Drahý tisk
Vážení čtenáři,
mám rád zařízení, která si jednou koupím (i když třeba za vyšší cenu) a která mě pak nenutí dále utrácet vysoké sumy za jejich provoz. Je jasné, že některé druhy přístrojů už jen ze své podstaty tomuto požadavku vyhovět nemohou, přesto by se mu však alespoň nemusela tak strašlivě vzdalovat. Nedá mi to a chci se zmínit o velmi zvláštní politice výrobců tiskáren.
JEŠTĚ PŘED NĚKOLIKA LETY stála A4 inkoustová tiskárna, která "uměla" pouze barevný (fotorealistický) tisk, pět až deset tisíc korun. Dnes koupíte inkoustová multifunkční zařízení, zvládající kvalitní fotorealistický tisk, skenování, kopírování a někdy i faxování, za ceny začínající na tisícovce. Jistě, dá se namítnout, že ceny v oblasti IT šly obecně dolů, naopak schopnosti přístrojů se výrazně zvýšily, že se stačí třeba podívat na notebooky, digitální fotoaparáty a podobně. Nicméně koupě a následné využívání těchto přístrojů nejsou na rozdíl od tiskáren vázané na žádné další výrazné výdaje a náklady.
JSME SVĚDKY TOHO, že zatímco ceny tiskáren až nesmyslně klesly, spotřebního tiskového materiálu, především inkoustových kartridží a tonerů pro laserové tiskárny, se to netýká. Tam je pohyb cen naopak opačný. Dochází už k téměř absurdním situacím, kdy nákup sady originálních inkoustových nebo tonerových kartridží vyjde na stejné peníze jako pořízení celého nového tiskového zařízení, byť se startovacími (rozuměj méně kapacitními) náplněmi. Pokud se na to podíváme z populárního ekologického hlediska, pak je tahle cenová situace úplný nesmysl. Je to tak trochu, jako by nové auto stálo srovnatelně jako plná nádrž benzinu do něj.
NAŠTĚSTÍ VÝROBCŮM AUTOMOBILŮ SE NEPODAŘILO ZMANIPULOVAT TRH NATOLIK, aby nabízeli jediné správné předražené "originální" palivo a hrozili při použití "neoriginální" levnější náplně škodami. V oboru tiskáren se však bohužel jasně daných pravidel a norem na tiskové náplně a z toho plynoucí vzájemné zaměnitelnosti při garantování kvality asi hned tak nedočkáme. Místo toho jednotliví výrobci vynakládají nemalé sumy na často samoúčelný vývoj čipů bránících kopírování kartridží třetími výrobci. Je jasné, kdo to vše v konečném důsledku zaplatí.
O TRICÍCH A KOUZLECH VÝROBCŮ TISKÁREN si můžete přečíst zajímavý článek i v tomto čísle Chipu, konkrétně na straně 8. Dozvíte se v něm, jak obtížně se lze mimo jiné orientovat v údajích o výtěžnosti tiskových náplní. Z hlediska celého IT se určitě nejedná o příliš důležitý problém, ale je fakt, že v obchodu se spotřebním tiskovým materiálem se točí čím dál víc peněz, které by si výrobci tiskáren rádi nechali jen pro sebe. I za cenu toho, že tisk originálními materiály je často pro uživatele luxusem. Co myslíte, mají na to výrobci právo, nebo budeme stále častěji situaci řešit nákupem neoriginálních, ale daleko dostupnějších náplní třeba na eBay? Zatím vám nabízíme k využití alespoň užitečný nástroj CleverPrint (na Chip DVD). Pomůže vám na vašich levných tiskárnách ušetřit nemalou část drahých náplní.
Přeji všem čtenářům listopadového Chipu hodně optimismu do podzimních plískanic.
Josef Mika, šéfredaktor
josef.mika@chip.cz
ZAUJALO NÁS
+ ANDROID MARKET nabízí nově nákup aplikací také v Česku.
- FACEBOOK PLACES: Na konci srpna spustil Facebook službu Places (prozatím jen v USA), která umožní, aby si vaši přátelé zobrazili, kde se přesně nacházíte. Tajný sen všech bytových zlodějů se k nám blíží mílovými kroky…
+- DVA ZBRUSU NOVÉ OPERAČNÍ SYSTÉMY pro mobilní telefony přišly na trh v říjnu. Ani Windows Mobile 7, ani Symbian^3 nám nepřijdou nijak pokrokové
+ NOBELOVA CENA ZA VÝZKUM GRAFENU: Švédská královská akademie věd udělila Nobelovou cenu za výzkum Grafenu – supertenkého a superpevného uhlíkového materiálu pro výrobu počítačových prvků a nanotechnologií. Grafen je i výborným vodičem elektrického proudu a tepla a je propustný pro světlo.
- NÁSTUP PROTIPIRÁTSKÉHO ZÁKONA: Francouzský zákon HADOPI začíná pomalu útočit na uživatele sdílející autorským zákonem chráněná data. Pro začátek plánují zástupci držitelů autorských práv zaslat internetovým poskytovatelům desítky tisíc "sdílečů" denně, později se má počet vyšplhat až ke sto tisícům. Pokud poskytovatel uživatele do 28 dní neidentifikuje, může dostat pokutu až 1 500 eur za jednu IP adresu.
+ INTERNET EXPLORER 9: Beta verze nového prohlížeče od Microsoftu nabídla nově hardwarovou akceleraci pomocí grafické karty a celou řadu nových funkcí. Zdá se, že Microsoft, jehož podíl na trhu s internetovými browsery už aktuálně klesl pod 50 %, je zpátky v ringu prohlížečů…
- VĚZENÍ ZA NEDOBYTNÉ HESLO: Devatenáctiletý britský mladík Oliver Drage byl odsouzen na čtyři měsíce do vězení za to, že neposkytl heslo k zašifrovanému disku ve svém počítači. Britský soud se k tomuto neobvyklému trestu uchýlil poté, co vyšetřovatelé nedokázali ani po sedmnácti měsících prolomit heslo k zašifrovanému disku v jeho zabaveném počítači.