Přejít k hlavnímu obsahu

Pravda, nebo lež?

Pravda, nebo lež?

Pravda, nebo lež? | Foto: CHIP

Jak přistupovat k ochraně před „fake news“.

Falešné zprávy jsou velkým problémem současného internetu. Jednotliví internetoví obři s ním bojují různě. Google například na YouTube ve videích o historických nebo vědeckých tématech zobrazuje panely, z nichž každý obsahuje další informace, například ze zdrojů, jako je Wikipedia nebo Encyclopedia Britannica. To má zabránit šíření falešných zpráv, protože uživatelé mají možnost si prostřednictvím doplňujících informací vytvořit vlastní obraz.

Facebook sleduje podobnou cestu, ale umělou inteligenci pro tento proces využívá pouze částečně. Zde to jsou především externí lidští kontroloři, kdo kontroluje pravdivost cirkulujících zpráv ve vlastní síti. Ale i zde, stejně jako v případě algoritmů YouTube, důvěryhodnost korekce stojí nebo padá s kvalitou podkladové analýzy.

Stanou se nakonec fake news jednou z příčin úpadku sociálních sítí? Jak se s nimi dá opravdu účinně bojovat? A není jejich význam zbytečně přeceňován? To vše se dočtete v srpnovém Chipu. Pokud se vám nechce do trafiky, můžete si ho objednat i pohodlně z domova na www.chip.cz/postou (poštovné zdarma). A číst ho můžete i hned - v elektronické podobě na www.chip.cz/digi.