ZABEZPEČENÍ
Určitě znáte ty krásné reklamní fotky rozzářených mladých lidí, sedících s notebookem na kolenou v moderním obývacím pokoji, nebo dokonce na louce plné rozkvetlých květin. Nejspíše mailují, chatují, bravurně řeší svoje studijní úkoly či složitá manažerská zadání. Nemají problém s internetovým připojením (ani s jeho cenou), hardware i software jim evidentně "šlape" a baterie má stále dostatečnou kapacitu. Vše je perfektní, počítač funguje a sluníčko svítí.
Nedovedu si představit, že bych takhle mohl pracovat déle než 10 minut. Ukrutně by mě rozbolela záda a krk, navíc by se mi špatně bušilo do klávesnice. A to není všechno. Abych se mohl u počítače tvářit takhle spokojeně, musím za sebou mít pěknou dřinu s nastavením veškerého zabezpečení a s nainstalováním posledních záplat a service packů a musím neustále bdít nad pravidelným updatem antiviru, antispywaru a kdovíčeho ještě.
Microsoft ohlásil, že Windows Vista budou mít zpoždění a na trhu se namísto letošního podzimu objeví až začátkem příštího roku. Hlavním důvodem je to, že Microsoft chce co nejlépe vyladit zabezpečení nového operačního systému. (Jsem zvědav, kdy pro něj bude vydána první záplata.) Zároveň uvedl, že v červnu definitivně končí s podporou starších verzí Windows, takže kdo chce alespoň trochu bezpečně surfovat na netu a nechce zkoušet alternativní operační systémy, bude mít prozatím jen jednu možnou volbu: Windows XP.
Mimochodem, "ikspéčka" už je možné bez problémů provozovat i na počítačích Apple, které mají uvnitř procesor Intel. Díky softwaru Boot Camp už je to hračka, navíc tento bootovací manažer už bude standardní součástí nové verze Mac OS s názvem Leopard. Uživatel si jednoduše bude moci vybrat, zda chce na svém "osobním počítači" značky Apple Macintosh pracovat s XP, nebo s Mac OS.
Ale zpět k zabezpečení. Počítačové viry, spyware a další na nás číhají skoro všude. To, že se kromě počítačů dostanou i do smartphonů, už asi nikoho jen trochu znalého nepřekvapí. Nedávno se však objevila zpráva, že už se podařilo infikovat i čipy RFID (radiofrekvenční identifikace), které se používají například pro čipování psů a které jsou údajně naprosto bezpečné a nenapadnutelné. Nebylo by ještě tak strašné, že někdo nasadí virus do čipu vašeho čtyřnohého miláčka a ten pak bude "radiofrekvenčně" neidentifikovatelný, ale pomocí RFID čtečky je následně možné měnit údaje v napadené databázi čipu. Pak by bylo například možné měnit ceny zadané v etiketách RFID v supermarketech, nebo ještě hůře - obcházet třeba bezpečnostní systémy na letištích.
Koneckonců ztráta soukromí a dat může často nastat i z jiného důvodu, než jen kvůli činnosti virů a hackerů. V živé paměti mám obrázek kolegy na letošním CeBITu: ve snaze zkrátit si cestu lehkovážně vstoupil na zamrzlou hladinu okrasného jezírka na výstavišti. Poté, co se tenký ledový škraloup prolomil, skončil v jezírku nejen on, ale i jeho notebook, který dosud nesl volně v ruce. Asi si dovedete představit, že při vylévání vody z přístroje se kolemjdoucím naskytl pohled diametrálně odlišný od idylických reklamních scének.
No, budete se asi divit, ale notebook po několikadenním vysychání a pečlivé očistě pracuje dál a ani data na disku nikam neodplavala.
Přeji vám, aby pro vás byl počítač především bezproblémovým pracovním nástrojem, abyste si s ním užili co nejvíce zábavy a abyste se u toho mohli tvářit podobně spokojeně jako lidé z reklamních fotek. Chip se bude snažit vám v tom v rámci možností pomáhat.
Josef Mika