Přejít k hlavnímu obsahu

Špatná pověst IT

Špatná pověst IT

Vážení čtenáři,

ICT unie, tuzemské sdružení firem z oboru informačních technologií a elektronických komunikací, upozornila na aktuální data pocházející od Evropské komise a srovnávající úroveň evropských států ve využívání a rozvoji IT. Ve většině „disciplín“ Česká republika ztrácí. Čeští občané nedostatečně využívají nové informační technologie soukromě i při komunikaci s úřady, podíl uživatelů internetu je 5 % pod průměrem celé EU, zaostáváme v počítačové gramotnosti, v rozšíření širokopásmového připojení i v podílu domácností s přístupem k internetu. V důsledku toho údajně klesá naše konkurenceschopnost.
Není to povzbudivé čtení, a pro nás, kteří se v IT pohybujeme dennodenně a setkáváme se s nejnovějšími produkty, možná i trochu překvapivé. Určitě i vy ale ve svém životě narážíte na situace, kdy musíte kroutit hlavou nad nesmyslností některých postupů v době, kdy dobře aplikované počítačové řešení může usnadnit nebo urychlit skoro jakoukoliv činnost. ICT unie chce apelovat na českou vládu, aby více podporovala ICT průmysl, jeho investice, výzkum a vývoj, aby rychleji zaváděla fungující eGovern ment a vytvářela podmínky pro rozšíření vysokorychlostního internetu a informačních služeb.
Přiznám se, že ne vždy si dovedu konkrétně představit, co znamenají dobře znějící pojmy jako komplexní podpora ICT, nástroje efektivního výkonu státní správy, eGovernment nebo Smart government. Zato se rychle a celkem přesně dokážu vžít například do situace učitele informatiky, který nám píše a prosí o bezplatné zasílání jednoho výtisku Chipu do jejich základní školy, protože nemají peníze ani na základní učební pomůcky, natož pak na předplatné časopisů. O to víc mě pak mrzí, když slyším, kolik peněz stály nesmyslné nebo účelové IT projekty, u kterých nebyla prioritou správná funkčnost a efektivita, ale spíše co největší výdělek, provize, a někdy jednoduše i zlodějna.
ICT odvětví nemá v České republice – především kvůli státním zakázkám – v současné době dobrou pověst. Předražené zakázky, nefungující systémy a projekty, které se po zaplacení mnoha milionů musely „odpískat“, mu dobré jméno nedělají. Jistě, možná je to také tím, že se o těch zdařilých tak nemluví. Ani se moc nedivím, že dochází k určitému útlumu v podpoře ICT, navíc v době, kdy je každá úspora dobrá. Držím ale palce všem, kteří v IT dobře dělají svou práci, aby se s podobnými věcmi setkávali co nejméně, aby z projektů, na kterých pracují, měli dobrý pocit a aby takových projektů přibývalo. Zároveň jsem docela rád, že v Chipu vzhledem k jeho zaměření na koncové domácí uživatele a jejich „přízemní“ problémy s hardwarem a softwarem nemáme příliš prostoru na podrobné rozebírání „velkých“ kauz a řešení.
Vás všechny, kteří se chcete něco dozvědět o nových technologiích pro lidi, podívat se na nové výrobky, najít vylepšení pro své přístroje nebo si vyzkoušet nástroje a programy, zvu k přečtení říjnového Chipu. Věřím, že vás nezklame.
      Josef Mika – šéfredaktor
      josef.mika@chip.cz


POSTŘEHY REDAKCE
+  Galileo se řídí z Prahy:  Praha se oficiálně stala evropským centrem satelitní navigace. Sídlí zde ústředí evropské kosmické agentury pro program Galileo – evropskou obdobu amerického systému GPS. Má být přesnější a mít některé funkce navíc. Systém by měl začít fungovat v roce 2014 až 2015 (původně měl být provozuschopný už od roku 2010).
-  Proti Windows 8 ještě před jejich uvedením z různých důvodů brojí nejedna společnost (např. vývojářská studia Valve či Blizzard). K výčtu kritiků se nyní připojuje také prezident Sony John Smedley, který nesouhlasí s tím, že se Microsoft snaží získat kontrolu nad herním trhem tak, že nastaví speciální licenční podmínky a bude chtít hry distribuovat pouze prostřednictvím vlastního obchodu s aplikacemi. Microsoft mezitím zaznamenal další milník, když tržní podíl Windows 7 překonal podíl legendárního systému Windows XP, který už je ale zásadně zastaralý, a to především z hlediska bezpečnosti.
+  Návrat Nokie? Společnost Nokia představila dva nové telefony, Lumia 820 a Lumia 920, založené na operačním systému Windows Phone 8. Pokusí se tak získat ztracené trhy, které zabraly především firmy Apple, Google a Samsung. I Samsung však představil svůj telefon s Windows 8, dokonce o několik dní dříve na výstavě IFA.
-  Další poplatky:  Internetový obchod Mall.cz zavedl poplatek za vyzvednutí zboží na pobočce. Poplatek za rozvoz na menší pobočky po celé ČR by asi většina zákazníků chápala, proč ale platit za vyzvednutí i v centrálním skladu v Praze-Horních Počernicích?
+  Miliarda smartphonů:  Podle poradenské agentury TomiAhonen Consulting překročil ve 2. čtvrtletí 2012 počet aktivních smartphonů poprvé magickou hranici jedné miliardy. 41 % z nich jsou prý přístroje s Androidem, na druhém místě jsou s 25 % telefony se Symbianem (stále ještě) a třetí v pořadí je iOS, tedy iPhony (19 %). Následují BlackBerry (10 %), Samsung bada (1,9 %) a Microsoft Windows Phone (1,4 %).