Zvládnou to knihy lépe než hudba?
Vážení čtenáři,
organizace zabývající se ochranou autorských práv k hudebním dílům odhadují, že od roku 2000 se prodej hudby propadl zhruba o 40 %. Výrobci tradičních hudebních nosičů a nositelé práv prý podcenili nástup internetu a schopnosti moderních IT. Je fakt, že za masivním úbytkem tržeb stojí špatná cenová politika a otravná i škodlivá protipirátská opatření. Na druhou stranu všichni víme, že hudbu lze lehce najít na internetu zdarma, a že se tudíž krade.
ASI MÁLOKDO UŽ SI VZPOMENE, JAK TO VLASTNĚ ZAČALO. Je to už třicet let. V dubnu 1981 představil světoznámý dirigent Herbert von Karajan společně se zástupci firem Sony a Philips první hudební CD – první využitelný digitální formát, který později k velké lítosti hudebního průmyslu umožnil masivní domácí kopírování bez ztráty kvality. Není divu, že i kvůli tomu se nedlouho poté stal stříbrný kotouč převládajícím hudebním nosičem.
TO ALE JEŠTĚ NEBYLO "TO NEJHORŠÍ". V roce 1995 uvedl Fraunhoferův institut v německém Erlangenu formát MP3. Tahle zkratka se stala známkou digitální hudební revoluce a noční můrou celého hudebního průmyslu. Odstartovala to pravé pirátské období provázené vzestupy a pády serverů typu Napster nebo Gnutella. O šest let později pak vstupuje na scénu Apple se Stevem Jobsem a představují hudební přehrávač iPod (o jeho desátém výročí si můžete přečíst na straně 64). Žádnému dalšímu výrobci se pak nepodařilo dosáhnout takové popularity, i když se o to pokoušeli i ti největší. Výmluvným příkladem je Microsoft, který právě teď, po pětiletém trápení, oznámil definitivní ukončení výroby svého hudebního přehrávače Zune, zatímco nové typy iPodů se vesele prodávají dál.
28. DUBNA 2003 OTEVŘEL APPLE VLASTNÍ OBCHOD S HUDBOU – ITUNES STORE. I ten se stal nejúspěšnějším projektem svého druhu a měl a stále má mnoho následovníků. Svým způsobem nabídl uživatelům legální pohodlnou alternativu k získávání cenově přijatelné digitální hudby. Škoda jen, že my jsme si na něj museli počkat celých sedm let – v Česku se obchod otevřel až letos v září. Je to více než pozdě. Spousta českých uživatelů si mezitím zvykla opatřovat hudbu "zdarma" – i pro nedostatek jiných legálních cenově přijatelných zdrojů. Prostě obvyklých 99 centů za písničku nebo 10 eur za album už teď tak výhodně jako kolem roku 2005 nevypadá. A samozřejmě se v poslední době objevují i další služby, které umí nabídnout hudbu na první pohled levněji a legálně – můžete si o nich přečíst v článku na straně 84.
A PROČ VŮBEC TÉMA DIGITÁLNÍ HUDBY? Přijde mi, že historie hudebního průmyslu posledních třiceti let by se rozhodně neměla stát vzorem pro začátek digitální éry knih a časopisů. Máme e-booky a tablety, ale nakladatelé a vydavatelé se do poskytování elektronického obsahu právě neženou. V oblasti čteček stále zuří formátová válka, Apple a Amazon jsou hodně uzavřené, Google zatím neotevřel svůj obchod s placenými aplikacemi pro české vývojáře a poskytovatele. Bylo by škoda nevyužít příležitosti, kterou nabízí současná digitální technika a zkušenosti z nedávné historie. Přeji elektronickým knihám a časopisům jednodušší a legální cestu ke čtenářům a doufám, že podobná válka mezi průmyslem a uživateli v tomto případě nehrozí.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ POČET POČÍTAČŮ S WINDOWS 7 PŘEKONAL WINDOWS XP. Sedmičky mají 41% podíl, zatímco XP jen 38%. Nepovedená Vista mizí poměrně rychle v propadlišti dějin (12 %), i když má stále více než například MacOS se 7 %. Údaje vydala agentura StatCounter.
+ DO KONCE ROKU BY SE MĚLY OBJEVIT PRVNÍ TABLETY S NOVÝM OS ANDROID 4 "Ice Cream Sandwich". Nikoho nepřekvapí, že to budou zařízení od Motoroly – toho času dceřiné firmy Googlu. Ta byla se svým tabletem Xoom první už i v případě uvedení Androidu 3.
+ VODAFONE přišel s neomezeným tarifem (SMS, volání, internet) za cenu 1 490 Kč měsíčně. To je dobrá nabídka.
+ IPHONE 4S PO PRVOTNÍM ZKLAMÁNÍ Z "JEN POLOVIČNÍ" NOVÉ VERZE SLAVÍ ZNOVU PRODEJNÍ ÚSPĚCHY. Pomáhá mu i nová digitální asistentka Siri, která zná vtipnou odpověď na každou otázku. Příklad: "What is the best phone?", "Wait… there are other phones?"
+ INTEL TO NEVZDÁVÁ: Po ukončení vývoje mobilního OS MeeGo plánuje výrobce procesorů dalšího rivala pro iOS a Android. Společně se Samsungem pracuje na mobilním OS s názvem Tizen. Měl by běhat na mobilech, tabletech, netboocích a také televizích. První verze se objeví už začátkem příštího roku
+ PHOTOSHOP NA TABLETECH: Adobe nabídne šest aplikací, které by měly umožnit kreativní práci na tabletech. Hlavním lákadlem bude Photoshop Touch (s cenou kolem osmi eur), který sice neobsahuje všechny schopnosti desktopové verze, ale umí prý zdaleka nejvíce z dosavadních dotykových fotoeditorů.
- BULLDOZER NESPLNIL OČEKÁVÁNÍ. Nové procesory od AMD mají sice osm jader (každé z nich taktované 3,6 GHz), přesto jen v některých disciplínách se dotáhnou na výkon pouze čtyřjádrového špičkového procesoru i7 od Intelu. Výhodou je alespoň oproti konkurenci podstatně nižší cena.