Problémy s nadhledem
Vážení čtenáři,
původně jsem si chtěl tento měsíc podrobněji postěžovat na problémy, které my všichni občas máme se svými přístroji, počítači a softwarem. Vše by mělo fungovat skvěle, je to přece nové nebo zánovní a legálně pořízené, navíc v Chipu či kdesi na internetu jsme na svůj vysněný produkt četli pochvalné recenze. Nám samotným se však občas bohužel stane, že produkt, který jsme označili za výborný, v jiné námi (a především asi výrobcem) nevyzkoušené konfiguraci už nepracuje tak bezchybně, jak se původně zdálo. Často bohužel ani není jasné, kdo za problémy může.
PRAVIDELNĚ DOSTÁVÁME E-MAILOVÉ PROSBY O POMOC od uživatelů, které si mezi sebou přehazují týmy technické podpory renomovaných výrobců PC a operačních systémů. Každý tvrdí, že chyba je na straně toho druhého, případně že za OEM verzi softwaru přebírá plnou zodpovědnost výrobce hardwaru, na kterém je nainstalován. Podobně bychom mohli psát i o peripetiích provozování chytrých telefonů pod různými operátory či o nekompatibilitě softwaru nebo pohromách, které může vyvolat doporučená legální aktualizace firmwaru.
NĚKDY JE TO K VZTEKU, ALE BERME TO PROSÍM S NADHLEDEM. Svět nám minulý měsíc zase předvedl, jak jsou tyhle problémy nepodstatné. Přírodní katastrofa – právě proto, že se stala v technologickém Japonsku – se také ukazuje jako nelehká zkouška pro IT průmysl a docela dobře naznačuje jeho schopnosti, ale i zranitelnost. Díky sociálním sítím a webu se autentické zprávy o zemětřesení a tsunami rozšířily bleskovou rychlostí. Facebook a spol. převzaly roli komunikačních kanálů v době, kdy mobilní sítě byly beznadějně přetížené. Google krátce po katastrofě spustil jednoduchou, ale účinnou webovou aplikaci k vyhledávání osob. Naproti tomu už dvě hodiny poté, co Japonsko zasáhlo ničivé zemětřesení, byly zaznamenány první pokusy o podvody: podvodné charitativní weby, rozesílání phishingových zpráv, šíření videí infikovaných malwarem atd.
JE UŽ JISTÉ, ŽE NASTANOU I DALŠÍ PROBLÉMY, především s dodávkami komponent. Japonsko je významný výrobce dílů pro počítače a smartphony. Společnosti jako Sony, Panasonic, Hitachi nebo Toshiba musely zastavit výrobu ve svých továrnách. Zemětřesení a odstávka jaderného reaktoru budou mít neblahý vliv na výrobu polovodičů a už se mluví o citelném zdražování základních desek, pamětí a LCD panelů. Naproti tomu mnoho velkých IT společností věnovalo postiženým oblastem finanční i materiální pomoc a spousta lidí a techniky pracuje na odstranění následků.
TAKŽE KONECKONCŮ BUĎME RÁDI, že naše IT problémy se omezují na takové shora popsané malichernosti. Třeba si s nimi i díky novému Chipu budete schopni poradit. A pokud si už myslíte, že ne, tak vše na chvíli vypněte, zavřete (i to velmi často pomáhá) a jděte třeba na kolo, na procházku nebo si sednout na zahrádku na jedno jarní pivko.
K četbě květnového Chipu vám přeji hodně jarní pohody.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ ZKRATKY používané hlavně při on-line komunikaci, jako je OMG, LOL nebo FYI, jsou nyní součástí Oxford English Dictory. WTF?
- JEDNÍM ZADKEM NA MNOHA ŽIDLÍCH, tak nyní vypadá Nokia. Před rokem uzavřela spolupráci s Yahoo (ta nyní vyústila v migraci Ovi Mailu k Yahoo), jen pár měsíců je stará zpráva o spolupráci s Microsoftem (Windows Phone) a zároveň chce ještě prodat 150 milionů telefonů se Symbianem. Teď už chybí jen dohoda s Googlem.
+ O SMARTPHONY S WINDOWS PHONE 7 není v Česku zájem (kdo by to byl řekl :-) ). Díky tomu je výrobci prodávají hodně pod cenou. Třeba slušně vybavený HTC 7 Mozart tak běžně koupíte za 7 500 Kč. Stejně vybavené Androidy stojí i o 5 000 Kč více. Čím je to zajímavé? Na internetu jsou návody, jak přeflashovat Windows Phone na Android.
- INTEL ITANIUM MOŽNÁ SKONČÍ. Databázový gigant Oracle totiž oznámil, že po konzultaci s "Intel senior managementem" končí s vývojem aplikací pro platformu IA-64. Již dříve oznámily ukončení podpory i firmy Microsoft a Red Hat.
+ DALŠÍ INTERNETOVÉ KNIHKUPECTVÍ: Společnost Euromédia (stojící za Knižním klubem) otevřela nový obchod s e-knihami na adrese www.ebux.cz. V průběhu léta by navíc měla nabídnout hardwarovou čtečku (prý podobnou Kindlu) s cenou pod tři tisíce korun, přímo spolupracující se zmiňovaným obchodem.
- SBOHEM, SOUKROMÍ: Zatímco naši poslanci nedávno odstranili povinnost operátorů dlouhodobě uchovávat data o volání uživatelů, ve Francii se vydali opačnou cestou. Tam budou mít rozšířenou šmírovací povinnost nově dokonce i internetové obchody. Vzhledem k postavení Francie v rámci EU a direktivám tohoto společenství se tedy máme na co těšit…