Soumrak PC
Vážení čtenáři,
začátkem dubna uspořádala společnost Altairis příjemné otevřené setkání s názvem 30 let počítačů v Československu. Zájem byl tak velký, že se akce musela přesunout z původně plánovaných kanceláří společnosti Microsoft do velké posluchárny Elektrotechnické fakulty ČVUT v pražských Dejvicích. Před třiceti lety se totiž zrodily průkopnické osobní počítače PMD 85 a IQ-151. Jejich čeští a slovenští tvůrci před publikem složeným z pamětníků i mladých studentů vzpomněli na vzdálené a těžko představitelné okolnosti jejich vzniku. Fakt je, že právě tehdy začala i u nás úspěšná éra osobních počítačů, která dnes nabírá nečekaný směr.
V současné době se v první řadě musíme zamyslet nad tím, co vlastně můžeme jako osobní počítač označit. Ze stolních PC se staly notebooky, na chvíli netbooky, a dnes by výrobci nejraději prodávali efektní, ale drahé ultrabooky. Do toho vstoupily smartphony a tablety. Pokud všechny tyto přístroje bereme jako osobní počítače (a proč vlastně ne), pak PC stále žije a daří se mu skvěle. Situace ale není tak úplně jasná.
Ať chceme, nebo ne, tradiční stolní PC je v podstatě na vyhynutí. Málokdo si v současnosti ještě počítače sestavuje a výkonné počítačové bedny dnes ocení jen náruživí hráči nebo profesionálové. Ostatní už raději dávno přešli na přenosné verze. Na obtíž už je ale i notebook, vítězí tablet a smartphone. Česko je v tomto vývoji na špici: podle agentury IDC se u nás loni prodalo 253 000 tabletů, notebooků asi třikrát více. V posledním čtvrtletí 2012 byl už ale poměr prodejů notebooků a tabletů 1:1. Kdy tedy po tabletech sáhne víc zákazníků než po noteboocích (o stolních PC ani nemluvě)? Podle odhadů společnosti Gartner se tak celosvětově stane do dvou let. A to tu ještě máme trh s chytrými telefony, jejichž kusové prodeje překonávají odbyt PC už nějakou dobu.
Tento vývoj s sebou přináší i zajímavé otázky, a to nejen pro analytiky a velké firmy, ale i pro běžné uživatele. V Chipu se snažíme dodávat vám k nim ty správné informace. V souvislosti s nástupem tabletů a smartphonů jsme svědky velkého souboje světových firem na poli operačních systémů. O tom, jak situaci změnil vstup Windows 8 a jejich několikaměsíční působení na trhu, si můžete přečíst na straně 20. Boj panuje i přímo mezi tablety: Surface od Microsoftu se příliš neprosadil, v prodejích sice stále ještě vede iPad, ale největší oblibu získávají přístroje s Androidem. Test těch cenově nejvýhodnějších najdete na straně 66. A co třeba předsudek, že tablet nebo smartphone nejsou vhodné pro pořádnou práci? Tohle povrchní tvrzení samozřejmě neplatí a my vám naopak přinášíme na straně 112 návod, jak na jednom zařízení efektivně oddělit pracovní a osobní data. Který cloud je nejlepší pro uskladnění a synchronizaci vašich souborů, to se zase dozvíte v článku na straně 82.
Strašně to letí! Po PMD 85 ani po IQ-151 s assemblerem a přenosnou černobílou TV místo monitoru se mi nestýská. Občas si ale říkám, jestli si ten život přece jen neděláme až moc složitý. Nebo naopak jednoduchý?
Přeji vám příjemné čtení.
JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
+ Albatros vlétá do vln e-světa: Známé knižní nakladatelství Albatros se stalo většinovým vlastníkem portálu eReading.cz. Díky tomu se chce rychle a snadno dostat na čelo trhu s elektronickými knihami.
- Nebezpečný Skype: Na epidemii šířenou přes Skype upozornil Kaspersky Lab. Jedná se o dva kybernetické útoky, které využívají metod sociálního inženýrství k nalákání uživatelů na škodlivé odkazy. K jejich distribuci slouží napadené nebo podvodné účty na Skypu. Oba útoky souvisí s novou virtuální měnou Bitcoin, která v poslední době silně posiluje.
+ Mobilní volání konečně levnější: Aukce volných kmitočtů ČTÚ se sice na první pokus nepovedla, přesto se ale ledy začínají hýbat. Společnost O2 představila tarify s neomezeným voláním, T-Mobile hlásí svého prvního virtuálního operátora a další virtuálové se už rýsují. A pokud se aukce konečně povede, budeme mít možná k velké mobilní trojce dalšího hráče.
- Konec Messengeru: Microsoft plní své dřívější předsevzetí a „převádí“ uživatele své služby Messenger na Skype, který koupil téměř za devět miliard dolarů. Nejvíce na přechod doplatí ti, kdo využívají Messenger na Xboxu a méně výkonných telefonech s Windows Phone 7.x.
+ Google Translate funguje i off-line: Aplikace Googlu pro překlad do nejrůznějších světových jazyků má novou zajímavou funkci. Nově totiž nebude problém využívat její služby i bez připojení k internetu, tedy například v zahraničí. Slovníkové balíčky mají velikost kolem 150-300 MB.
+ Ceny tabletů klesají. Například 7“ tablet Acer Iconia Tab B1-A71 s 8 GB paměti koupíte u většiny prodejců za 3 333 Kč s DPH. Na tento rychle rostoucí trh se znovu chystá i firma HP. HP Slate7 s kovovým tělem by měl stát do 4 000 Kč. K nám se ale dostane patrně až v létě. Do 4 000 Kč bude stát i MeMO Pad od Asusu.