Přejít k hlavnímu obsahu

Dokonalý systém

Vážení čtenáři,

opět jsme svědky toho, že když je to pro ně prospěšné, umějí velcí hráči IT průmyslu i přes různé hádky a soudní spory dobře spolupracovat. Nová generace notebooků Apple MacBook Air bude vybavena procesory Haswell od Intelu. Tenká zařízení tím získají především delší provoz na baterie a trochu vyšší výkon a Intel zase vítané odbytiště. Příklad určité spolupráce můžeme vidět i v oblasti softwaru: nové verze prohlížečů se čím dál tím více podobají. Opera ve verzi 15 už dokonce poprvé využívá open-source projekt Chromium od Googlu a i designem a způsobem používání se blíží prohlížeči Chrome.

Naproti tomu stále existují minimálně tři hlavní operační systémy, které se víceméně navzájem ignorují. Windows, Android i iOS se každý tváří, jako by pro ně existoval jen ten jeden jejich svět. Důsledkem toho jsou aplikace, které běží vždy jen na jednom systému. Je to poměrně únavná situace pro vývojáře a ještě únavnější pro uživatele. Rozhodování, který operační systém zvolit, je obtížné a plné kompromisů a je vždy nutně svázáno s určitým hardwarem. V poslední době se však objevují zařízení, která zvládají systémy dva. Alespoň Android a Windows 8 už můžete mít na jednom stroji a většinou tak kombinovat schopnosti tabletů a stolních počítačů. Není žádným tajemstvím, že Microsoft má problémy s množstvím i užitnou hodnotou aplikací pro Windows 8, a i proto mnoho lidí volí zařízení s Androidem, kde je výběr téměř nekonečný.

S prvními stroji spojujícími Android a Windows 8 přišel nejspíše Asus: stolní all-in-one počítač s Windows, který místo monitoru používá přiložený velký tablet s Androidem, nedávno doplnil přenosným modelem spojujícím funkce tabletu s Androidem a notebooku (nebo dokonce stolního PC) s Windows 8. Acer má zase v nabídce velký tablet s Androidem, který se dá zároveň použít jako monitor k jakémukoliv stolnímu počítači. A ještě o krok dál nyní postoupil Samsung: jeho notebook/tablet ATIV Q má spolupráci obou systému vyřešenu tak elegantně, že androidovou aplikaci můžete mít jako ikonu připnutou rovnou na ploše Windows a odtamtud ji i spouštět. Zároveň můžete mezi oběma systémy přenášet soubory a sdílet složky.

Vypadá to, že některým výrobcům (naštěstí) není nic svaté a k promíchávání dochází na více frontách. Dokonce i společnost HP nedávno představila model Slate 21, což je v podstatě velký tablet fungující s klávesnicí a myší jako stolní PC – ale s Androidem. Je zajímavé sledovat tento vývoj, v rámci něhož se boří dříve jasně vymezené hranice. Microsoftu se vpád do oblasti stolních PC asi moc nelíbí, on sám ale naopak útočí v kategorii tabletů, kdy ve spolupráci s některými výrobci aktuálně nabízí k dotykovým přístrojům s Windows 8 svůj kancelářský balík Office zdarma. Snad jen Apple si drží svoje pozice, ale zda je to opravdu dobře, to se teprve ukáže.

Nejlepší by bylo, kdyby existoval jeden operační systém. Dokonalý. Toho se ale asi nikdy nedočkáme, a tak nám nezbývá než zkoušet, vybírat a vylepšovat. A pokud i v létě máte na tyhle činnosti čas a chuť, přiberte si k nim srpnový Chip. Určitě vás nezklame.

JOSEF MIKA, šéfredaktor  
josef.mika@chip.cz  


POSTŘEHY REDAKCE

+– Nadvláda smartphonů:  Počet vyrobených chytrých telefonů by měl v roce 2017 poprvé přesáhnout počet lidí na planetě. Odhaduje to alespoň institut CCS. Vzhledem k tempu jejich nástupu se tomu dá věřit.

– Nízká podpora Windows Phone: Tchajwanská agentura DigiTimes informovala s odvoláním na firemní zdroje, že výrobci jako Samsung, HTC a další nechtějí investovat do vývoje telefonů s Windows Phone 8. Odrazuje je pouze 3% tržní podíl těchto zařízení. I již ohlášené modely od Aceru, Asusu a ZTE mají zpoždění.

+– Nové Google Maps 7.0 pro Android: Užitečné novinky bohužel zaplatila životem funkce Latitude pro sledování přátel a funkce pro stahování podkladů off-line. Nové Google Maps budou fungovat na Androidu 4.0 a vyšším nebo iOS 6 a vyšším.

– Vynálezce počítačové myši Doug Engelbart zemřel v Kalifornii ve věku 88 let. Asi nejužívanější počítačový nástroj vyvinul v 60. letech. První myš měla podobu dřevěné krabičky ukrývající dvě ocelová kolečka. Na tomto patentu vynálezce Engelbart příliš nevydělal – vypršel v roce 1987, ještě předtím, než se myš začala tak využívat. Engelbart však stál i u zrodu elektronické pošty, textových procesorů nebo telekonferencí.

+ Česká televize rozšiřuje svůj projekt HbbTV. Tzv. hybridní televizi, která kombinuje televizní vysílání (broadcast) s širokopásmovým internetem (broadband), doplnila ve zkušebním provozu o aplikaci iVysílání. Uživatel musí mít ale k dispozici televizní přijímač nebo set-top box s podporou HbbTV.

+ Francouzi mění zákon o odpojování internetových pirátů. Zákon, který měl po třetím varování viníka zcela odpojit od internetu, se minul účinkem. Za tři roky se takto podařilo potrestat jediného provinilce -dostal pokutu a stopku na dva týdny. Na příště už budou fungovat jen pokuty.


 

Dokumenty ke stažení