CENA KOPIÍ
Kdo je bez viny, ať hodí kamenem! Neříkejte, že jste si nikdy nic nevypálili nebo neokopírovali „nelegálně“, nad rámec autorského zákona. Vzhledem k tomu, že prý těch kopií začíná být opravdu hodně a že to umělci a autoři znatelně pociťují, rozhodlo se jim Ministerstvo kultury ČR pomoct. Řeč je o novele autorského zákona z května 2006 (jejíž vyhláška vyšla ve Sbírce zákonů až teď nedávno), kterou se nově stanoví typy přístrojů na zhotovování rozmnoženin, typy nenahraných nosičů a především výše paušálních odměn pro autorské ochranné svazy. Za každou tiskárnu, optickou mechaniku, nenahraný DVD nebo flash paměť teď zaplatíme podstatně víc než doposud. Platí tu nekompromisní presumpce viny -uživateli zaplať, určitě svůj přístroj nebo datový nosič alespoň někdy použiješ nelegálně.
K ceně běžné inkoustové nebo laserové tiskárny se připočte 120 korun (bez DPH), k výkonnější pak dvojnásobek i více. To se snad ještě ztratí, zvlášť když si takový přístroj pořizujeme jednou za pár let. Většina z nás přejde i šestikorunový poplatek za každých 512 MB paměťové kapacity u flash pamětí nebo 10 korun za každých 40 GB u pevného disku (i když tady logika ochrany autorských práv podle mého názoru přece jen trochu pokulhává).
Daleko dramatičtější je situace v oblasti optických nosičů: třeba u DVD+/-R činí aktuální odměna autorským svazům jednu korunu (doposud to bylo 30 haléřů), u DVD-RW pak dokonce 5 Kč (dosud 36 haléřů). Vzhledem k dovozní velkoobchodní ceně vícenásobně přepisovatelných DVD (zhruba 9 Kč) je na pováženou, aby poplatek za možné nelegální kopírování tvořil polovinu ceny média. Znamená to, že každý druhý DVD-RW se používá ke zhotovení nelegálních kopií? Podle autorů novely asi ano.
Okopírovat hudební cédečko nebo DVD s filmem dnes umí už každé malé dítě. Hardware je výkonnější a dostupnější a uživatelsky jednodušší je i software. (Tak mě napadá, proč se vlastně podobným způsobem nezpoplatňuje i prodej vypalovacích programů? Vždyť ten se na legálním i nelegálním kopírování podílí velmi podstatně. Za prodej Nera a spol. by určitě OSA, Intergram a Dilia inkasovaly další nemalé peníze.)
Osobně z toho mám dost smíšené pocity. To, že IT napomáhají především na úrovni koncových uživatelů k pirátskému porušování autorského zákona, je neoddiskutovatelné. Na druhou stranu je pravda, že právě díky IT začíná zároveň přibývat možností, jak si hudbu nebo filmy pohodlně obstarat legálně. Už i samy vydavatelské a distributorské společnosti uznávají, že on-line prodeje a jednoduché užívání multimediálních přehrávačů (se zpoplatněnými flash pamětmi nebo pevnými disky) jim významně zvedají a hlavně budou zvedat tržby. Myslím, že uzákoněné odměny jsou hodně přemrštěné a že peníze, které autorské ochranné svazy takto inkasují, tak mohou sloužit i k financování „kultury“, která by jinak sotva měla právo na život. Máte jiný názor? Napište nám ho.
Vážení čtenáři, za redakci Chipu vám děkuji za důvěru, kterou jste nám po celý rok projevovali. Přeji vám klidné Vánoce a úspěšný start do nového roku. A koncem ledna 2007 si určitě nezapomeňte koupit další číslo Chipu.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu