Dotykové PC
Vážení čtenáři,
dnešní výrobci digitálních zařízení to nemají jednoduché. Nepřijdou-li s něčím převratným, riskují, že jejich výrobky nezaujmou dostatečný počet uživatelů a zapadnou mezi stovkami dalších konkurenčních produktů. Představí-li řešení převratná, pak zase existuje nebezpečí, že potenciální zákazníci a uživatelé velké změny nepřijmou a nadějné výrobky skončí jako nepochopené experimenty pro skupinu nadšenců, příliš úzkou na to, aby zaplatila drahý vývoj. Jako poměrně jistá cesta by se mohlo jevit postupné opatrné přidávání nových funkcí k prověřeným typům zařízení. To ale zase neplatí třeba pro takový Apple, jehož příznivci, zvyklí s každou novou verzí na velké technologické skoky, poměrně nelibě nesli uvedení iPhonu 5, který nabídl „jen“ standardní evoluční vylepšení. Akcie Applu o tom mohou vyprávět své.
Aby se obchody točily dál, musí mít zákazníci motivaci kupovat. Takovou motivací určitě byly a jsou například LCD ploché obrazovky, už daleko méně pak 3D zobrazení. Pokud zůstaneme přímo v oblasti IT, pak lákavou úspěšnou novinkou byly a jsou lehce ovladatelné tablety, naopak tenké ultrabooky o svou přízeň musí stále bojovat. S tím pak souvisí i podstatná otázka, která nenechává lhostejným žádného uživatele: Prosadí se naplno dotykové ovládání? V oblasti mobilních telefonů a tabletů je už dávno rozhodnuto, u notebooků a stolních počítačů se ale největší změny teprve chystají.
Zdá se, že nositelem „dotykového pokroku“ je Microsoft s Windows 8. Zatímco Apple se kupodivu drží v této oblasti stranou, firma z Redmondu hlasitě deklaruje podporu dotykového ovládání a nutí tak výrobce hardwaru, aby přenosné počítače, all-in-one PC i ploché monitory vybavovali „touch“ displeji. V našem testu na straně 68 představujeme přenosné počítače různých výrobců, kteří ke spolupráci klávesnice a dotykového ovládání zvolili různá řešení. Na první pohled se ukazuje, že vyrobit takový hybrid pro univerzální použití je hodně těžký úkol. Především proto, že není vůbec jasné, kdy a jak často budou uživatelé raději psát na klávesnici a posouvat kurzor myší, a kdy dají naopak přednost poklepávání na obrazovku a potáhnutí prstem. Je to trochu schizofrenní stav, především pro dlouholeté uživatele, kteří jsou zvyklí na určitý způsob práce s počítačem. Bohužel ani sama Windows 8 nejsou v tomto důsledná a zdaleka se s nimi nedá pohodlně pracovat pouze přes dotykovou obrazovku.
Průměrný rozdíl v ceně dotykového a bezdotykového displeje notebooku je dnes zhruba dva až tři tisíce korun a díky větším výrobním objemům se určitě bude snižovat. Vzhledem k tlaku Microsoftu a ochotě výrobců hardwaru je pravděpodobné, že se brzy budeme u nových počítačů setkávat s bezdotykovými obrazovkami jen výjimečně. Jak rychle se ale ty dotykové naučíme ovládat tak, aby to bylo skutečně přínosné? Co si o tom myslíte vy a jaké jsou vaše zkušenosti?
Přeji vám příjemné čtení a hodně užitečných informací v březnovém Chipu. Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své názory.
JOSEF MIKA, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
POSTŘEHY REDAKCE
- 95 % mailů je spam: Společnost Centrum Holdings, která provozuje 5 milionů e-mailových účtů v Česku, na Slovensku a v Chorvatsku, zaznamenala meziroční nárůst počtu e-mailů o více než 44 %. Drtivá většina došlých e-mailů je ale spam. Více než polovina spamu přichází do schránek provozovaných společností Centrum Holdings z Jižní Korey, následuje Brazílie a Rusko.
+- PC prohrávají s tablety: Podle agentury IDC se za poslední čtvrtletí loňského roku prodalo 52,5 milionu tabletů. Na počty prodaných PC to sice stále nestačí (za stejné období téměř 90 milionů prodaných kusů), ale trend je jasný. Zatímco prodej tabletů zaznamenal meziroční nárůst o 75 %, prodeje počítačů klesly o 6,5 %.
+ Pražská MHD v Google Maps: Česká pobočka Googlu zavedla ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy v Google Maps funkci „Veřejná doprava v Praze“. Díky tomu je možné vyhledávat podrobné trasy veřejné dopravy v celé Praze, zobrazovat informace o stanicích, prozkoumat jízdní řády a najít si nejlepší spojení. Kéž by se DPP takhle vyvedla každá spolupráce.
- Dell odchází z burzy: Výrobce počítačů Dell už nebude veřejně obchodovanou společností na burze. Její akcie vykoupil soukromý investiční fond a na výkupu se podílel i Microsoft. Dell by tak měl dostat více času a klidu na přerod z čistého výrobce počítačů na dodavatele technologií. Už nějakou dobu se také angažuje ve službách pro datová centra. Zdá se, že cena akcií ne vždy přesně ukazuje současnou a budoucí hodnotu firmy.
+ Den bezpečnějšího internetu: 5. února proběhl už jeho 10. ročník. Mezi hlavní aktivity letošního ročníku kampaně za bezpečnější internet patří vydání knihy „Bezpečnost dětí na Internetu - rádce zodpovědného rodiče“ a sada výchovných filmů NETstory, připravených Národním centrem bezpečnějšího internetu. Doufejme, že to k ochraně dětí na internetu skutečně pomůže.