Přejít k hlavnímu obsahu

Virtuální privátní síť

Virtuální privátní síť

Virtuální privátní síť | foto: koláž Chipu

S masivním přechodem na práci z domu se technologie VPN začala týkat i uživatelů, kteří o ní možná ani netušili

Chip 12/2020:  V oblasti šifrování na internetu došlo během několika posledních let k zásadním změnám. Většina připojení k webovým stránkám je dnes šifrována prostřednictvím HTTPS, stejně jako mnoho dalších oblíbených webových služeb, jako je třeba komunikátor WhatsApp. Stále je ale možné sledovat návyky uživatelů při surfování po internetu, například prostřednictvím monitoringu požadavků na DNS servery nebo zamezení přístupu na určité webové stránky na základě jejich IP adresy.

Zcela odlišný obrázek vznikne, když pro surfování použijeme technologii virtuální privátní sítě (virtual private network, VPN), tedy šifrovaný tunel vedoucí z vašeho zařízení ke vzdálenému serveru, umístěnému v datovém centru kdesi ve světě. Zvenku se přitom k obsahu datové komunikace v rámci tohoto tunelu nikdo nedostane. Vaše data pak do veřejného internetu přejdou až zcela na konci své cesty k cílovému serveru. Výsledkem je, že například ani poskytovatel vašeho internetového připojení nemůže zjistit, jaké webové stránky navštěvujete. A co je ještě lepší – když budete surfovat ve veřejné Wi-Fi síti, nemůže nikdo špehovat vaši datovou komunikaci.

Srovnáme aktuální nabídky VPN služeb a podíváme se blíže na technologii WireGuard, která používání VPN značně zjednodušuje. Chip 12/2020 je v prodeji už od 19. listopadu.

Obsah: Všechna témata Chipu 12/2020

1a(1)(1)

zdroj: WireGuard