Přejít k hlavnímu obsahu

Digitální dvojče

Digitální dvojče

Digitální dvojče | Foto: CHIP

Jak anonymizovat fotografie lidí.

Chip 06/2020: Představme si, že se ve videoklipu na YouTube objeví osoba, která má stejnou barvu kůže jako vy, je stejného pohlaví i věku. Používá stejná gesta či výrazy obličeje. Proporce její tváře a prostorové vztahy mezi jednotlivými znaky jsou však mírně pozměněné, takže nevypadá úplně přesně jako vy. Je potom namístě se ptát: Jste to pořád ještě vy?

Dnes už existují firmy, které se zaměřují na ochranu osobních dat. Dělají to tak, že přeměňují zaznamenaného člověka do podoby virtuálního avatara, který se vyznačuje stejnými atributy jako původní osoba, ale vyhlíží mírně jinak – proporce a jemné vztahy mezi znaky v těle či tváři jsou pozměněné. Hlavní výhodou je, že toto nové, anonymizované video již neprozrazuje přesnou identitu zákazníka. Zájem o tyto služby mají velké firmy provozující dohledové kamery. Problém údajně není ani pozměnit fotografie zveřejněné na internetu tím způsobem, že se sice podobají originálu, ale není možné z nich extrahovat jakékoli biometrické znaky.

Takové společnosti, která má k dispozici veškeré originály před anonymizací, je ale potřeba důvěřovat, že se nedostanou do rukou třetích stran – ať už záměrně, či náhodou. Odborníci se také obávají, že anonymizační technologie by firmám mohla umožnit nasadit dohled i pro „lehkomyslné obchodní účely.

Pokud se chcete o možnostech anonymizačních technik a s nimi spojených problémů ochrany dat dozvědět víc, přečtěte si červnový Chip.

face-recognition-3

Lidskoprávní organizace sledují se znepokojením široké nasazení dohledových systémů v Číně.

Obsah: Všechna témata Chipu 06/2020