Chtěli byste mobil od Applu?
Vážení čtenáři,
asi se mnou budete souhlasit, že největší světovou letní událostí se pro uživatele IT stalo zahájení prodeje dlouho očekávaného mobilu iPhone. Apple ho v USA za první víkend prodal více než půl milionu kusů, a to si každý zájemce mohl koupit maximálně dva kusy. Ti největší nadšenci čekali před prodejnami Applu několik hodin (v New Yorku dokonce i dní), jen aby byli mezi prvními, kdo si zázračný mobil odnesou.
Je spravedlivé říct, že iPhone měl svou výjimečnou pozici dopředu zajištěnou už díky přehrávačům iPod. I tak je ale neuvěřitelné, co s lidmi s dostatkem peněz a volného času udělá začátkem 21. století dobrá reklama a marketing. Ano, je jasné, že telefon se líbí na první pohled snad každému. Kombinace mobilu, multimediálního přehrávače, fotoaparátu a organizéru se vydařila. Podobné funkce však nabízejí i jiné výrobky - i když asi ne tak nápaditě. Ikony na dotykovém displeji jsou jednoduché a působí sympaticky. K tomu chytré ovládání: zoomování fotky pomocí protisměrného pohybu dvou prstů po displeji je skvělá myšlenka. Navíc pak inteligentní funkce, kdy iPhone rozpozná, zda ho má uživatel u ucha (automatické zatmívání displeje), nebo zda ho drží v horizontální či vertikální pozici (otáčející se obraz). Skoro by se chtělo říci „Wow!" - jenže tohle citoslovce úžasu už přece patří k jinému produktu.
IPhone však bude mít i přes to množství oslavných článků na internetu, v časopisech a novinách určitě i svoje zapřisáhlé odpůrce. Ti budou poukazovat na malou výdrž na baterie, na problémy při psaní SMS zpráv na virtuální klávesnici, na absenci UMTS připojení nebo třeba GPS navigace, a vůbec obecně na nezkušenost společnosti Apple jako výrobce mobilů.
České a slovenské zákazníky nic z toho zatím trápit nemusí, na iPhone si tak jako tak počkáme minimálně do začátku příštího roku (i když je prý možné, že se u nás bude vyrábět). V Evropě bude k sehnání až na podzim a zatím jen ve Velké Británii, Francii a Německu. A co bude příští rok, to se teprve uvidí.
Koneckonců už mnohokrát se ukázalo, že kdo s nákupem raději chvíli počká, ten udělá lépe. Dychtiví zákazníci v oblasti IT většinou nemají lehký život: aktuálně se stačí podívat třeba na nekřesťanské ceny prvních Blu-ray a HD DVD médií i přehrávačů nebo na problémy raných majitelů Windows Vista s nekompatibilitou. Když už jsme u Visty: na Chip DVD vám díky elegantnímu řešení Microsoftu přinášíme 30denní neomezenou verzi Windows Vista Enterprise, kterou zprovozníte v programu Virtual PC. Můžete si tak bezbolestně vyzkoušet, zda opěvovaný (a někdy i zatracovaný) operační systém je pro vás a váš počítač skutečně to pravé.
IPhone na zkoušku vám bohužel nenabídneme. Přesto věřím, že naší srpnovou porcí testů a originálních praktických materiálů nebudete zklamáni. Hezký zbytek prázdnin!
Josef Mika, šéfredaktor Chipu