Domácí sítě. Multimediální
Vážení čtenáři,
zařídili jste si už také domácí počítačovou síť? Předpokládám, že řada z vás má doma Wi-Fi router, jeden zasíťovaný desktop a nějaký ten bezdrátově připojovaný notebook. Hlavní (a často také jedinou) předností takové domácí sítě je pro většinu z nás možnost sdílet internetové připojení, případně i tiskárnu (pokud tedy víme, jak to všechno rozchodit). Je to rozhodně pokrok, ale už to očividně nestačí. Podle všeho by se tento stav měl v nejbližší době pro mnoho lidí změnit. Tak jako je dnes větším nebo menším standardem vybavení domácnosti počítačem, měly by se velmi brzy stát běžnou záležitostí domácí multimediální sítě. Síťové produkty pro domácí zábavu sice už nejsou nic tak nového, ale doposud se většinou jednalo o jednoúčelové a složitě nastavitelné přístroje - nic pro běžné domácí uživatele.
Už první měsíce nového roku ukazují, že se situace začíná měnit. Dobrým příkladem může být konzole PlayStation 3. Ta nabízí snadné začlenění do sítě, surfování po webu, on-line hry a stahování hudby a videa. Xbox 360 jde ještě dál: umožňuje bezdrátové přehrávání streamovaného videa z PC a stahování HD obsahu z webu. K dispozici už brzy budeme mít tzv. mediální brány pro přímé použití běžné televize k přehrávání streamovaného videa stahovaného přes síťové PC rovnou z internetu. Tyto brány budou mít vlastní rozhraní, přednastavený přístup na YouTube a zvládnou třeba i naprogramovat počítače v domácí síti k nahrávání TV vysílání - a to vše samozřejmě bezdrátově.
Domácí multimediální IP sítě prý čeká v nejbližších letech boom. Měla by tomu napomoci i Windows Vista, která ve všech svých „home“ verzích obsahují funkce mediálního centra. Ruku v ruce s tím půjde i hardware: domácí mediaservery by se měly lehce ovládat, umožňovat snadné stahování a ukládání hudby, fotek a videa. Už teď se nabízejí hudební Wi-Fi servery, které využívají bezdrátovou domácí síť k jednoduché distribuci hudby po domě.
Otázka zní: Budeme o tohle všechno stát? Téměř určitě ano, i když to nemusí jít tak rychle, jak si přejí výrobci. Většina z nás, běžných uživatelů, o potenciálu své domácí sítě donedávna takhle neuvažovala. Až doposud bylo vytvoření takové moderní multimediální sítě poměrně nákladné a uživatelsky ne právě triviální. Musíme si nejdřív zvyknout na myšlenku, že v domácí počítačové síti už nemusí hrát počítač hlavní roli, že tu jde o větší zábavu než jen o posílání tisků na společnou tiskárnu. Samozřejmě záleží určitě i na dostupnosti rychlého internetového připojení a také na existenci on-line obsahu, který bychom si chtěli stahovat a následně přehrávat (to může být u nás ještě pořád docela problém - podívejme se jen na applovský iTune a na jeho nezájem o „malý“ český trh). Naštěstí hnacím motorem těchto změn mohou být kromě oficiálních zdrojů i uživatelské komunity a servery typu YouTube. Jsou to všechno dobré zprávy, samozřejmě pokud z nás všechna ta zábava na dosah ruky neudělá jen konzumenty a povaleče. Ale toho se zas tak nebojím.
Přeji vám hodně zajímavých informací a zábavy s březnovým Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu