Digitální zábava
Z původní práce s počítačem se prý stala digitální zábava. Odhlédneme-li od „nudných“ (ale nesporně užitečných) nasazení výpočetní a komunikační techniky, jako jsou informační podnikové systémy, řízení výroby, účetnictví, bankovní aplikace apod., vytváří se díky spojování IT a spotřební elektroniky čím dál tím širší pole pro zábavnější trávení času s technikou. Bohužel zachováme-li si trochu odstup od všeobecného nadšení vývojářů a výrobců, uvidíme, že pokrok se v mnoha případech ubírá poněkud klikatými cestičkami a že ne všechny nové nápady a výrobky mají před sebou zářivou budoucnost. Člověk si to uvědomí zvláště tehdy, zavítá-li na nějaký veletrh výpočetní techniky nebo spotřební elektroniky.
V září se v Berlíně konal další ročník největší evropské výstavy spotřební elektroniky IFA. Všechno je tam perfektní - od brilantních obrazů na plochých obrazovkách s vysokým rozlišením přes koncepty bezdrátové Wi-Fi domácnosti, multimediální PC centra a přehrávače až po ukázky příjmu televize na mobilních telefonech. Člověk by lehce propadl pocitu, že všechno je vyřešené, stačí jen zmáčknout knoflík a užívat si.
Vlastní nasazení v praxi však není vždycky takové, jak si představujeme. Pusťme si na LCD nebo plazmové televizi standardní analogové nebo digitální TV vysílání a brilantní obraz pečlivě vybraných ukázkových videosekvencí je ten tam. Zjistíte, že vysoké rozlišení moderního přístroje působí v běžné televizní praxi spíše rozostření a že ani širokoúhlý formát obrazovky na ČT nebo na Nově zatím příliš často nevyužijete.
Co se týká Wi-Fi domácnosti, jsem také dost skeptický: stačí, když si vzpomenu, jak u nás v práci signál při cestě z jedné kanceláře do druhé ztratí při prostupu armovanou zdí podstatnou část své rychlosti. Kapitola sama pro sebe je televize v mobilu. Není vůbec jisté, zda o ni bude odpovídající zájem, navíc celou věc brzdí existence více norem. Vyhraje DVB-H, nebo DMB?
To, kdo zvítězí, není zatím jasné ani mezi nástupci DVD. Roky se táhnoucí boj mezi HD-DVD a Blu-ray stále nemá vítěze, a jak to tak vypadá, možná ani mít nebude. Nedivím se, že to potenciální zájemce musí pěkně otravovat.
Jsou tu však i věci a nápady, které svůj boj o spokojené zákazníky už vyhrály, nebo mají na výhru přinejmenším velkou naději. Je to třeba dobře fungující VoIP telefonie s novými přístroji, které se jednoduchostí svého užívání už neliší od běžných telefonů. Jmenovat můžeme také praktickou GPS navigaci, která je díky novým přístrojům a PDA zařízením stále dostupnější. Perfektně už funguje internetové rádio, a proto se objevují první speciální internetové přijímače. Slibnou budoucnost má možná před sebou i využití paměťových karet při nahrávání videa nebo koncept domácí audiocentrály s klienty přijímajícími soubory přes elektrickou síť.
Smiřme se zkrátka s tím, že ne vše, co se nám v oblasti počítačů a digitální zábavy nabízí, je hned od začátku skvělé a perfektní. Rozhodně se občas nevyhneme rozčarování nebo zklamání. Budeme si asi i nadále pořizovat věci, které zatím z mnoha důvodů příliš nevyužijeme. Ale to, co nás baví, nemusí být koneckonců vždycky jen bezchybné. To by byla přece nuda!
Josef Mika