Přejít k hlavnímu obsahu

Obchody jedou

Obchody jedou

Vážení čtenáři,

vypadá to, že v obchodě s počítači (jak v tom českém, tak i světovém) je zase téměř vše v pořádku. Propady z předminulého roku už jsou hlubokou minulostí. Výrobci jedou na doraz, zákazníci nakupují a uživatelé se těší na nové produkty. V Česku se podle společnosti Gartner za celý loňský rok prodalo 925 tisíc notebooků a 341 tisíc stolních PC, celkově tedy skoro o 15 % víc než o rok dříve. Všude ve světě také sčítají nárůsty, a tak momentálně největší starostí firem provádějících tržní výzkumy je asi to, zda mezi prodané osobní počítače započítávat nebo nezapočítávat tablety. S nimi by totiž situace vypadala ještě o mnoho růžověji.
OBROVSKOU SHÁŇKU PO NOVÝCH VÝROBCÍCH dokazuje i situace kolem vadných čipových sad Intel 6, určených pro procesory Sandy Bridge. Po objevení a uznání chyby v komunikaci se SATA porty Intel potvrdil, že nové, opravené čipsety začne dodávat od konce února, ale někteří výrobci tak dlouho prostě čekat nemohou. Proto po dohodě s nimi Intel obnovil dodávky vadných čipových sad, aby v počítačích pracovaly spolu s jeho novými procesory. Výrobci PC tvrdí, že budou čipové sady používat jen tam, kde by se vada neměla projevit. Je vidět, že v IT se v době vysoké poptávky žádné prostoje netrpí.
TATO ZVÝŠENÁ POPTÁVKA po nových výrobcích vytváří mimo jiné zajímavé závody: Android 3 bude stíhat iPad 2, iPhone 4 bude pokračovat v zápase se Symbianem^ 3 a Windows Mobile 7, cloud aplikace svedou boj s těmi klasickými, které nám (zbytečně?) zabírají místo na discích, dříve standardní 2D zobrazení se čím dál tím více začne měnit na 3D i v přístrojích a programech, ve kterých bychom to ani nečekali, a tak dále…
I V NOVÉM, BŘEZNOVÉM CHIPU se vám pokusíme přinést zajímavé materiály, které reagují na aktuální rychlé změny v IT. Společně opravíme to, na co Microsoft pozapomněl ve svých Windows 7, pomůžeme vám vybrat vhodný smartphone a lehce vás varujeme před fenoménem jménem Facebook. Poradíme vám, jak na PC nainstalovat a využívat druhý rychlý systém pro bleskové brouzdání po internetu a procházení e-mailů. Podíváme se kriticky na nejrůznější ekologické značky a marketingová loga a zhodnotíme skutečnou spotřebu elektřiny u monitorů a notebooků. Zodpovíme nejčastější dotazy týkající se NAS disků v domácích sítích. Navrhneme vám nejjednodušší a nejúčinnější postupy k odstranění obtížného reklamního softwaru a zkušebních verzí v nových PC. A komu to nestačí, na toho čekají pravidelné rubriky, hardwarové testy, tipy a triky a hlavně DVD plné hodnotných programů.

Tak už se nezdržujte, v IT se přece prostoje nevedou! Přeji vám příjemné čtení a hodně užitečných informací.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz

ZAUJALO NÁS

+ O2 A T-MOBILE budou na venkově stavět 3G síť společně. I malá města budou tedy pokryta 3G internetem.
+ AMAZON.COM už prodává více elektronických knih než levných, brožovaných vydání (paperbacků). Poměr je 115:100. Dražších, vázaných knih už se dokonce prodává třikrát méně než e-booků. Americký prodejce nyní nabízí více než 810 tisíc titulů elektronických knih.
+ V KULOÁRECH jsme zaslechli, že ještě letos spustí O2 technologii VDSL. Kdo není od ústředny dále než 300 metrů, mohl by dosáhnout na rychlost až 100 Mb/s.
+ NÁSLEDOVNÍK WI-FI již existuje. Má označení 802.11ac, schválen by měl být ještě letos a nabídne přenosovou rychlost až 1 Gb/s.
- AMERICKÝ T-MOBILE nabídl na Valentýna všechny své mobily zadarmo, jen za úvazek na dva roky – a to všechny modely, včetně drahého HTC HD7 nebo Samsungu Galaxy S. My jsme dostali Chucka Norrise, chytrou síť a zelenou síť, kvůli které nefunguje samoobsluha Vodafonu.
- NOKIA PŘESTALA VYVÍJET OPERAČNÍ SYSTÉM MEEGO pro mobilní telefony. Projekt vznikl na začátku minulého roku, když Nokia a Intel založily společnou otevřenou platformu pro vývojáře mobilního softwaru, stojící na systému Linux. Namísto toho se ve smartphonech Nokia setkáme v brzké době s Windows Mobile 7. Symbian by prý měl ještě nějakou dobu přežívat.
+ APLIKACE DPH AŽ OD 1. DUBNA: Do konce března si ještě můžete ze zemí mimo EU objednat cokoliv do hodnoty 150 eur, aniž byste museli doplatit 20% daň.
+ 20 000 USD PRO ÚSPĚŠNÉHO HACKERA: V březnu se ve Vancouveru koná soutěž hackerů Pwn20wn. Ten, komu se povede výlučně přes webový prohlížeč Chrome ovládnout operační systém, dostane od Googlu 20 tisíc dolarů. Možná by Google dal i víc za to, aby se to nikomu nepodařilo.