Běžné starosti
Vážení čtenáři,
od listopadu 2001 se prodalo sto milionů přehrávačů iPod. Ne že by byl iPod jediným podařeným multimediálním přehrávačem, ale zpráva, kterou Apple v polovině dubna ohlásil, jen dokresluje, jakým fenoménem se stala hudba a jak pomohla výpočetní technice nastartovat novu éru. Nebo to bylo spíše tak, že počítače pomohly hudbě a hudebnímu průmyslu? Na tom teď už ostatně nezáleží, důležité je, že původně právě díky hudbě a jejímu zpracování se na počítače začalo pohlížet jako na nástroje zábavy, která nutně nemusí mít nic společného s programováním nebo hraním počítačových her. A pak už to šlo a jde dál. Po muzice tu máme fotky, video a aktuálně HD video. Pokračuje to komplexními domácími mediálními centry, digitální TV a brzy se objeví domácí multimediální sítě a domácí servery.
I přes tyto úžasné možnosti současné výpočetní techniky se většina z nás trápí se stále stejnými problémy: s pomalým startem počítače, hardwarovou a softwarovou nekompatibilitou, hlučností, přehříváním, problémy s připojením periferií a v neposlední řadě s viry, spamem a dalšími nebezpečími z internetu. Proto jsme se rozhodli dát v květnovém čísle více prostoru právě těmto „prostým a zpátečnickým“ tématům, protože si myslíme, že nikoho, kdo často pracuje s počítačem, nudit nebo urážet nebudou.
Hned v úvodu rubriky Téma si můžete přečíst o řešení nejčastějších hardwarových problémů: poradíme vám, jak ztišit počítač a zamezit přehřívání, jak správně využít výkonu dvoujádrových CPU a jak rychle vyčistit ucpané trysky u inkoustových tiskových hlav. Probereme optimalizaci spouštění Windows (XP i Vista) a otestujeme nástroje odstraňující největší brzdu systému, tedy vysokou fragmentaci pevného disku. Kdo chce čistou poštovní schránku, ten nemůže minout článek na straně 88 o účinných antispamových technikách a nástrojích. Chybět nebude ani návod na správné nastavení spamových filtrů.
Jedním z nejlákavějších článků tohoto vydání by pak měl být návod na vytvoření záchranného disku s jádrem z Windows Vista. Takové CD nebo DVD by mělo bootovat na jakémkoliv současném počítači, nezávisle na nainstalovaném operačním systému, a jen na vás záleží, které užitečné nástroje si na záchranný disk navíc přidáte. Vše naleznete na našem Chip DVD.
Kromě toho na vás samozřejmě čeká obvyklá porce srovnávacích testů (USB flash disků, modulů pamětí RAM DDR2, procesorů a grafických karet, osobních asistentů s funkcemi GPS, softwarových přehrávačů HD videa nebo desktopových vyhledávačů) a mnoho dalšího. Nechybí ani obvyklá porce tipů a triků nebo třeba návody na bezplatné telefonování.
Přeji vám, ať v našich květnových článcích najdete co nejvíce odpovědí na vaše počítačové problémy, a pokud dočasně patříte ke šťastlivcům, které nic takového netrápí, zbývá ještě spousta materiálů pro už zmíněnou digitální zábavu.
Josef Mika, šéfredaktor Chipu