Přejít k hlavnímu obsahu

Pozitivní hádky

Pozitivní hádky

Vážení čtenáři,

ve světě IT rozhodně nepanuje shoda. Naopak to vypadá, že se každý hádá s každým. Šéf Applu Steve Jobs přirovnal dnešní PC k těžkým nákladním autům a tvrdí, že je uživatelé budou používat čím dál tím méně. Na to ihned reagoval CEO Microsoftu Steve Ballmer: ten se zase domnívá, že lidé budou s osobními počítači pracovat ještě léta, a to naopak čím dál tím více. A neodpustil si poznámku k iPadu, že se vlastně jedná jen o PC v jiné podobě. Zároveň se opřel i do dalších svých konkurentů, Googlu a Facebooku: "Microsoft vydělává peníze prodejem softwaru, nikoliv sběrem a zpeněžováním uživatelských dat."
MICROSOFTSKÁ WINDOWS už zase naopak nejsou dost dobrá pro Google. Údajně z bezpečnostních důvodů spouští internetový koncern přechod na jiné operační systémy. Noví pracovníci Googlu budou moci volit pouze mezi počítači Mac nebo PC s Linuxem. Důvodem jsou útoky čínských hackerů na servery Googlu, které se děly prostřednictvím Windows a Internet Exploreru a ukázaly jejich zranitelnost. Vypadá to, že brzy bude pro Google jediným ideálním systémem jeho Chrome OS. Ani tohle si Microsoft nemohl nechat líbit: prý samotní hackeři uznávají, že z hlediska bezpečnosti jsou na tom produkty Microsoftu nejlépe. A opět jeden protiúder: Cloud služby Googlu jsou také nezabezpečené. Jako příklad může údajně sloužit americká univerzita Yale, která nejprve zavedla Google Mail a Google Apps, ale po špatných zkušenostech s jejich bezpečností od nich ustoupila.
GOOGLE SI ZASE STĚŽUJE, že Apple nechce pustit na svůj iPhone jeho aplikace. Steve Jobs sice něco takového popřel, navíc řekl, že Apple nechce vstupovat na trh s internetovými vyhledávači. Jedním dechem ale dodal, že Apple bere ochranu osobních dat velmi vážně, a proto neschvaluje sběr Wi-Fi dat při mapování služby StreetView. Nicméně hacknout lze prý poměrně jednoduše i iPhone – stačí k tomu pouze připojit ho k počítači s Linuxem Ubuntu 10.04.
JDE ALE O VELKÉ PENÍZE, takže pokud se to hodí, velcí rivalové se spojí proti společnému soupeři. Google a Microsoft se dohodly, že dohromady se sociální sítí LinkedIn budou podporovat otevřený formát OExchange. Ten by měl umožnit označování stránek a webových služeb a jejich sdílení a být protiváhou Facebooku k jeho službě Líbí/Doporučuji.
O SPORECH V IT by se dalo psát dlouho, stačí si připomenout nekonečné vzájemné soudní žaloby mezi společnostmi Apple a Nokia, HTC a Apple, Intel a AMD nebo Intel a nVidia. Tyhle hádky ale většinou vývoj nezastaví, spíše naopak. Počítače a digitální technika toho i díky ostré konkurenci umí čím dál tím víc. Nebo máte jiný názor?
Přeji vám hezký začátek prázdnin – bez hádek a sporů. Ať vám k dobré pohodě poslouží i červencové číslo Chipu.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

- PALM TO MÁ SPOČÍTANÉ. CEO společnosti HP, která Palm koupila, všechny ujistil, že smartphony Palm definitivně končí.
+ CHYSTÁ SE DO ČR DALŠÍ MOBILNÍ OPERÁTOR? Podívejte se obchodního rejstříku na společnost Mobile Services. Patří do skupiny PPF, tedy nejbohatšímu Čechovi Petru Kellnerovi, a zmocněncem (prokurou) je Igor Přerovský, viceprezident operátora Oskar. Ten má zkušenosti se zavedením nového operátora na trh.
* ČÍŇANÉ jsou stále snaživější. Své kopie iPhonu 4 začali prodávat ještě dříve, než jej Steve Jobs stačil oficiálně představit.
+ CELOSVĚTOVÝ PRODEJ OSOBNÍCH POČÍTAČŮ letos podle agentury Gartner vzroste o 22 procent, na 376,6 milionu kusů. V Česku by se měl zvýšit o čtvrtinu, až na 1,4 milionu. Také budete nakupovat?
- ČÍNSKÁ VLÁDA SE NEVZDÁVÁ INTERNETOVÉ CENZURY. Tři měsíce po přesunu Googlu do Hongkongu Čína odmítá jakoukoliv kritiku své cenzury na internetu. Činí tak údajně v zájmu národní bezpečnosti a jednoty.
+ NOVÝ ŠESTIJÁDROVÝ PROCESOR od AMD sice nemůže výkonnostně konkurovat nejlepšímu Intelu, ale prodává se za velmi dobrou cenu. To je pro uživatele určitě plus. V poměru cena výkon boduje AMD i na poli grafických čipů. Ještě že ta konkurence je.
+- POČET "ZRCADLOVEK BEZ ZRCÁTKA" se rychle rozšiřuje, škoda jen, že "standardů" je opět nějak moc. Jejich uživatelé tak budou mít výběr skel bohužel omezen, což se projeví i na ceně.
+ SOFTWAROVÉ PIRÁTSTVÍ V ČESKU JE NA ÚSTUPU. Podle studie BSA dosahuje jeho míra 37 %. V rámci EU "vede" Bulharsko s 67 %, největší množství kradeného softwaru se však provozuje v Gruzii – míra pirátství tam dosahuje 95 %. Naopak nejméně nelegálního softwaru je prý v USA – pouze 20 %.