Přejít k hlavnímu obsahu

Windows 11 „2022“ pod lupou

Windows 11 „2022“ pod lupou

Windows 11 „2022“ pod lupou | GettyImages

Podzimní upgrade Windows 11 představuje první velký přísun novinek pro aktuální operační systém Microsoftu

Chip 12/2022:  Microsoft měl úplně jinou představu o tom, jak to dopadne: Windows 11 byla uvedena na trh před rokem a měla ukázat, že moderní desktopový operační systém může být hitem i v době mobilních zařízení. V Redmondu odvážně vylepšili vzhled, například vycentrovanou nabídkou „Start“ a widgety na ploše, zaoblili rohy oken a pokusili se to celé okořenit několika doplňky, například přesným uspořádáním oken na více monitorech. No a pro jistotu Microsoft stále ještě nabízí uživatelům Windows 10 upgrade na novou verzi zdarma.

Jenže je tu jeden problém. Zákazníci zatím z Windows 11 nejsou tak uneseni, jak se očekávalo. Podle aktuálních údajů společnosti Statcounter pro Českou republiku se ukazuje, že Windows 11 mají na osobních počítačích se systémy od Microsoftu podíl jen necelých 14 %. Vzhledem k tomu, že v posledních letech koronavirové pandemie došlo k hardwarovému boomu, který nemůžeme podcenit, je navíc pravděpodobné, že mnoho počítačů s Windows 11 si ke svým uživatelům našlo cestu jen díky nákupu nového zařízení. Nabízí se tedy otázka, co přesně je na systému Windows 11 špatně?

Pokud se na tento operační systém podíváme blíže, určitě nás napadne hned několik výtek. Z čistě praktického hlediska přitom Windows 11 chybí opravdu zásadní inovace oproti Windows 10 (s téměř 72% podílem na počítačích s Windows). Microsoft sice již před oficiálním uvedením na trh inzeroval možnost používání aplikací pro Android, ale zatím se zdá, že to platí pouze v USA a Japonsku. Uživatelé ve zbytku světa si ještě musí počkat. Microsoft také stanovil hardwarové požadavky na instalace Windows 11 na nezvykle vysokou úroveň. Starší počítače nejsou kompatibilní kvůli absenci čipů TPM, funkci Secure Boot nebo nepodporovaným procesorům. Zbývá tedy jen nový vzhled, který se někomu může, ale také nemusí líbit. V některých případech se navíc Microsoft rozhodl obětovat ve prospěch designu i užitečné funkce – a to také nedopadlo dobře.

Dobrou zprávou je, že se Microsoft snaží reagovat na výtky uživatelů a napravit věci, které se ve Windows 11 úplně nepovedly. V Chipu jsme novou verzi Windows 11 důkladně otestovali a ukážeme vám, co se povedlo, i změny, které tak úplně nefungují. Více se dočtete v Chipu 12/22, který je v prodeji od 16. listopadu.

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2022