Přejít k hlavnímu obsahu

Spory, licence, dohody

Spory, licence, dohody

Vážení čtenáři,

letošní léto se v žádném případě nedá označit termínem okurková sezona. Vedle přípravy nových technologií, výrobků a služeb pro důležitý závěr roku se spousta věcí, které mohou podstatně ovlivnit svět IT, děje i v oblasti ekonomické a obchodní.
SVĚTOVÍ EKONOMOVÉ SI KONEČNĚ UVĚDOMILI, že zadlužování států by mělo mít své meze, a došlo ke snížení úvěrové důvěryhodnosti i takové ikony spolehlivosti, jako jsou USA. Burzy po celém světě se zbláznily a cena zlata šplhá do závratných výšin. Ještě štěstí, že na výrobu součástek počítačů a dalších zařízení ho není potřeba tak moc.
PŘIOSTŘUJÍ SE I BOJE TRADIČNÍCH IT RIVALŮ: Google představil svou novou sociální síť Google+ a přímo útočí na dosud neotřesitelnou pozici Facebooku. A kupodivu je úspěšný, za první měsíc od startu služby koncem června získal už 25 milionů uživatelů – Facebook na to potřeboval více než tři roky, Twitter třicet měsíců. Bude zajímavé sledovat pokračování téhle bitvy, zúčastnit se vlastně může každý z nás.
APPLE ZASE URPUTNĚ BRÁNÍ SVÉ VEDENÍ NA TRHU S TABLETY, a to i soudními cestami. Momentálně uspěl s žalobou na konkurenta Samsung v zemích EU a dosáhl předběžného zákazu prodejů tabletů Galaxy nejnovější verze 10.1. Samsung tak musel v Evropě zastavit prodej největšího konkurenta iPadu dřív, než s ním vlastně začal, a například uvedení Galaxy Tabu v Austrálii raději posunul sám. Vypadá to, že Apple má prostě chytrou patentovou politiku a lepší právníky.
OSOBNĚ SE MI ZDÁ, ŽE JEŠTĚ PROPRACOVANĚJŠÍ PATENTOVOU POLITIKU má ale Microsoft. Za každý prodaný mobil s operačním systémem Android dostane Microsoft zhruba deset eur v podobě licenčních poplatků. Téměř všichni známí výrobci "androidích smartphonů" totiž využívají ve svých mobilech více technologií, na které má redmondská firma patenty. Údajně se v současné době každý den po světě prodá 300 000 mobilů s Androidem, což pro Microsoft značí vedlejší příjem přes tři miliony eur – denně.
POKUD SE NAOPAK FIRMY NEBO INSTITUCE UMĚJÍ SHODNOUT, plyne z toho většinou výhoda pro koncové uživatele – příkladem může být čerstvá dohoda Panasonicu, Samsungu a Sony o společném vývoji nového standardu 3D aktivních brýlí pro 3D televizory, projektory i počítače. A shodli se i v Evropském parlamentu, kde odsouhlasili regulaci on-line obchodů – každý bude muset mít jasné tlačítko pro potvrzení objednávky a zákazník bude navíc oprávněn do čtrnácti dnů objednávku odvolat.
A JAK TO VYPADÁ U NÁS V ČESKU? Za první pololetí se tu podle společnosti Gartner prodalo o 25 % méně počítačů než ve stejném období loni. To není pozitivní zpráva, nezbývá než doufat, že tuhle statistiku obchodníkům vylepší prodeje tabletů. Ostatně pro ty applovské připravujeme od září pravidelné vydávání Chipu v podobě iPad verze. Budeme tedy rádi, pokud si nás v budoucnu najdete i na AppStoru.

Přeji vám co nejvíce optimismu a spoustu zajímavého čtení v papírovém, případně "ipadovském" Chipu.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz