Ekologie a peněženka
Vážení čtenáři,
vypadá to, že přece jen začínáme myslet více ekologicky. Třídíme odpad, lednice a staré monitory odvážíme do sběrných dvorů nebo je při koupi nového zařízení s důvěrou předáváme obchodníkovi. V poslední době dostává naše redakce také čím dál tím více zpráv o ekologickém povědomí velkých společností - prý dodržují standardy šetrného chování k životnímu prostředí a zavádějí mezinárodní normy ISO, hospodárně zacházejí s energií a pohonnými hmotami. Intel například od poloviny tohoto roku zavádí výrobu 45nm procesorů bez olova, příští rok by měl následovat i přechod produkce 65nm čipsetů na bezolovnatou technologii.
Ekologie se nevyhýbá ani vydavatelům novin a časopisů: kromě toho, že se začíná tisknout na recyklovaný nelakovaný papír, se například vyvíjejí nové druhy DVD, speciálně určené k distribuci s časopisy. Disky jsou tenčí, částečně ohebné a k jejich výrobě je zapotřebí daleko méně polykarbonátu a pojiva.
Souhrnně se to vše nazývá trvale udržitelný rozvoj a ochrana životního prostředí. U výrobců se však často jedná spíše o marketingový nástroj než o opravdovou snahu o zlepšení „environmentální politiky“. Jakmile by se to mělo významně dotknout zisků, jde většinou ekologie stranou. Stačí se podívat na boj mezi výrobci originálních inkoustových kartridží a neznačkových refilů. Je něco ekologického na tom, když vyhodím tiskovou hlavu, která by po opětovném naplnění mohla potisknout - i když prý v horší kvalitě - dalších tisíc listů? To samé platí pro opravy elektronických zařízení: je ekologické, že místo výměny jednoho tištěného spoje se kvůli jeho nastavené prodejní ceně vyplatí spíše celé zařízení, které mohlo ještě několik let sloužit, vyhodit a pořídí zcela nové?
Dejme si však sami ruku na srdce: ani my doma si nevybíráme auto jen podle jeho spotřeby a množství emisí, neplatíme rádi příspěvek na historická elektrozařízení (PHE), nečteme s potěšením z recyklovaného papíru a nevypínáme důsledně počítače a domácí „wifiny“, abychom šetřili přírodní zdroje a elektrickou energii.
Přesto by bylo dobré, aby každý z nás začal s ochranou životního prostředí právě u sebe. Protože je k tomu však nutné mít i dostatek informací, Chip se vám bude od tohoto vydání snažit v testech přidat další hledisko k hodnocení: energetickou efektivitu. Mimořádně úsporná zařízení pak budou dostávat i naše nové ocenění: Chip tip - úsporný produkt (více viz článek Standby na straně 66). Snad tak trochu přispějeme k ekologickému povědomí, nebo vám alespoň poradíme, jak uspořit peníze za elektrickou energii. Rádi si přečteme také vaše názory na toto téma.
Přeji vám za celou redakci hezký začátek prázdnin a dobrou zábavu s Chipem.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu