Přejít k hlavnímu obsahu

Windows 11 už teď, nebo později?

Windows 11 už teď, nebo později?

Windows 11 už teď, nebo později? | GettyImages

Přejít na Windows 11 hned, nebo ještě chvíli počkat? Mnoho lidí tato legitimní otázka hodně zajímá. Ani my nemáme jasnou odpověď pro každého

Chip 08/2022:  Od chvíle, kdy Microsoft v říjnu 2021 vydal Windows 11, se uživatelé této řady operačních systémů potýkají s obtížnou otázkou, zda mají ugradovat okamžitě, nebo až po nějaké době. Počáteční nadšení z vydání nové verze již opadlo a uživatelé, kteří na ni již přešli, tvrdí, že je tento operační systém stabilní a spolehlivý. Dny do ukončení podpory Windows 10 navíc ubíhají.

Vysoké hardwarové nároky systému Windows 11 znamenají, že přechod nebude pro každého zrovna snadný. Požadavky sice lze obejít (o tom jsme již několikrát informovali a v tomto článku se tomu budeme věnovat znovu), ale může to znamenat i určité riziko. Ale zatím ještě není kam spěchat. Microsoft přestane vydávat bezpečnostní aktualizace pro Windows 10 až po třech letech, tedy od 14. října 2025. A pokud můžeme vycházet i z předchozích zkušeností, bude Microsoft i po tomto termínu poskytovat firmám či úřadům bezpečnostní záplaty, ale pouze v rámci smlouvy a za poplatek. Pro soukromé uživatele však tato možnost nepřipadá v úvahu.

Ačkoli se používání Windows 10 ještě dlouho nepromění v rizikovou záležitost, rozhodnutí o upgradu přesto bude nakonec muset padnout. Z dlouhodobého hlediska uživatelům nezbude buď přejít na Windows 11, nebo se s Windows jako s operačním systémem rozloučit. Ostatně Linux je dnes rozhodně více než jen životaschopnou alternativou. Tento svobodný operační systém je stabilní a velmi bezpečný. Nabízí také širokou škálu kvalitního softwaru, který dokáže – do jisté míry – splnit i ty nejnáročnější požadavky. Koneckonců mnoho programů pro Windows lze bez problémů spustit i přímo pod Linuxem.

Nahradí technika lidské kuchaře? To je otázka, na kterou se snaží odpovědět inovativní firmy vyvíjející kuchyňské roboty. Sledovat robotického kuchaře při práci je neobyčejný zážitek, podobný jako pozorovat dirigenta orchestru. Stroj při vaření používá inteligentní multitaskingový systém: zatímco jednu dávku těstovin se všemi přísadami vloží do hrnce, v druhém již peče zeleninu a současně vhazuje další porci špaget do vroucí vody.

Znamená ale nasazení takových robotických kuchařů v praxi skutečně významnou výhodu? Pro firmy věnující se vývoji na tomto poli, je odpověď jasná: ano, a to především z ekonomických důvodů. Roboti nebývají nemocní a nebojují za zvýšení mezd, takže ve srovnání s lidskými kuchaři je jejich provoz levnější. Mimochodem, nejdražší součástí těchto systémů je překvapivě robotická ruka. Podaří-li se její vývoj zlevnit, bude možné cenu těchto strojů významně stlačita a přiblížit ji širší skupině potenciálních uživatelů.

V tomto článku vám názorně představíme různé možnosti, které jsou nyní k dispozici. Pak se sami můžete rozhodnout, zda chcete upgradovat ihned, zůstat ještě nějakou dobu u Windows 10, nebo přejít na Linux.  Poradíme vám v srpnovém Chipu, který je v prodeji od 27. 7.

Obsah: Všechna témata Chipu 08/2022