Přejít k hlavnímu obsahu

Nevidomí kyborgové

Nevidomí kyborgové

Nevidomí kyborgové | Foto: CHIP

High-tech tělní náhrady mohou být vrcholnými technickými díly.

Chip 05/2020:  Snahy o vývoj protéz, které nevidomým či neslyšícím zlepší kvalitu života, v poslední době přinášejí zajímavé výsledky. Již delší dobu vědci prováděli pokusy, jak znovu obnovit schopnost vidění pomocí umělých očí či sítnice. U většiny nevidomých jsou ale nervové spoje příliš poškozené, takže jim umělé oko nepomůže. Namísto vývoje umělé sítnice se tak vědci soustředí na zrakový kortex.

Implantát v mozku vyhlíží jako pole elektrod, které jsou menší než špička na plusovém pólu tužkové baterie. Zrakové vjemy z implantátu je Z výzkumů na zvířatech a dalších zkušeností zatím plyne, že současný návrh zrakového implantátu by mohl fungovat dva až tři roky, nanejvýše deset let. Je však možné, že několik menších optimalizací by mohlo jeho životnost prodloužit až na několik desetiletí. Pokud se všechny testy vydaří a pacienti budou protézu dobře snášet, nová technologie by mohla v budoucnosti částečně navrátit zrak nevidomým, kteří o něj přišli kvůli úrazu nebo nemoci. Lékaři ale doufají, že moderní technologie by nejenom pomohly zlepšit vnímaný obraz, ale částečně ulehčit život i těm, kteří se nevidomí již narodili.

Zajímá vás často až fantastický vývoj v této oblasti? Slyšeli jste už o exoskeletech řízených myšlenku, o bionických končetinách poskytujících cit v prstech nebo schopnost pocítit zem pod umělou nohou? Více se dočtete v květnovém Chipu.

Obsah: Všechna témata Chipu 05/2020