PATNÁCT LET
Test počítačů AT 386SX, článek o architektuře EISA nebo třeba recenze DTP programu Ventura Publisher pro Windows 3.0 - to byla hlavní témata, která jsme čtenářům nabízeli v prvním čísle Chipu, jež vyšlo před patnácti lety. Tak dlouho vás už totiž tento časopis provází na cestě z „počítačového pravěku“. Od té doby se změnilo skoro všechno: z megahertzů se staly gigahertzy, z kilobajtů megabajty, gigabajty, a teď už skoro terabajty. Po floppy mechanikách, monochromatických monitorech a DOS se slehla zem. Z Billa Gatese se za tu dobu stal nejbohatší člověk světa a tvůrce standardu PC, společnost IBM, už osobní počítače ani nevyrábí.
Hlavní rozdíl je ale v tom, jak k počítačům a ke všemu, co s nimi souvisí, přistupují běžní uživatelé. Z komplikovaného programovatelného stroje se stal přístupný a všestranný zdroj zábavy. Občas mi připadá, že z těch starých, nudných, šedivých beden bez možnosti připojení k internetu zbyla v původní podobě snad jen ta klávesnice.
V březnu proběhl v Hannoveru už 20. ročník největší evropské počítačové výstavy CeBIT. Mezi nejžhavější témata tam patřila televize s vysokým rozlišením, mobilní sítě třetí generace či televize v mobilech, ale hlavně mobilita obecně. Nikomu už se nechce být vázaný na nějaké dráty a zásuvky, všichni chtějí pracovat a především bavit se s digitální technikou kdekoliv a kdykoliv. Pomocí GPS modulů už i zjistíme, kde si užíváme nebo jak se tam dostaneme. A pokud se náhodou chceme bavit doma, budeme k tomu mít v obýváku plochou LCD nebo plazmovou obrazovku a počítač zamaskovaný do podoby hi-fipřístroje, který nám zprostředkuje digitální televizní vysílání, rádio, přehrávání videa, prohlížení fotek, přístup k internetu, on-line hry nebo (video)telefonování. Na CeBITu byly navíc k vidění i aplikace pro udržování fyzické a psychické kondice. No řekněte, co nám ještě může scházet? Snad jen vůle občas si od té zábavy odpočinout.
Těch patnáct let života Chipu poměrně přesně kopírovalo vývoj IT směrem k běžnému uživateli. Sofistikovaná témata byla nahrazena „obyčejnějšími“ problémy a návody. Dnes vás tedy nechceme nudit nebo profesorsky poučovat, ale naopak bavit. Nebudeme popisovat, jak se Chip zrodil a kdo všechno se na tom podílel, chceme s vámi tohle naše výročí oslavit tím správným způsobem - něčím zábavným a užitečným navíc pro vás. Na Chip DVD tentokrát najdete více plných verzí: správce mobilních telefonů, kompletní výukový CD od LANGMasteru, elektronickou kartotéku pro filmové DVD, hru (strategii ze středověku) nebo třeba nejlepší českou distribuci Linuxu. Uvnitř časopisu samotného na vás čekají další testy, recenze a návody. A abychom přesně znali vaše názory a další požadavky, prosíme vás o účast v každoroční anketě Chipu, kterou najdete kde jinde, než na webu www.chip.cz. Stovka vylosovaných účastníků vyhraje film na DVD.
Přeji Chipu, aby se v podobně dobré formě držel na špici titulů o digitální technice spoustu dalších let a aby vám i nadále přinášel každý měsíc bohatou nabídku informací a zábavy.
Josef Míka