Podpora inovací na starém kontinentu
Podpora inovací na starém kontinentu | obr.: Getty Images
Technologická suverenita Evropy nebude jednoduchá.
Chip 06/2022: Nedostatek čipů pro automobilový průmysl, který přetrvává dodnes, posunul do popředí zájmu problém přílišné závislosti na mimoevropských výrobcích. Členské státy se shodují na potřebě vybudovat v EU čipový průmysl, který bude konkurenceschopný ve všech oblastech, pomineme-li obvyklé spory o umístění výrobních a výzkumných středisek. V rámci konceptu „digitální suverenity“ Komise EU prosazuje komplexnější přístup, který se neomezuje pouze na investiční podporu. Digitální sebeurčení by mělo být umožněno nejen členským státům a podnikům, ale i každému jednotlivci v EU.
Evropská komise přišla s „digitálním kompasem“, který ukazuje cestu ve čtyřech oblastech: digitální dovednosti, digitální transformace ve firmách, digitalizace veřejných služeb a bezpečná a udržitelná digitální infrastruktura.
Chips Act (Zákon o čipech) a 43 miliard eur jsou hlavní páky EU, kterými chce v Evropě podpořit výstavbu továren na polovodiče. Do roku 2030 se má podíl evropských výrobců na světovém trhu zdvojnásobit na 20 %. Vzhledem k tomu, že analytici trhu očekávají, že celosvětová produkce všech výrobců čipů se ve stejném období zdvojnásobí, musela by evropská výroba během osmi let stoupnout čtyřnásobně.
Přečtěte si v červnovém Chipu více o tom, jak se bude měnit polovodičový průmysl v Evropě a co nám jako občanům EU přinese další digitalizace. Chip 06/22 je v prodeji od 25. května.
Obsah: Všechna témata Chipu 06/2022