Přejít k hlavnímu obsahu

Obsah k (ne)zaplacení

Obsah k (ne)zaplacení

Vážení čtenáři,

během letošního mistrovství světa v hokeji jsem si chtěl po prohrané domácí debatě o tom, kdo bude mít vládu nad naší TV, pustit alespoň na monitoru on-line přenos z webu České televize. Jakmile však začal samotný zápas, přenos vypadl. Stránky mi opakovaně oznámily, že jsou v "režimu vysoké zátěže" a že se "nepodařilo načíst link pro video". Jako houby po dešti se začaly pod slepým oknem on-line přenosu objevovat rozhořčené komentáře uživatelů, kteří dopadli podobně jako já. Ale řekněte sami, máme vůbec právo se zlobit? Vždyť ta služba je zdarma (pokud tedy nepočítáme koncesionářský poplatek České televizi). Můžeme ji tedy nějak vymáhat a spoléhat se na ni?
NAPROSTÁ VĚTŠINA VĚCÍ NA INTERNETU BYLA A DOPOSUD JE ZDARMA. A dlužno také říct, že většinou dobře fungují. Zvykli jsme si na to, je to pohodlné a výhodné (pro uživatele). Navíc volného obsahu přibývá, zadarmo jsou celé knihovny, mapy, fotografie, filmy, seriály i ty on-line sportovní přenosy. Internetové společnosti, Googlem počínaje a těmi nejmenšími vydavatelskými domy a mediálními servery konče, se nadále předhánějí v tom, co dalšího uživateli nabídnou, aby k nim přišel. Vypadá to ale, že na internetové reklamě se donekonečna vydělávat nedá, její objem není tak velký a neroste tak rychle, aby uživil všechny účastníky internetového byznysu.
O ZPOPLATNĚNÍ OBSAHU NA INTERNETU SE MLUVÍ UŽ DLOUHO. Nyní však již nezůstalo jen u slov. Prvním "statečným" se loni stal mediální magnát Rupert Murdoch. Při jeho odhadovaném majetku a zdrojích si takový rouhačský počin vlastně i mohl dovolit. Podle známých výsledků klesl jeho zpravodajským serverům po zpoplatnění počet návštěvníků zhruba o dvě třetiny. Je to průšvih, nebo úspěch? Na takové hodnocení je asi ještě moc brzy. Bouřlivá debata odborníků i široké veřejnosti o tom, zda se jedná o krok správným směrem, ale neutichá.
ZAJÍMAVÝ PROJEKT PLACENÉHO OBSAHU SE TEĎ VYNOŘIL I U NAŠICH SOUSEDŮ NA SLOVENSKU. Svým způsobem naprosto ojedinělý systém Piano zahrnuje jednotnou platbu za přístup k prémiovému obsahu řady významných slovenských webů. Za 2,90 eura máte měsíční permanentku k již 34 službám, dál už nemusíte nic řešit. Příjmy se mezi účastníky dělí podle toho, kolik času na jejich stránkách uživatel stráví. Je to fér? Přispěje to opravdu ke zkvalitnění těchto placených služeb? Nebo je to jen trik a nepěkná dohoda zpravodajských webů, která nepřežije odliv svých čtenářů k bezplatným zdrojům? I v tomto případě je asi na odpověď příliš brzy.
ZA PRÁCI SE ALE VĚTŠINOU PLATÍ A TVORBA INTERNETOVÉHO OBSAHU NEPOCHYBNĚ PRÁCE JE. Těžko tak můžeme čekat, že internetový obsah bude pro všechny zadarmo tam, kde na jeho plnou úhradu nebo udržení dostatečné úrovně už jiné zdroje nestačí. Teprve jako platící uživatelé se budeme moci oprávněně rozčilovat, když bude tento obsah nekvalitní nebo nebude fungovat.

Přeji vám i sobě, aby vám červnový (placený) Chip přinesl dostatek užitečných informací a zajímavého obsahu.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz


ZAUJALO NÁS

+- MICROSOFT KOUPIL SKYPE. Za cenu 8,5 miliardy dolarů se jedná o největší nákup Microsoftu v jeho historii. (Nikdo prý v Microsoftu netušil, že se dá stáhnout zadarmo .) Skype by měl posílit postavení Microsoftu v on-line a mobilním světě. Ani Bing, ani Windows Mobile 7 zatím tuto úlohu nesplnily. Povede se to prodělečnému Skypu?
+ PLATBY MOBILEM pomocí NFC mají velkou šanci na úspěch. Firem, které se k NFC platbám připojují, je stále více.
+ INTEL PŘEDSTAVIL PRVNÍ TROJROZMĚRNÉ TRANZISTORY TRI-GATE. Bude pomocí nich vyrábět 22nanometrové procesory "Ivy Bridge". Oproti plochým tranzistorům Intel 32 nm nabízejí nárůst výkonu o 37 procent při nízkém napětí. Moorův zákon tedy může platit dál.
+ VDSL bylo spuštěno také v Česku. Je to největší událost na poli připojení k internetu tohoto roku.
- VÝROBCE NAVIGAČNÍCH ZAŘÍZENÍ TOMTOM prodal nizozemské vládě data řidičů, která získal pomocí své služby IQ routes – údajně k analýze nebezpečných úseků a následně k opatřením vedoucím ke zvýšení bezpečnosti a plynulosti provozu. Místo toho však získala data policie, která nasadila na místa nejčastějších přestupků radary a začala vybírat pokuty.
+ V ČESKU SE V ROCE 2010 PRÝ UŽÍVALO NELEGÁLNĚ 36 PROCENT SOFTWARU. Tvrdí to analýza BSA. Podle BSA tak míra softwarového pirátství klesá v ČR již třetím rokem shodně o procentní bod. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 procent a po celém světě 42 procent.
- APPLE JE ÚDAJNĚ nejcennější značkou na světě – její hodnota je 2,6 bilionu korun. Po našich zkušenostech s přípravou "ipadovského" čísla to vůbec nechápeme. Komunikace Applu s partnery avizované hodnotě značky tedy rozhodně neodpovídá.