Přejít k hlavnímu obsahu

editorial

Změna je život

Vážení čtenáři,

letošní rok je rokem změn. Konečně nastává éra následovníků DVD - disky Blu-ray a HD DVD se začínají masově prodávat, k dispozici jsou i přehrávače a rekordéry pro tato média (i když zatím pěkně drahé). Co se trhu s filmovými disky týče, zatím vedou disky Blu-ray: těch se na americkém trhu za méně než rok prodalo už přes milion kusů, což je dvakrát více než konkurenčních HD DVD. Ale nic není rozhodnuto, soutěžení stále pokračuje. Jisté je jen to, že už nyní je pracně vyvíjená ochrana proti kopírování u obou typů disků beze zbytku rozluštěna - o tom si ostatně můžete přečíst v tomto čísle Chipu na straně 60.
Na další změny (i když s váháním) přistupují i uživatelé nových PC. Ano, jedná se především o operační systém. Kdo si nyní pořizuje nový počítač nebo notebook, ten už si často nenechá ujít příležitost a koupí ho s OEM verzí Windows Vista, protože pozdější samostatný nákup nejnovějšího OS od Microsoftu by každému z nás slušně vyprázdnil peněženku. Za touhu po nových funkcích a modernějším vzhledu pracovní plochy mnozí (alespoň dočasně) zaplatí zklamáním, ztrátou času při zjišťování různých hardwarových a softwarových nekompatibilit a hledáním vhodných ovladačů a nouzových řešení. Je jisté, že se situace zlepšuje, ale přechod na nová Windows je nesporně bolestivější, než se původně čekalo. Není tedy divu, že v reakci na přání zákazníků někteří velcí výrobci stále ještě nabízejí nové modely PC se starými dobrými „ikspéčky“. Často totiž platí, že kdo si počká, ten se dočká.
Dnes už si málokdo vzpomene na první komerčně úspěšná Windows 3.0. Ta se objevila chvíli předtím, než v lednu 1991 vyšlo první české číslo časopisu Chip. V té době na pécéčkách většinou „běhal“ MS-DOS a nejlepším osobním počítačem byl model AT s procesorem 80386. Ten si však domů mohl pořídit jen málokdo. Většina z nás proto zkoušela programování a jednoduché hry na strojích jako Amiga 500, Commodore 64, Atari ST nebo ZX Spectrum. Teď už tyto nostalgické vzpomínky vyvolávají spíše úsměv, podobně jako listování v prvních číslech Chipu.
Změnila se doba a především náš přístup k počítačům. A s vaší pomocí - podle vašich přání - odpovídajícím způsobem měníme i Chip. Nejnovější změnou, které si možná v tomto čísle všimnete, jsou nové rubriky: v dnešní době už často problematické dělení na hardware, software, internet a komunikace vystřídalo jednodušší a modernější rozčlenění na testy a praktické materiály. Mělo by více odpovídat zaměření Chipu na běžné uživatele a vašemu stoupajícímu zájmu o praktické všestranné využití počítačů a všeho, co s nimi souvisí. Věříme, že v tomto případě k žádným nekompatibilitám nedojde a že se vám vyvážený obsah bude líbit.
Přeji vám hodně užitečných informací a příjemnou zábavu.

Josef Mika šéfredaktor Chipu

Dokumenty ke stažení