Zamyšlení šéfredaktora nad událostmi uplynulého měsíce.
Lety do vesmíru a smartphony
Vážení čtenáři,
kosmická společnost Space X plánuje už příští rok poslat do vesmíru na okružní cestu kolem Měsíce svou loď Dragon - se dvěma turisty na palubě. Jízdenky sice budou asi pěkně mastné, ale je to naprostý přelom, něco, co tu ještě nebylo. Utopie o kolonizaci Marsu a jeho přeměně na obyvatelnou planetu se rázem nezdá tak neuvěřitelná. Může za to (samozřejmě vedle mnoha nadaných vědců, vývojářů a techniků) vizionář Elon Musk. Ten má vedle své Space X na svědomí i vznik automobilky Tesla a společnosti SolarCity, vyrábějící solární panely. Stojí i za přípravou obří továrny Gigafactory na výrobu lithiumiontových baterií, která nejspíš úplně změní situaci na světovém trhu s akumulátory a ovlivní nejen další rozšíření elektromobilů, ale i celou energetiku. Jak to, sakra, ten člověk dělá, jak to všechno stíhá, kde bere ty nápady a odvahu je prosazovat?
S invencí Elona Muska se může rovnat snad jen nebožtík Steve Jobs, který v 70. letech minulého století vyrobil převratný osobní počítač Apple a později pobláznil lidi přehrávačem iPod a naučil je poslouchat a hlavně kupovat hudbu z internetu. Každý ví, že pod jeho vedením vznikl i první opravdový univerzální smartphone, takový, jaké známe dodnes. S iPhonem se otevřel i vlastní vesmír aplikací s možností nákupů a příležitostí pro statisíce vývojářů. Co říkáte, je to více, nebo méně než cesty na Měsíc či elektrická auta?
Pokud se vrátíme z vesmíru k chytrým telefonům (jak se na náš časopis sluší), musíme konstatovat, že se od představení prvního iPhonu před deseti lety nic až tak zásadního neobjevilo. Dochází k vylepšování funkcí operačních systémů, zrychlování procesorů, navyšování megapixelů fotoaparátů a rozjasňování displejů. Promyšlený marketing předních výrobců pak dokáže z uvedení každého nového modelu udělat velkou událost a nalákat další zákazníky. Koneckonců podívejme se sami na všechny ty nádherné nové telefony, které byly představeny na letošním MWC v Barceloně a o nichž píšeme v článku na straně 8. Zároveň si ale přiznejme, že se už deset let jedná o jakési pravidelné updaty původní myšlenky. A ty, při vší úctě k vývojovým týmům a výsledkům jejich práce, začínají trochu nudit.
Ale pozor, možná se blíží kometa. Šušká se o návrzích přístrojů se skládacím displejem. Dala by se tak jednoduše zdvojnásobit velikost obrazovky, v zavřeném stavu by však telefon nezabíral více místa než běžná stávající zařízení. To by byla opravdu konečně změna! Že se jedná o realistické běžící projekty, to naznačují nejen pravidelné zprávy o pokroku ve výrobě ohebných displejů, ale i patenty, které si podal například Samsung. Dočkáme se už letos na podzim uvedení modelů, které by se po deseti letech mohly stát začátkem nové éry těchto nejpoužívanějších osobních zařízení? Budeme se těšit, vždyť už je načase. Jinak dřív poletíme jako turisté na Měsíc.
Přeji vám hezký začátek jara, hodně energie a příjemné čtení v dubnovém Chipu.
Josef Mika šéfredaktor josef.mika@chip.cz