Je streamování ekologické?
Je streamování ekologické? | obr.: Getty Images
Jaký způsob sledování filmů je nejšetrnější k životnímu prostředí a klimatu.
Chip 11/2021: Milovníci filmů stále častěji stojí před volbou: utratit peníze za návštěvu kina nebo využít předplatné streamovací služby a strávit večer doma na pohovce? Kromě pohodlí se stále více lidem vnucuje argument, že streamování šetří zdroje a je šetrnější k životnímu prostředí. Na první pohled se to zdá být jasné: bez cestování do kina a bez výrazné spotřeby energie musí být domácí kino z internetové zásuvky mnohem úspornější. Nebo ne?
Televizory, notebooky, chytré telefony nebo herní konzole spotřebovávají při příjmu a přehrávání videa různé množství energie. Kromě toho musí být celá digitální infrastruktura internetu zásobována elektřinou: přenos dat po sítích, provoz routeru ve vlastním bytě nebo domě, ukládání a zpracování dat v datových centrech. Nelze opomenout ani výrobu koncových zařízení a digitální infrastruktury až po těžbu surovin. I jejich energetické nároky jsou součástí bilance.
Totéž ale platí pro návštěvu kina: kromě provozu samotného promítání je třeba zohlednit také energetickou náročnost celé budovy kina a cesty jeho návštěvníků. K celkové bilanci je třeba připočítat také výrobu zařízení potřebného k promítání filmu.
Chcete zjistit, jak streamování opravdu ovlivňuje životní prostředí? A co vše je potřeba brát v úvahu? Přečtěte si nový listopadový Chip. Je v prodeji od 20. 10.
Obsah: Všechna témata Chipu 11/2021