S pomocí VR zpět do života
S pomocí VR zpět do života | obr.: Pixabay
Využití VR technologie při rehabilitaci
Chip 11/2022: Plzeňská firma VR Medical testuje cvičení na hrubou motoriku. Zadává úkoly, kdy si ve VR klient musí pro něco sáhnout, třeba utrhnout ovoce ze stromu. Systém může být nastavený pro různé kombinace pohybů, které jsou doporučené v rámci fyzioterapie, například pohyby po diagonálách, protáčení ruky a podobně. Anebo se můžeme zaměřit na jemnou motoriku, kterou je důležité procvičovat u pacientů po cévní mozkové příhodě.
Pacienti po úrazech v některých případech nevydrží stát bez opory déle než dvě minuty. Proto zde byla použita virtuální realita – klient se ve virtuálním prostředí oprostí od fyzických limitů, takže namísto dvou minut v běžném životě dokáže ve VR strávit vestoje bez opory třeba až dvanáct či patnáct minut.
Nemalé investice, které do oboru plynou z veřejných i soukromých zdrojů, znamenají neustálé zdokonalování VR technologie, což s sebou přináší další příležitosti pro její uplatnění. S pomocí systému pro rehabilitace se do normálního života mohou postupně vrátit mnozí klienti se zdravotními problémy, ať už třeba vinou úrazu při autonehodě, anebo trpící obtížemi, které přináší současný hektický a nepříliš zdravý styl života. V současnosti se jedná o tom, zda bude technika VR pro rehabilitaci hrazená ze zdravotního pojištění.
Zaujalo vás toto téma? Pokud se chcete dozvědět víc, přečtěte si článek v listopadovém vydání Chipu, které je v prodeji od 19.10.
Obsah: Všechna témata Chipu 11/2022