Internet : Válečné narozeniny
Vážení čtenáři,
v polovině února uplynulo dvacet let od okamžiku, kdy se naše země (tehdy vlastně ještě rozpadající se československá federace) oficiálně připojila k internetu. Stalo se tak ve výpočetním středisku ČVUT v Praze a první připojení mělo rychlost 19,2 kb/s. Podmínkou připojení k tehdejší jediné páteřní síti internetu bylo, že připojené pracoviště musí být výhradně akademickou institucí. Svět peněz a byznysu tenkrát ještě na internet nesměl.
Pouhých dvacet let... Troufám si tvrdit, že neexistuje nic srovnatelného, co by se jen přiblížilo vlivu a významu změn, které za ta dvě desetiletí způsobil internet ve veřejném, profesním i soukromém životě. Celosvětový počet uživatelů internetové sítě se v roce 1992 odhadoval na tři až sedm milionů. Internet se ale hned po svých akademických začátcích stal svobodným médiem otevřeným všem. V roce 2008 už na internet přistupovala jedna miliarda uživatelů, koncem roku 2010 dvě miliardy. V samotném Česku internet v polovině minulého roku využívalo šest milionů lidí, tedy skoro 70 % celé populace. Nejspíše už velmi brzy pokoříme další hranice díky rychlejšímu připojení, mobilním zařízením, novému hardwaru i využitelným aplikacím. Kdyby teď přestal internet fungovat, zastaví se skoro vše. Snad jen Země by se dál točila a obíhala kolem Slunce, i když ani to není úplně jisté.
Přesto - anebo možná právě proto - se (trochu soukromé) narozeniny českého internetu slaví ve „válečné době“. Na jedné straně tlak byznysu s autorskými právy a ochrana stávajících norem duševního vlastnictví, na druhé straně svoboda sdílení informací, snaha o rozbití monopolů a odmítání presumpce viny. Čím více sleduji debaty kolem ACTA, SOPA a spol., tím méně je mi jasné, kdo vlastně má tu pravou pravdu. Modely jako iTunes, Amazon nebo třeba český eReading ale ukazují, že existují cesty, kdy při vzájemné přiměřenosti (zisků i šetření za každou cenu) mohou být spokojeni všichni i bez zvláštních restrikcí, které přespříliš omezují svobodu internetu.
Bude to určitě ještě boj, protože zneužívání internetu k vlastnímu obohacování (v malém i velkém měřítku) je příliš lákavé. Už teď se ale ukazuje, že proti internetu se nedá vyhrát. Jeho význam a síla po celém světě obrovsky narostly. Pomáhá při živelních katastrofách, svolává davy lidí na protesty a demonstrace a prosazuje do zastupitelstev a vlád lidi, kteří by nikdy předtím neměli šanci. Dají se přes něj realizovat a šířit legální i nelegální hrozby. Evropské vlády začínají po sérii protestů s projednáváním dohody ACTA v její stávající podobě váhat, a někde (včetně Česka) ji už odložili „k ledu“.
Z té síly internetu, kterou získal prakticky za dvě desítky let, jde až trochu strach. Přeji mu hlavně to, aby nebyl zneužitelný a aby sloužil převážně dobrým věcem. Doposud se to určitě dařilo, ale kdo z nás si při pohledu na minulých dvacet let troufne odhadnout, co bude v roce 2032?
Hodně zábavy s březnovým Chipem!
Josef Mika
josef.mika@chip.cz
Postřehy redakce
+ LinkedIn je v češtině: Profesionální sociální síť má nyní také české rozhraní. Na čtvrt milionu jejích českých uživatelů si teď může zvolit češtinu přímo v nastavení svého profilu. Vzhledem k profesionální cílové skupině není lokalizace nutnou podmínkou, ale rozhodně neurazí. LinkedIn je nyní dostupná již v šestnácti jazycích.
+ Vítáme beta-verzi Windows 8. Microsoft potvrdil datum oficiálního vydání Consumer preview nové verze svého operačního systému: 29. únor v rámci Mobile World Congress v Barceloně. Beta bude ihned dostupná ke stažení, zároveň s ní Microsoft spustí nový obchod s aplikacemi pro Windows 8 a prostředí Metro - Windows Store.
+ Nejzelenější je Google: Podle zprávy Cool IT organizace Greenpeace vévodí Google seznamu „nejzelenějších“ IT společností světa. Na druhé příčce se umístilo americké Cisco, třetí byl švédský Ericsson. Mimo první desítku skončily firmy jako Dell, Microsoft, SAP či Oracle.
- Beta-verze prohlížeče Google Chrome pro Android se konečně dočkali uživatelé Androidu. Jednou z jeho největších nevýhod je ale chybějící podpora Flashe. Společnost Adobe bohužel potvrdila prohlášení z minulého roku, že už dále nebude Flash pro mobilní zařízení vyvíjet. Chrome pro Android tedy Flash nemá a nejspíš už ani nikdy mít nebude.
+ Jak vlastně vypadá česká koruna? Na to dá všem turistům a dalším zájemcům odpověď ČNB, která představila aplikaci České peníze pro iOS. Tahle aplikace umožňuje detailní prohlížení českých bankovek a mincí v mobilních zařízeních. Uživatelé ji mohou použít jako návod ke kontrole ochranných prvků českých bankovek, zahraniční turisté se pomocí ní seznámí s českou měnou.