Přejít k hlavnímu obsahu

Čtení pro všechny

Čtení pro všechny

Vážení čtenáři,

stále se něco děje. Minulý měsíc představil Apple svůj iPhone 5. Přes úvodní prodejní úspěchy (více než pět milionů prodaných kusů za první tři dny) však vyvolal nový smartphone trochu rozpačité reakce a určité zklamání - zázraky a revoluce se prostě s každým novým modelem nedají očekávat ani od Applu. V nejbližších dnech zase proběhne oficiální uvedení Windows 8. Nové funkce očekávaného operačního systému Microsoftu už většina uživatelů, kteří o to stáli, dobře zná. Mohli si je podrobně vyzkoušet v několika vývojových verzích. Co se ale zatím těžko odhaduje, to je reakce trhu. Akceptují uživatelé nové ovládání, uvítají výhody jednotného prostředí a jednoduché synchronizace mezi stolními počítači, tablety i smartphony, nebo bude snaha o napasování jednoho systému na všechna zařízení (ještě) neúspěšná? Vzhledem k tomu, že denně se ve světě aktivuje mimo jiné 1,3 milionu androidových přístrojů, to nebude pro Microsoft vůbec jednoduché.
Jakoby stranou těchto bojů se nadějně vyvíjí další segment trhu - elektronické knihy a publikace. V některých zemích západní Evropy a v USA se už delší dobu prodává více elektronických knih než těch tradičních, papírových. U nás tento trend nastupuje, i když ho budeme ještě pár let dohánět. Za poslední rok se ale navíc změnil i přístup čtenářů elektronických knih k této technologii - už si chtějí texty číst luxusněji. Podle průzkumu agentury Mediaresearch roste podíl těch, kteří sahají po speciální čtečce nebo tabletu, a naopak rychle ubývá „zoufalců“ kazících si při čtení oči na stolním počítači, notebooku nebo i mobilním telefonu.
V redakci jsme přesvědčeni, že už opravdu nastala doba elektronických knih - úplně pro všechny. Proto jsme pro vás připravili ve spolupráci s největšími elektronickými knižními obchody speciální akci - nabídku patnácti knih zdarma. Jedná se o aktuální bestsellery, a tak doufáme, že si každý z vás vybere. Věřte nám, že by byla škoda číst je jinak než na elektronických čtečkách, maximálně tabletech. I tady se vám snažíme poradit - nabídka je široká, kromě obligátního Kindlu jsou k dispozici i další modely, navíc některé české knižní obchody nabízejí velmi slušné (nově i dotované) čtečky s propojením na e-shop a jednoduchým ovládáním. Pro připomenutí, že ne všechny knihy musíme číst, pak přinášíme i slevovou akci na audioknihy.
Koho přesto e-knihy zatím nezajímají, tomu nabízíme v listopadovém Chipu další materiály: podrobné seznámení s 5GHz Wi-Fi standardem a jeho praktickým využitím, varování před špatnými mobilními aplikacemi, testy rychlých USB flash pamětí a také bootovacích antivirů nebo třeba zprávu o nových dostupných magnetických discích s obrovskými kapacitami. Na Chip DVD najdete kromě jiného profesionální software pro úpravu fotografií, který se běžně prodává za cenu převyšující dva tisíce korun.
Věřím, že i toto číslo Chipu pro vás bude přínosné, a přeji vám příjemné čtení.
     Josef Mika – šéfredaktor 
     josef.mika@chip.cz



POSTŘEHY REDAKCE
+ Wikipedii čekají změny: Největší on-line encyklopedie by se měla v příštích letech změnit. Měla by dostat nové, přehlednější rozhraní a především lepší a pružnější systém pro vkládání příspěvků. Nadace Wikimedia tak reaguje na odliv externích spolupracovníků, kteří si právě na komplikovaný přístup stěžují. Kromě toho by měla Wikipedia představit vlastní sociální síť, která bude jednoduše sdružovat autory jednotlivých oborů a umožňovat jejich lepší vzájemnou komunikaci.
+ Vyhledávač Facebooku: Sociální síť, která aktuálně dosáhla jedné miliardy aktivních uživatelů, plánuje vytvoření vlastního vyhledávacího stroje, který bude lépe odpovídat na konkrétní dotazy uživatelů Facebooku. Oznámil to Mark Zuckerberg na konferenci v San Franciscu. V současné době směřuje z internetu do největší sociální sítě denně přes miliardu vyhledávacích dotazů.
+ Microsoft vyvíjí systém pro projekci her na čtyři stěny: Nová technologie s názvem Immersive Display Experience by měla rozšířit herní zážitek do prostoru. Primárním herním polem zůstane čelní TV obrazovka, nicméně speciální projektor by měl promítat herní scénu i na ostatní stěny v místnosti. Datum uvedení Microsoft ještě neoznámil.
+- Google dražší než Microsoft: Tržní hodnota společnosti Google překonala začátkem října hodnotu Microsoftu. Přesto ani jedna z těchto společností nemá na Apple, který je v současnosti nejhodnotnější firmou na světě. Možná je to ale proto, že investoři očekávají, že Apple konečně otevře svou přeplněnou pokladnu a začne vyplácet dividendy.
- Slabé prodeje ultrabooků: Ultrabooky se zatím nestaly velkým prodejním hitem - očividně je o ně menší zájem, než se čekalo. Zatímco odhady letošních celosvětových prodejů hovořily o 22 milionech kusů, aktuálně se mluví spíše o 10 milionech přístrojů. Hlavní příčinou je - ne právě překvapivě - příliš vysoká cena. Uživatelé mají větší zájem o daleko levnější tablety.