stará láska nerezaví.
- Tablety stále padají: Agentura IDC uvedla čerstvé statistiky celosvětových prodejů tabletů, ze kterých vyplývá, že to s nimi jde z kopce. Pokračuje dlouhodobý trend poklesu počtu prodaných kusů, za poslední čtvrtletí to je meziročně o 8,5 %. Jedná se už o desáté čtvrtletí v řadě, kdy se jich prodává stále méně. Nedaří se už ani Applu, i když jeho iPady zůstaly nejprodávanějšími tablety. Výjimkou je Huawei, který si meziročně skoro o třetinu polepšil. Důsledkem trvajícího poklesu je postupně chudnoucí nabídka modelů i nedostatek novinek.