Přejít k hlavnímu obsahu

Znalosti, cenzura, nebo propaganda?

Znalosti, cenzura, nebo propaganda?

Znalosti, cenzura, nebo propaganda? | Redakce Chip

Wikipedia je jednou z nejdůležitějších adres na internetu. Kvůli tomu je ale tato online encyklopedie cílem mnoha zájmů a je náchylná k manipulaci. Její tvůrci se tomu snaží zabránit nejrůznějšími mechanismy.

Chip 09/2023: Pro mnoho uživatelů internetu je Wikipedia hlavním místem pro vyhledávání informací a znalostí – jde o desátý nejnavštěvovanější web světa. Od roku 2001 tato online encyklopedie shromažďuje a nabízí informace ze všech oblastí vědění. Česká verze byla spuštěna 3. května 2002.

Na rozdíl od dřívějších velkých tištěných encyklopedií je obsah vytvářen dobrovolnými autory, kteří pracují zdarma. Faktografická správnost a kvalita jsou kontrolovány podle zásady společného psaní. Tento druh veřejné kontroly (srovnatelný s principem open source softwaru) má rychle odhalit a opravit nepravdivé informace a manipulace.

Ne vždy to však funguje efektivně. Zejména v případě záznamů o citlivých nebo politicky kontroverzních tématech dochází denně k nesčetným úpravám a změnám. To často přerůstá v takzvané „editační války“, kdy každá strana ruší poslední změnu provedenou tou druhou. Jak systém kontroly funguje a zda je možné Wilipedii důvěřovat, se dočtete v Chipu 9/2023.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2023