Přejít k hlavnímu obsahu

Evropské technologie

Evropské technologie

Evropské technologie | Foto: CHIP

Podaří se EU znovu získat technologickou suverenitu?

Chip 09/2020: Koronavirová krize odhalila ve všech zemích Evropy (včetně České republiky) překvapivě triviální nedostatky v technologické soběstačnosti. Roušky a respirátory samozřejmě nejsou technologicky vyspělým produktem, skutečně velké bitvy se odehrávají v digitálním sektoru.

O tom, jak vážná je situace, svědčí četné průzkumy na téma evropské technologické soběstačnosti. Odborníci poukazují na nedostatky v oblasti umělé inteligence, průmyslu 4.0 a internetu budoucnosti (5G). Zaostávání je problém, protože prakticky všechny evropské státy (včetně těch nejvyspělejších) se v mnoha oblastech staly závislými na výrobcích z jiných částí světa. Přestože Evropská unie a její státy představují 3. nejsilnější hospodářství světa, síla moderní ekonomiky závisí především na míře její digitalizace a ochoty investovat do inovativních technologií. V tomto směru jsou na čele Čína a USA a obě ekonomiky směrují obrovské částky do rozvoje budoucích technologií. Jejich úspěchy jim dávají za pravdu: deset nejlépe hodnocených start-upů technologického sektoru pochází z Číny nebo USA. Obě světové mocnosti také bojují o technologické vedení v oblasti umělé inteligence.

tesla-model-3-interior-04-p

Software, hardware, technologie baterií: pokud jde o stavbu elektrických automobilů, americký výrobce Tesla předjíždí evropskou konkurenci.

Co musí udělat EU a potažmo i Česká republika? Může Evropa vůbec dohnat klíčové technologie 5G a vypořádat se s technologickou nadvládou z Dálného východu? Více se dočtete v Chipu 09/20, který je v prodeji od 19. srpna.

Obsah: Všechna témata Chipu 09/2020