VÁŽENÍ ČTENÁŘI,
asi by se slušelo napsat na úvod něco obecně pozitivního, třeba jak pěkný a slunečný říjen jsme letos měli. Já vás ale nechci zbytečně zdržovat.
Byli jste se letos také podívat na Invexu (a Digitexu)? Říjen je už dlouhá léta ve znamení největšího tuzemského veletrhu informačních a komunikačních technologií a nejinak tomu bylo i letos, alespoň pro téměř 600 vystavujících firem a 100 000 návštěvníků. Časy se ale mění. Nejúspěšnější brněnský veletrh devadesátých let bohužel už několik roků zažívá pomalý ústup z výsluní, a to navzdory sympatické snaze organizátorů o jeho oživení pomocí specializovaných konferencí a bohatého doprovodného programu. Loňské rozdělení výstavy na Invex a Digitex bylo dobrým krokem, který veletrh určitě oživil, klesající trend to však rozhodně nezastavilo. Jen se ukázalo, že nebýt Digitexu a zapojení spotřební elektroniky a digitální zábavy, byl by ústup Invexu ještě patrnější. Je škoda, že v současné „společenské“ situaci si na Invex a jeho podporu neudělalo čas ani mnoho politiků - ministerstvo informatiky už fakticky nemáme a do Brna se (těsně před demisí celé vlády) dostal jen ministr vnitra.
Ti z nás, kteří měli to „štěstí“ a do Brna cestovali po dálnici D1 z Prahy, se hned cestou mohli přesvědčit, jak může takové nasazování IT v praxi také vypadat. Práce spojené se zaváděním systému dálničního mýtného stály většinu z nás (v lepším případě) pouze čas a nervy v kolonách. To, že navíc shodou okolností brněnský soud v invexovém týdnu vydal předběžné opatření na zastavení prací na mýtném, už ani nemá smysl komentovat.
Říjen se stal také měsícem, kdy došlo k prvnímu masivnímu českému phishingovému útoku. To, co je v anglicky a německy mluvících zemích už každodenní realitou, se po březnovém ojedinělém phishingu pod maskou Citibank dostalo i mezi daleko početnější klientelu České spořitelny. Do stovek e-mailových schránek dorazila falešná zpráva vyzývající k aktivaci nového zabezpečení na odkazu, který vypadal navlas stejně jako pravý web banky. Pro strůjce této „léčky“ to asi byla napoprvé trefa do černého, protože už po dvou dnech si více než 500 lidí, kteří se na uvedený mail nachytali, raději nechalo svůj účet zablokovat. Podobné „české“ útoky budou určitě čím dál tím častější, zatím však naštěstí jako obrana postačí uvážlivost a zdravý rozum. Nové verze internetových browserů navíc slibují nastavitelný phishingový filtr.
A co v zahraničí? V USA byla odsouzena žena za využívání p2p sítí k nelegálním výměnám hudebních skladeb. Na tom by nebylo nic divného, ale obviněné tentokrát nepomohlo ani to, že ze svého počítače včas vymazala veškerá data a tím údajně zničila důkazní materiál. Soud ji uznal vinnou pouze na základě zaprotokolovaných IP adres a uživatelských dat od poskytovatele internetového připojení. Tento případ v budoucnu určitě poslouží jako vzor pro mnoho dalších sporů. Takže, milí uživatelé výměnných sítí, mějte se na pozoru!
Pojďme ale zpět k Chipu. I v listopadovém čísle vám přinášíme spoustu užitečného materiálu na papíře i na DVD. Jeho výčtem bych vás zase jen zbytečně zdržoval, takže prostě obraťte stránku nebo zasuňte DVD do mechaniky a vyberte si sami. Pěknou zábavu!
Josef Mika